פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מצנע, השתגעת?

   השתגעת? זה באמת מה שאתה רוצה? אתה באמת מתלבט? אתה ממש שוקל לשוב לשם, להתמודד על ראשות המפלגה, בתמיכתו של פואד, שרק כדי להרחיק אותו ממוקד הכוח התמודדת נגדו לפני שמונה שנים?

   ואם כן, אתה רוצה להצטרף כדי לעשות מה בדיוק? להיות ראש הממשלה של ישראל? אתה יודע שזה לא ריאלי. כדי להיות מנהיג האופוזיציה? אתה איש ביצוע. הוכחת את זה היטב בתפקידיך הרבים, במדים ובאזרחי, בחיפה ובירוחם.

   תשנא את התפקיד ותשנא את עצמך בו. כדי להיות כינור שני או שלישי או רביעי בממשלת ימין? זה תמיד היה הדבר שנאבקת נגדו. זו גם היתה הסיבה לכך שמצאת את עצמך מול המפלגה שבחרה אותך רק כמה חדשים קודם לכן, והתפטרת.

   המפלגה תמיד תמצא את התירוץ המתאים להצטרף לכל ממשלה, והמרכז שלה יתמוך בכך, בהצבעה גלויה או חשאית, לפחות ברוב של שני שלישים מול שליש. ככל שהמפלגה תהיה קטנה יותר כך הרוב לכך יהיה גדול יותר, משום שעניין זה הפך להיות ההצדקה היחידה לקיומה.

   הסרסורים הפוליטיים יבחרו

   אתה הרי לא רוצה להיבחר רק כדי להוכיח לעצמך שאתה מסוגל להיבחר לאחר תקופת הכהונה הקצרצרה שהיתה לך. אתה פשוט לא כזה. מה שמעניין אותך הוא להחזיר את ישראל למסלול השלום, ובניגוד לרבים אחרים היית אמיץ דייך כדי להצטרף אלינו ואף לחתום על יוזמת ז'נבה: אין שם דברים מעורפלים. גבולות 1967 הם הבסיס, הסיפוח אינו עולה על 2.5 אחוזים, תמורת פיצוי מלא משטחה הריבוני של ישראל; הפליטים הפלשתינים יעברו למדינה הפלשתינית, אך גם ישראל תיקח חלק בפתרון בעייתם, כאחת ממדינות העולם שיסכימו לקלוט מכסה מסוימת, על פי החלטתן הריבונית.

   זה לא פשוט. המפלגה עדיין לא שם, ואתה יודע שבלי הפתרונות האלה לא יהיה שלום. במהירות הבזק תמצא עצמך "מנהיג לעומתי".

   יכול להיות שתיבחר. לא רבים הם האנשים הראויים כמוך במפה הפוליטית בישראל, ואם אכן הסרסורים הפוליטיים יחליטו שבחירתך נוחה להם עכשיו, ייתכן שתמצא עצמך שוב בראשות המפלגה, לצד אנשים שאת רובם לא היית רוצה למצוא לידך, ואשר יעשו הכל כדי שגם כהונתך השנייה תהיה קצרה כקודמתה.

   זה בוודאי יהיה נכון אם תוציא אותם מן הממשלה. והרי אם תישאר בממשלה הזו עם הימין הקיצוני והחרדים הקיצונים, עם ניחוח הגזענות ועם נורמות דתיות מימי הביניים, לא תוכל להסתכל בראי.

   הוכחת לעצמך ולנו מה אפשר לעשות במדינה הנפלאה הזו גם מחוץ לפרוזדורי השלטון המרכזי. יש עוד המון מה לעשות, והצלחותיך יאפשרו לך לבחור.