גיוס ההון נכשל: מרבית עובדי מודו יפוטרו

כך הודיע מייסד חברת מודו; "זה לא הסוף של מודו - נמשיך למכור את המוצרים". מורן פנה לבורסה הישראלית כמוצא האחרון לאחר שנכשל לגייס כסף מקרנות הון סיכון וגופי השקעה אחרים

גיא גרימלנד
18/11/2010

דב מורן, המייסד של חברת מודו (Modu), יצרנית המכשירים הסלולריים, הודיע הערב בשיחת ועידה כי החברה לא הצליחה לגייס את הכסף בשוק ההון הישראלי וכתוצאה מכך הוא נאלץ לפטר את מרבית העובדים בחברה. כיום מועסקים במודו כ-130 עובדים. מורן לא נקב במספר העובדים שיפוטרו אולם ציין כי מדובר "ברובם" וכי יישארו רק אנשי מכירות.

לשאלת TheMarker האם זוהי בעצם הודעה על סגירת חברת מודו, השיב מורן: "לא, נפעל למציאת מימון חלופי". עם זאת, מורן לא הסביר מהיכן יצליח כעת לגייס כסף לחברה.

מורן פנה לבורסה הישראלית כמוצא האחרון לאחר שנכשל לגייס כסף מקרנות הון סיכון וגופי השקעה אחרים. לא ברור בשלב זה מדוע דווקא כעת, לאחר כשלון הגיוס הכספים בבורסה ופיטורי מרבית העובדים, הוא כן יצליח לגייס. לכן בשלב זה נראה שמצבה של החברה קשה מאוד.

עוד אמר מורן בשיחת ועידה: "מודו תמשיך למכור את מוצריה. לחברה יש פוטנציאל. צר לי שהדרך לממש את הפוטנציאל לא התבצעה בבורסה הישראלית. נצטרך לגייס בבורסות אחרות. לא הצלחנו לשכנע את שוק ההון שלמודו יש פוטנציאל. זה כשלון שלי, אבל זה חלק מהחיים". בסיום דבריו הקצרים אמר מורן: "אין ספק שבוצעו שגיאות. עכשיו תסלחו, אני צריך לספר זאת לעובדים".

"לוקח זמן ללמוד את השוק ולהבין מה עושים ומה לא עושים"

באחרונה החברה הגישה תשקיף לגיוס הון במניות, איגרות חוב ואופציות, לפי שווי חברה של 120 מיליון דולר לפני הכסף. החברה תיכננה להנפיק כ-25% מהון המניות שלה, כאשר ההערכות בשוק ההון הן כי החברה תבצע הנפקה של עשרות בודדות של מיליוני שקלים.

עד כה הושקעו בחברה כ-123.5 מיליון דולר, כאשר בין המשקיעים הבולטים נמצאים דב מורן, מנכ"ל החברה, שהשקיע כ-13.5 מיליון דולר; רודיום השקיעה כ-15 מיליון דולר; ג'מיני, ג'נסיס, סופטבנק, שהשקיעו כל אחת כ-10 מיליון דולר; קוואלטקום השקיעה כ-7.5 מיליון דולר; ואילו לינב ספנות של עידן עופר השקיעה כ-25 מיליון דולר.

בין המשקיעים הנוספים נמצאת גם יצרנית הזכרונות קינגסטון, שהשקיעה כ-5 מיליון דולר, קרן גריילוק שהשקיעה כ-5 מיליון דולר וחברת הביטוח ג'נראלי שהשקיעה 11.5 מיליון דולר. כ-20 מיליון דולר הושקעו בחברה בהלוואה שתומר למניות עם ההנפקה.

מבחינת תוצאות כספיות, מודו רשמה הכנסות של 1.7 מיליון דולר במחצית השנה הראשונה של 2010 - לעומת הכנסות של 182 אלף דולר בשנת 2009 כולה. ההפסד הנקי של החברה הסתכם בכ-8.1 מיליון דולר - לעומת הפסד של 45.7 מיליון דולר ב-2009. בשנת 2008 הפסידה החברה 51.6 מיליון דולר ובשנת 2007 הפסידה החברה 10.2 מיליון דולר.

מודו, אשר הציגה לאחרונה בישראל את מודו T, טלפון מסך מגע בטכנולוגיית דור 3.5 הקל ביותר בעולם, צפויה להשיק את לראשונה את המכשיר בהודו. השקות נוספות צפויות בהמשך השנה אך החברה נמנעת מלפרט אודותן.

תחילת מכירות של ה-T מתוכננת ל-22 לאוקטובר באמצעות חברת מיקרומקס, המפיצה השלישית בגודלה בהודו מבחינת מכירות והראשונה מבחינת כמויות של מכשירים, נכון לרבעון הראשון של 2010. מודו הינה יצרנית מכשירי תקשורת מודולריים אשר הוקמה בשנת 2007 על ידי דב מורן, ממציא הדיסק-און-קי ומוצרי אחסון נתונים. באירוע שערכה בפני עיתונאים ובלוגרים ישראלים. החברה עתידה להשיק בקרוב מכשיר נוסף - מודו W, מכשיר סלולר שיאפשר לקיים שיחות באמצעות תוכנת VoIP ונקודה חמה (WiFi).

השקת המכשיר בישראל צפויה להיות רק במהלך הרבעון הראשון של 2011. מורן סירב להתייחס למחירו של המכשיר בישראל ובמדינות מערביות אחרות, אך אמר שהמחיר לא יהיה גבוה מ-600 דולר. על פי הערכות בשוק, מחירו של מודו T יעמוד על 150-200 דולר.

מודו עברה מאז הקמתה לא מעט עליות וירידות. החברה גייסה יותר מ-100 מיליון דולר ולא אחת הרהיבה עוז על סיכויי ההצלחה שלה בתקשורת הישראלית. עם זאת, המציאות טפחה על פניה כשהבינה שהדור הראשון שפיתחה לא מתאים במציאות הנוכחית להשקה במדינות מערביות, כאשר טרנד הסמארטפונים כובש את הציבור. כתוצאה מכך נאלצה החברה לפתח במהירות את הדור הבא ולפטר את מהנדסי ההיי-טק, אנשי השיווק והמפתחים שעבדו על מודו 1.

בסוף מסיבת העיתונאים שנערכה לפני מספר שבועות התחייב מורן, שפיטר עשרות עובדים במהלך השנתיים האחרונות, להישאר בסביבה עוד זמן רב. "לא באתי למכור אחרי כמה שנים את החברה. אני מקווה שנצליח. אני מקווה שנהפוך לחברה ישראלית שתביא גאווה ופרנסה לעובדים ישראלית. מכשיר מודו הראשון היה מכשיר שלמדנו ממנו הרבה. התקדמנו מאז. לוקח זמן ללמוד את השוק ולהבין מה עושים ומה לא עושים".

  • מודו
  • דב מורן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully