המו"מ נכשל, פרקליטי המדינה פותחים בשביתה

פרקליטי המדינה יפתחו מחר בשביתה במחאה על תנאי העסקתם, לאחר שהפגישה בין נציגיו לבין נציגי משרד האוצר הסתיימה ללא תוצאות. דיונים בביהמ"ש צפויים להתבטל

גלעד גרוסמן

הסתיימה ללא תוצאות פגישה בין נציגי משרד האוצר לבין נציגי ארגון פרקליטי המדינה. בעקבות זאת צפויים מחר (שלישי) שיבושים בעבודת בתי המשפט ברחבי הארץ. אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, כ-800 חברי הארגון לא יופיעו מחר לדיונים, וכתוצאה מכך צפויים מרבית הדיונים שבהם משתתפים התובעים להתבטל.

זה כשבעה חודשים מתנהל משא ומתן בין האוצר לפרקליטים, שדורשים שיפור בתנאי העסקתם. הפרקליטים מוחים, בין השאר, על כך שהמשכורות שלהם נמוכות, ורבים מהם אינם זוכים להחזרי הוצאות רכב וטלפון וכן סובלים מקשיי קידום במערכת. יצוין גם כי הפרקליטים הוחרגו מההסכם החדש שגובש עם ההסתדרות.

הפרקליטים טוענים כי בעשור האחרון חלה פגיעה קשה בתנאי עבודתם ובשכרם ביחס לעובדי ציבור אחרים, וכן ביחס לשוק הפרטי, מה שמקשה על גיוס עורכי דין לפרקליטות. על פי הנתונים שהציגו הפרקליטים, פרקליט מתחיל מרוויח כ-6,700 שקל בחודש. פרקליט בעל ניסיון של 10 שנות ותק יכול להרוויח כ-16 אלף שקל בחודש אם יעבוד 30 שעות נוספות. הסכומים הללו אינם כוללים החזרי הוצאות, שהסעיף המרכזי שבהם הוא תשלום בגין אחזקת רכב, ממנו לא נהנים פרקליטים חדשים. מנגד, במשרד האוצר הציגו נתונים לפיהם השכר הממוצע של פרקליט מתחיל הוא 9,945 שקל בחודש, בעוד פרקליטי המחוזות מרוויחים כ-45 אלף שקל בחודש.

אין כתבי אישום, אין דיונים

הפרקליטים טוענים שנתוני האוצר אינם נכונים, מכיוון שהם כוללים גם את התמורה בגין עבודה נוספת וחישוב מעוות של החזר הוצאות. ארגון הפרקליטים לא ציין מה העלאת המשכורת אותה דורשים אנשיו, אבל מזכיר שעובדי המחקר בשירות המדינה, הסגל האקדמאי והרופאים קיבלו תוספות שכר שנעות בין 24-30 אחוז.

באחרונה התערב שר המשפטים, יעקב נאמן, בסכסוך וביקש מהאוצר לנסות ולמצוא פתרון. אולם,הערב הסתיימה פגישה נוספת ללא תוצאות, ובארגון הודיעו על כוונתם לפתוח מחר בשביתה. "הארגון מטיל על האוצר אחריות מלאה על הנזק שייגרם כתוצאה מהשביתה", נמסר הערב מהארגון. "הארגון קןרא לראש הממשלה, שר האוצר ושר המשפטים להתערב באופן מיידי".

הפרקליטים מאיימים שהחל ממחר לא יוגשו כתבי אישום, לא יתקיימו דיונים בכל בתי המשפט, כולל בעליון ולא יתקיימו דיונים בוועדות השחרורים של בתי הכלא. "להערכתי, המדינה לא יכולה להחזיק מעמד יותר מכמה ימים", אמר אחד הפרקליטים לוואלה! חדשות. "אנחנו מייצגים גם בפלילי, גם באזרחי ומעבר לכך, גם בבג"ץ. מי ייצג את המדינה בהליכים השונים בבית משפט? זה דומה לכך שכוחות הביטחון ישבתו, וזה יורגש היטב באוצר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully