טיפול התנהגותי לחתולים

מקלחת חתולית

האם חתולים באמת מסוגלים לקלח את עצמם, ואיך אפשר לגדל חתול על אף אלרגיה? צמד המומחיות שלנו לטיפול התנהגותי לחתולים, מנפץ מיתוסים

ריבי מאיר וריני חביב-עמירן

החתולה שלנו נוהגת להתלכלך. בכל מיני דברים. היא אמנם מקפידה לנקות את עצמה, אבל זה לא תמיד עובד. שמעתי שאסור לקלח חתולים ורצינו לדעת האם זה נכון? ואם לא, מהו הפתרון?

שלום רב. שאלה טובה מאד ותודה. חתולים אכן מצוידים באופן טבעי בחומרים אנטיספטיים בתוך הפה וגם בלשון שהיא מחוספסת כמו מברשת מעולה, בדיוק למטרה הזו – ניקיון מעולה באופן עצמאי לחלוטין.

מה זה אומר בעצם? חתולים בריאים ובוגרים (מעל מספר שבועות מועט ביותר) מסוגלים לנקות עצמם באופן מלא ומושלם ביותר. הם מגיעים לרמת ניקיון גבוהה בהרבה מזו אשר אצל אנשים רבים. ולכן – באמת אסור לרחוץ חתולים! זה מיותר לחלוטין וגורם להם ללחץ רב, אשר אין בו כל צורך. (יש חתולים מסוימים אשר אוהבים מים וגם להתקלח! אך זה די נדיר ובהחלט יוצא מהכלל).

הפתרון , אם כן, תלוי בסוג הלכלוך. אם מדובר בחומר כלשהו אשר נדבק לפרווה או עלול לגרום לה לפגיעה כלשהי – צבע, חומרים כימיים חלילה וכדומה- יש לרחוץ בדחיפות רבה ולאתר את מקום החומר וכמובן – לדאוג לאחסונו או להפטר ממנו לחלוטין. זה בדרך כלל מקרים יוצאי דופן בהחלט ואז חשוב מאד לקחת החתולה לווטרינר כדי לתת רחצה מקצועית ולבדוק האם יש לחומר השפעות שליליות על החתולה – הרעלה וכדומה.

מומלץ מאד לא להתעסק עם נושא רחצת חתולים באופן עצמאי, אלא להיעזר מיידית בווטרינר, גם כדי לוודא מה עלול החומר לגרום לחתולה לטווח מיידי וגם ארוך. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם וטרינר, אפילו טלפונית. בהצלחה!

טיפול ללא כאב

הטכנלוגיה בנעליים שתציל אתכם מכאבי הגב והברכיים

לכתבה המלאה

האם צריכה להיות לחתולים מלונה או שהם יכולים לישון בכל מקום? אם כן, היכן צריך להציב אותה?

חתולים לא צריכים מלונה כלל, אך הם בהחלט זקוקים וחובה לתת להם מקומות נעימים , מוגנים משמש וגם מגשם כמובן, כדי להתכרבל בהם וגם להתחבא, אם הם מרגישים צורך בכך.

חשוב מאד להניח את המיטה המתאימה. הכוונה היא לגודל בו החתולים יכולים להתכרבל (זו התנוחה האהובה עליהם), במקום גבוה, רחב ויציב. כמו כן, מדפים, החלק העליון של ארונות, מקרר ועוד ועוד – הם נפלאים לצורך מנוחה , צפייה, מחבוא ועוד לחתולים.

אנא, דאגו גם לדרך גישה נוחה וקלה בכל עת בהתאם לגיל ומצב החתול (לא כל אחד יכול לקפוץ לגובה בקלילות) וכמובן לניקיון המיטות. ניקיון חשוב מאד לבריאות ההתנהגותית והפיזית של החתולים והם מעדיפים תמיד מקומות עם שמיכה קטנה נקייה. (למרות שלעיתים ריח האנשים שאיתם על כביסה מלוכלכת גם אהוב עליהם).

ניתן לאלתר קרטונים נקיים לצורך "מיטות" או לרכוש . עדיף תמיד מיטה מחומרים טבעיים כמו עץ על סוגיו וכמובן בדים טבעיים. זה טוב יותר ועדיף לחתולים מאשר חומרים פלסטיים. בתקופת החורף, אל תשכחו להוסיף גם שמיכה!אנחנו מאוד רוצים חתול, אבל לאחד הילדים יש אלרגיה. רצינו לדעת האם יש גזעים שלא מעוררים אלרגיה?

שלום רב. תודות על שאלתכם. חשוב מאד לחשוב על בעיות אלרגיה לפני שמאמצים חתול. ראשית, בדקו האם האלרגיה אם אכן לחתולים. שנית, אנא צרו קשר עם האגודות המקצועיות אשר עוסקות בגידול חתולים גזעיים.

ישנם גזעים שונים של חתולים, אשר גורמים לאלרגיה שולית, או בכלל לא ואז תוכלו לאמץ חתול מתאים ולטפל בו באהבה רבה לשנים רבות. חשוב להיעזר במגדלים מקצועיים, להגיע לביתם ולבדוק באופן ממשי האם הילד מגלה סימני אלרגיה, עוד לפני שאתם מאמצים את החתול המסוים שתחליטו לגביו. חתול זה לא חפץ – ולכן אנא אל "תנסו" בבית ואם לא מתאים – אז...

בדקו היטב את העניין בבית החתול, בעזרת אנשים אשר מגדלים אותו ואשר רוצים לעזור לכם. יחד עם זאת, היזהרו מכל מיני דעות לא מקצועיות כמו למשל "חתולי ספינקס לא גורמים לאלרגיה". זה למשל לא מדויק. בהצלחה! חתול זה כיף ואושר גדולים ואין כל סיבה לוותר בגלל אלרגיה. רק לעשות הכול בחוכמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully