פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בשל מחסור: ניידות מד"א בב"ש לא יאוישו ברופא

   רופאים מבי”ח סורוקה לא יאיישו יותר ניידות לטיפול נמרץ של מד”א, בשל מחסור חמור ברופאים מרדימים בביה”ח. זק”א: ”בני משפחה צריכים למצוא רופא שיחתום על פטירת בן משפחה”

   המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע הודיע כי, ניידות לטיפול נמרץ של מגן דוד אדום בעיר לא יאוישו יותר ברופא מטעם בית החולים. זאת בשל מחסור ברופאים מרדימים בבית החולים. במכתב החתום על ידי סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה, פרופ' יוחנן פייזר, שהגיע לידי וואלה! חדשות, נאמר כי "בישיבה שנערכה עם מנהל מחוז הדרום של מגן דוד אדום, מר יהודה שושן, סוכם כי השירות יופסק. החל ממועד זה (03.10.10) זה לא יעבדו יותר רופאים מחטיבת ההרדמה של בית החולים סורוקה על ניידת הטיפול הנמרץ של באר-שבע".

   פרופ' פייזר הסביר, כי "עקב מחסור חמור במרדימים במדינת ישראל בכלל ובנגב בפרט, ועקב ההכרח היום-יומי להשבית חדרי ניתוח ולבטל פעילות כירורגית כתוצאה ממחסור במרדימים, החליטה הנהלת בית החולים, לאחר התלבטויות מרובות, על הכורח הבלתי נמנע להפסקת הקצאת רופאים מחטיבת ההרדמה לשירות על הנט"ן".

   בארגון זק"א הביעו תדהמה מהחלטת בית החולים, מכיוון שלטענתם המחסור ברופא בניידת הטיפול הנמרץ, גרם בימים האחרונים לביזוי כבוד המת ולטרחה רבה עבור משפחות המתים. עד כה, בעת מקרה מוות של אדם, רופא של מד"א נהג להגיע עם צוות הנט"ן ולקבוע באופן מוסמך את דבר המוות. לאחר מכן היו מתקבלים תעודת הפטירה ואישור הקבורה.

   "ביזוי כבוד המת"

   אלא שבמקרים שאירעו בימים האחרונים בדרום, בשל המחסור ברופאים, לא היה רופא עם צוות הנט"ן שיאשר את קביעת המוות לאחר שפעולות ההחייאה כשלו. יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר כי "מה שקורה בימים האחרונים, הוא שבני משפחה נאלצים לכתת רגליהם כדי למצוא רופא שיחתום על פטירתו של בן משפחתם, ובכך גורמים טרחה רבה לאבלים, וכן ביזוי כבוד המת. ובמקרים של פטירה בלילה או ביישובים מרוחקים, נשארו הנפטרים בבית עד שעות הבוקר, עד להשגת רופא שיחתום על תעודת הפטירה. לצערי, בימים האחרונים אירעו בנגב מספר מקרים שהגיעו לזק"א, והארגון דאג להביא רופא מיוחד שיחתום על קביעת המוות וינפיק תעודת פטירה ורק לאחר מכן שוחרר הנפטר לקבורה".

   ארגון זק"א התריע בפני הגורמים האחראים במשרד הבריאות על ביזוי כבוד המת והחי הנגרם מכך, ובימים הקרובים יכנס מנכ"ל משרד הבריאות ישיבה דחופה בנושא.

   ממד"א נמסר בתגובה, כי "המדיניות להפסקת העסקתם של הרופאים בניידות לטיפול נמרץ נקבעת ע"י משרד הבריאות. ניידות הנט"ן מאוישות ע"י צוות של פרמדיקים מקצועיים, מנוסים ובעלי סמכות בכירה בפעולות החייאה והצלת חיים. בכל מקרה של פטירה, מד"א דואג לרופא לקביעת מוות ובמידת הצורך מעביר את הנפטר לקביעת מוות בבית החולים".