התנגדות למתקן כליאת המסתננים: "כמו מחנה ריכוז"

הממשלה תדון הבוקר בהקמת "המרכז הפתוח" לכליאת פליטים בדרום. מפקד כלא באר שבע לשעבר: "הדבר יעורר ביקורת בינ"ל, צריך לפזר אותם ולתת להם טיפול נכון"

בועז ווליניץ
28/11/2010

שעות אחדות לפני הדיון הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה על הקמת מתקן הכליאה למסתננים בדרום, ובכירים בשב"ס לשעבר לצד ארגוני זכויות אדם מותחים ביקורת על היוזמה הממשלתית. המרכז עליו תדון הממשלה יוגדר כמרכז "פתוח" ויספק למסתננים צרכים בסיסיים, בהם: מקומות לינה, מזון, שתייה וצרכי בריאות. אם יאשרו השרים את הקמת המרכז, בנייתו תחל בתוך שישה חודשים.

שלמה טוויזר, מי שעמד בעבר בראש כלא באר שבע, סבור כי ריכוז הפליטים בנקודה אחת היא פתח לצרות. "מספיקה שביתת רעב מאורגנת אחת בתוך כתלי המחנה שתעורר את דעת הקהל והביקורת הבינלאומית לרעתנו, ביקורת שתאשים את ישראל בהקמת מחנות ריכוז". טוויזר ממליץ לפזר את הפליטים במקומות שונים במדינה, "במטרה לתת להם טיפול נכון יותר וכדי למנוע מצב של ריכוזיות ואי שליטה".

סיגל רוזן, רכזת פעילות ציבורית במוקד סיוע לעובדים זרים אמרה אמש כי מדובר בניסיון התעמרות נוסף של רשויות המדינה בפליטים, בניסיון למנוע הגעתם של נוספים. "מקבלי ההחלטות במדינה מסרבים להבין שפליטים הנמלטים על חייהם לא יפסיקו להגיע רק משום שהתנאים בישראל הורעו", אמרה רוזן, "קיים חשש גדול שיקרו במחנה ההזוי הזה זוועות ידועות ממחנות פליטים אחרים בעולם ובאפריקה בפרט כמו מקרי אונס, ביזה, ואלימות".

"משמעות ההחלטה - הקמת גטו"

האגודה לזכויות האזרח בישראל ומוקד הסיוע לעובדים זרים פנו ביום חמישי האחרון בדחיפות לראש הממשלה בעקבות ההודעה על כוונתו להביא לאישור הממשלה את בניית מחנה הכליאה. עורכי הדין עודד פלר ואסנת כהן-ליפשיץ כתבו לנתניהו כי "מדובר בנדבך נוסף ומזעזע במיוחד בהתעלמות הנמשכת של ממשלת ישראל מחובותיה המוסריות והמשפטיות, הן כלפי פליטים ומבקשי מקלט והן כלפי ילדים – שתיים מן הקבוצות הזוכות להגנה הרבה ביותר במשפט הבין-לאומי, במשפטן של מדינות העולם ובמשפט הישראלי. יש להבטיח את זכותם לקיום נאות בכבוד, ובכלל זה להבטיח את זכותם לעבודה, לדיור, לרווחה, לחינוך ולבריאות. יש לאפשר להם נגישות למערכת מקלט הוגנת ויעילה".

לדברי עו"ד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, "משמעות ההחלטה בפועל, היא הקמת מחנה פליטים, שאינו אלא גטו, להחזקה כפויה ובלתי מוגבלת בזמן של מבקשי מקלט ושל ילדים. כבר עכשיו מוחזקים מבקשי מקלט וילדים במעצר בכלא 'סהרונים' בתנאים בלתי הולמים, מבלי שהתקשורת מורשית להיכנס ולתעד את תנאי המעצר שלהם. מדינה שנושאת את זכר השואה אינה יכולה לנהוג כך במבקשי מקלט".

בתוך כך, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' פנה אתמול במכתב למזכיר הממשלה צבי האוזר בו הוא טוען כי אין להטיל את הפעלת מרכז ההשהייה למסתננים מגבול מצרים על כתפי השב"ס. לטענת אהרונוביץ', תפקידו של השב"ס לנהל בתי סוהר, לדאוג להבטחת אסירים וכל הכרוך בזה, אולם אין לשירות כל ידע וניסיון בניהול והתמודדות עם החזקה של אוכלוסיה אזרחית ואין בידו את הכלים המתאימים לביצוע משימה זו. אהרונוביץ' הציע להטיל את ניהול המתקן על רשות האוכלוסין וההגירה.

עדכון ראשון: 22:15, 27.11.10

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully