חדש במוזיאון לוחמי הגטאות: אולם טרבלינקה

האגף המחודש במוזיאון לוחמי הגטאות יוקדש למחנה ההשמדה טרבלינקה. הוא יכיל מיצגים יחודיים, בהם דגם שיצר אחד האסירים היחידים שהצליחו להימלט מהמקום

קובי מנדל
11/10/2010

בתום שנתיים של עבודת שחזור, עדכון ועיצוב, ייפתח ביום רביעי אולם "טרבלינקה" במוזיאון לוחמי הגטאות. התצוגה באולם עוסקת בהשמדת יהודי אירופה תוך התמקדות במחנה ההשמדה טרבלינקה, והיא כוללת עדויות ותיעוד ייחודי.

במוקד התצוגה - דגם של מחנה טרבלינקה אשר יצר הנגר-אמן יעקב ויירניק בסוף שנות ה-50. ויירניק, עובד כפייה במחנה, היה בין הבודדים אשר הצליחו להימלט מהמחנה במהלך מרד האסירים. לאחר בריחתו שירטט ויירניק את תרשים המחנה לשם עדות וזיכרון לזוועות. הוא עלה ארצה, ובשנת 1959 סיים את העבודה על הדגם שאף שימש כעדות במשפט אייכמן. המוצג עבר תהליך מיוחד של שימור וחידוש לשם הצגתו באולם הקבע החדש.

מוצגים מיוחדים נוספים הכלולים בתצוגה הם עדויות, תצלומים מיוחדים, פריטים מארכיון בית לוחמי הגטאות ותצוגות כדוגמת רשימת חלק מזערי מאלפי החברות המסחריות אשר נהנו באופן ישיר או עקיף מעבודתם של יהודים בעבודות כפייה.

בנוסף, יוצגו באולם קטעי וידיאו, ביניהם קטעים מסרטו הידוע של הבמאי הצרפתי קלוד לנצמן 'שואה', אשר יוצגו כחלק ממיצגי הקבע בתערוכה. לנצמן הסכים לראשונה למסור קטעים מסרטו לשימוש קבע במוזיאון כלשהו, ואף יגיע במיוחד מצרפת להשתתף בחנוכת האולם כאורח כבוד.

נלחמו נגד כל הסיכויים

"ערכה של העדות וההנצחה חשובה מאין כמוה, בייחוד בדורנו", אמר רמי הוכמן מנכ"ל בית לוחמי הגטאות. "אולם התצוגה החדש מעלה על נס את חשיבות התיעוד והזיכרון ואת מפעלם של גיבורים שנלחמו כנגד כל הסיכויים על מנת להנציח ולתעד את הזוועות לדורות הבאים.". הוכמן הוסיף כי אולם טרבלינקה יהיה החלל המוזיאלי הראשון העוסק בשואה, אשר השפה הערבית תהיה אחת משפות התצוגה וההדרכה הקיימות בו, לצד עברית ואנגלית.

מחנה ההשמדה טרבלינקה הוקם ב-1942. נרצחו בו כ-875,000 בני אדם, רובם יהודים שנולדו בפולין. באוגוסט 1943, פרץ מרד קבוצת אסירים יהודים במחנה, שבעקבותיו נשרפו רוב המבנים בו. לאחר המרד הגרמנים השמידו את יתר המחנה, העלימו כל עדות פיזית למאורעות המחרידים שאירעו שם ואף הקימו חווה חקלאית בשטח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully