מחיר הסכסוך: 7,454 הרוגים בעשור האחרון

מדו"ח שמפרסם ארגון "בצלם" עולה כי החל משנת 2000 נהרגו במסגרת הסכסוך 6,371 פלסטינים וכן 1,083 ישראלים. 1,317 מההרוגים בצד הפלסטינים היו קטינים, ולפחות 2,996 מההרוגים הפלסטינים לא השתתפו בלחימה בעת מותם

  • בצלם
  • הרוגים
ניר יהב ופנחס וולף

עם תום תקופת ההקפאה, כשעתיד המשא ומתן המדיני לוט בערפל, ובחלוף עשר שנים מאז פרצה אינתיפאדת אל-אצקא, מפרסם הבוקר (שני) ארגון "בצלם" דו"ח על מחיר הדמים של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מהנתונים עולה כי כוחות הביטחון הישראליים הרגו בעשר השנים האחרונות 6,371 פלסטינים, בהם 1,317 קטינים. עוד נכתב בדו"ח, כי "הפלסטינים הרגו 1,083 ישראלים בישראל ובשטחים במהלך העשור האחרון. 741 מההרוגים היו אזרחים, מהם 124 קטינים, ו-342 היו מאנשי כוחות הביטחון".

עוד בוואלה! NEWS

גרסת הדייגים: מנת פילה דג מעולה ברבע שעה של אבי ביטון

לכתבה המלאה
פיגוע בשוק מחנה יהודה בירושלים, אפריל 2002 (צילום: AP, David Guttenfelder)

לפי הדו"ח, לפחות 2,996 מההרוגים הפלסטינים לא השתתפו בלחימה בעת שנהרגו, 2,193 נוספים נהרגו בעת שהשתתפו בלחימה ולגבי 694 – לארגון "בצלם" לא ידוע אם השתתפו בלחימה. 248 נוספים הם שוטרים פלסטינים שנהרגו בעזה במבצע "עופרת יצוקה" ו-240 היו יעד להתנקשות. הנתונים מסכמים את התקופה מ-29.9.2000 ועד אתמול, 26.9.2010.

1,317 קטינים נהרגו בעשור האחרון בצד הפלסטיני. פצועים פלסטינים בהפצצות צה"ל ב"עופרת יצוקה" (צילום: AP, Ashraf Amra)

מנתונים נוספים אודות כמות העצירים והאסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל עולה כי נכון לסוף חודש אוגוסט 2010, 6,011 פלסטינים הוחזקו על ידי כוחות הביטחון הישראלים. רובם הגדול מוחזק במתקני כליאה של שירות בתי הסוהר ומיעוטם במתקנים המנוהלים על ידי צה"ל. 189 מתוכם מוחזקים במעצר מנהלי.

הפיגוע במלון פארק, מרץ 2002 (צילום: GettyImages, Scott Nelson)

בעניין כמות המחסומים מגלה "בצלם" כי נכון לסוף חודש אוגוסט 2010 מחזיק הצבא בגדה המערבית 59 מחסומים המוצבים באופן קבוע, 18 מתוכם מוצבים בתוך העיר חברון. 35 מהמחסומים הללו מאוישים בקביעות. בנוסף מחזיק הצבא 37 מחסומים המהווים את נקודת הביקורת האחרונה שבין הגדה לשטחה הריבוני של ישראל. רובם ממוקמים כמה קילומטרים בתוך שטח הגדה. מחסומים אלה הם קבועים ומאוישים.

מנכ"ל "בצלם", ג'סיקה מונטל, אמרה לוואלה! חדשות, כי "בעשור האחרון שילמו אזרחים ישראלים ופלסטינים את מחיר העימות. אנו מקווים שנוכל לפתוח פרק חדש שבמסגרתו שני הצדדים יעשו ככל שניתן כדי להוציא אזרחים ממעגל האלימות".

"גילוי של שנאה עצמית חולנית"

חבר הכנסת חיים אורון (מרצ) מיהר להתייחס לדו"ח. לדבריו, "דו"ח בצלם מביא תמונת מצב קודרת ומדכדכת, גם אם מוכרת. מחיר הדמים של קורבנות השווא שהעימות עם הפלסטינים גובה, בפרט קטינים ואזרחים, הוא בלתי נסבל ונתפס. טוב יעשה נתניהו אם יעמיק בדו"ח ומשמעויותיו ולא רק בהצהרות המתנחלים ובשאון הדחפורים. ראוי שגם חיי אדם יהיו שווים משהו".

מצידה השני של הקשת הפוליטית, חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר כי "מהדו"ח נשמע צליל ברור של מחאה על כך שיותר ערבים מאשר יהודים נהרגו". לדבריו, "הדבר דומה לכנופיית רוצחים המתלוננת כי שלטונות החוק הצליחו להרוג יותר רוצחים ממה שהצליחו הרוצחים לרצוח והם קובלים על היעדר האיזון. ראוי לזכור, כי לארגון בצלם ודומיו יש חלק לא מבוטל בתקווה שארגוני הטרור מטפחים בלבם כי יבוא יום ויצליחו להשמיד את מדינת ישראל, אם גילויים כאלה של שנאה עצמית חולנית מאפיינים את החוסן הלאומי של היהודים".

עדכון ראשון: 10:50

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully