צפת: מקרה מבחן לשאר המדינה

  • צפת
דן מרגלית

צפת היא עיר זעירה. 30 אלף תושבים. רוב יהודי. 60 אחוזים חילונים ומסורתיים. השאר חרדים. רבים מהם אנשי חב"ד שהגיעו במצוות רבם שבברוקלין, ארצות הברית, אחרי פיגוע הטרור במעלות ב?1974.

זה היה פיגוע מכונן שנשכח בשאר חבלי הארץ, אבל נותר טרי בזיכרון המקומי. אפילו ראש העיר אילן שוחט, בן 36, נקרא על שם אחת ההרוגות.

זקני צפת גאים בעבר. במאה ה?16 היתה בירת היהודים בגליל. הרבה מסחר וגם סוד הקבלה. רבי יוסף קארו והאר"י הקדוש ויעקב בירב מחדש סמיכת הרבנים רשומים על שמה. עד שירדה מגדולתה. עכשיו מנסים לשקם. זוכרים או שוכחים את מסכת ההתנגשויות וההתנקשויות מימי תרפ"ט ושחרור העיר בידי כוחות הפלמ"ח, אבל כיום יש בה מכללה לתפארת המונה 2,900 סטודנטים. לעומת מיעוט מבוטל של תושבים ערבים בעיר, הם מהווים 35 אחוזים מציבור הסטודנטים.

ראש העיר מצר על כי אין קריה אקדמית. המכללה פרוסה על פני כל העיר, ונקודות החיכוך עם האוכלוסייה רבות מהרגיל. מדי יום ב?14:30 יוצאים המאמינים שבמאמינים לחמש דקות לקדם את פני המשיח ונתקלים בסטודנטים הנופשים בגן הציבורי, וסכנת ההתלקחות רבה. זו סיבה לדאגה, סבור שוחט, שכן הוא עסוק עתה בהקמת בית ספר לרפואה שיעניק תנופה לצפת, אבל מי ירצה ללמוד בה אם ייצא לה שם רע?

עיר רדומה

צפת היא עיר רדומה עם אוכלוסיות מקצינות. צפתי גזעי לא יזעק "שאבעס" למראה מכונית הנוסעת ביום הקדוש. אבל אורחים הבאים מבני ברק "לעשות שבת" מפריעים את מנוחת השכנים. כן גם הסטודנטים הערבים. הם לא עוברים על החוק, אבל הנרגילות וחריקת הבלמים והלחנים הערביים בקול רם הם מוקד לעימותים.

גם הרב שמואל אליהו תורם לאי השקט בפסיקותיו ההלכתיות, שאין להשכיר דירה לזרים. אין כאן זרים אלא ערבים. אביו נפטר לפני כשלושה חודשים ובצפת חשים כי הוא מבקש להיכנס בנעליו, והוא מקצין בפסיקותיו ומעורר שימת לב. זה נוח מאוד גם לח"כ חנין זועבי. היא מכריזה באוזני התקשורת משהו בנוסח "ניאבק", ושני הצדדים יוצאים נשכרים מן האלימות.

לפי קצין המשטרה יהודה ממן, שניים נעצרו בעקבות אירועי סוף השבוע שבהם יידו יהודים אבנים לעבר בתי ערבים. אחד קטין, אחר ירה באוויר. הוא איש מג"ב. בעקבות זאת התקיימו דיוני סולחה. זימנו את סגן מפקד המרחב קובי בכר. מקווים לטוב. אבל הסיפור הרע שאולי מתחיל בצפת לא יסתיים בה. היא קטנה, הפרבר של המדינה, אבל כל מי שעוסק בביטחון פנים חושש כי האירועים בצל הר כנען הם אזהרה למה שעלול להתפשט ליישובים אחרים ברחבי המדינה.

רק חיבור של תבונה שקולה ויד ברזל באכיפת החוק, ומניעת הסתה נגד זרים ומיעוטים, יוכלו לאותת ממנה לשאר הגליל כי קטטות ואלימות והתנגשויות ואירדנטה הם מחוץ לתחום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully