וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערעור נדחה: האחים אברג'יל יוסגרו לארה"ב

גלעד גרוסמן

6.12.2010 / 9:12

ביהמ"ש העליון דחה את ערעורם של מאיר ויצחק אברג'יל נגד הסגרתם לארה"ב. האחים יעמדו מול האשמות בעבירות חמורות של רצח, סחיטה, אלימות והלבנת הון

גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר; עריכה: גדי וינסטוק)

בית המשפט העליון החליט הבוקר (שני) לדחות את ערעורם של האחים מאיר ויצחק אברג'יל, על ההחלטה להסגירם לארה"ב. בנוסף יוסגרו לארה"ב גם שלושת מקורביהם: ששון בראשי, משה מלול, וישראל אוזיפה. החמישה יואשמו בבימ"ש בקליפורניה בעבירות חמורות של רצח, סחיטה, אלימות והלבנת הון. על פי החוק הם יוסגרו בתוך 60 יום.

"חיכינו וציפינו לכך שבית משפט העליון יהיה הסכר לפני ההסגרה, אבל משניתן פסק הדין אנחנו צריכים להתמודד עם כתב האישום בארה"ב", כך אמר פרקליטו של מאיר, עו"ד אבי עמירם, לאחר מתן פסק הדין. הוא הוסיף שכתב האישום שהוגש נגד מאיר צומצם מארבע פרשיות לפרשיה אחת – סחיטתם של האחים חי ואסי ועקנין, וכי שניהם לא מעידים נגדו.

הממשל בארה"ב התחייב כי במידה שיורשעו וייגזר עליהם מאסר, הם יוחזרו לישראל על מנת לרצות כאן את עונשם. בנוסף ניתנה התחייבות כי לא ייגזר עליהם גזר דין מוות.

האחים אברג'יל מוגדרים על ידי המשטרה בישראל כראשי ארגון פשע. באוגוסט 2008 הודיעו הרשויות בארה"ב שהן מבקשות את הסגרתם של השניים בעקבות כתב אישום שהוגש לבית משפט בקליפורניה, בעקבות חקירה שנמשכה שש שנים, וייחס לחמישה עבירות של הלבנת הון, סחיטה באיומים, סחר בסמים, רצח והשתייכות לארגון פשיעה.

יצחק אברג'יל, כך נטען בבקשת ההסגרה, עמד בראש ארגון פשיעה, "היה מעורב בשלבים מכריעים של העבירות, והוא היה בעל הסמכות כלפי יתר הנאשמים". התביעה בארה"ב ייחסה לו עבירות של רצח, סמים, איומים והלבנת הון. הרצח המדובר הוא רציחתו של סוחר הסמים סמי אטיאס, שהיה קשור לרשת להפצת סמים בראשה עמדו אברג'יל ומלול. "מלול פנה ליצחק אברג'יל על מנת לבקש את רשותו ואישורו לביצוע הרצח. אברג'יל נתן את רשותו ואף הציע עזרה", נכתב בבקשת ההסגרה. למאיר יוחסו עבירות של הלבנת הון, סחיטה ואיומים. ישראל התנתה את ההסגרה לארה"ב בכך שלא יוטל עונש מוות.

ביולי אשתקד אישר בית המשפט המחוזי בירושלים את הסגרתם של החמישה. בעקבות זאת הם ערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון. בין השאר הם טענו כי הליך בקשת ההסגרה והדיון בו היו בלתי תקינים, וכי אין ראיות מספקות נגד השניים על מנת להסגירם.

יצוין כי בספטמבר השנה הורה בית המשפט העליון על הסגרתם לארה"ב של שבעה חשודים בביצוע "עוקץ" של קשישים אמריקאים בגובה של כשני מיליון דולרים, וביוני אישר בית המשפט המחוזי בירושלים להסגיר לארה"ב 11 אזרחים ישראלים נוספים, שנגדם הוגש כתב אישום במדינת ניו יורק בגין הונאה של קשישים אמריקאיים בסכום של עשרות מיליוני שקלים. ארבעה נאשמים הסכימו מיוזמתם להסגרה ואילו שבעה סירבו ונאבקו נגד מהלך ההסגרה. ב-2006 הוסגר לארה"ב העבריין זאב רוזנשטיין בשל מעורבותו בסחר בסמים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully