זכרתם להזיז את מחוגי השעון?

הלילה בשעה 2:00 הוזזו מחוגי השעון שעה אחת לאחור לשעה 1:00. שעון הקיץ נמשך השנה 170 ימים והוא מסתיים בצל מחאה גדולה. המעבר לשעון חורף בשלב כה מוקדם יעלה למשק מאות מיליוני שקלים. ישי עונה לביקורת: מרצ ושינוי תמכו בחוק

פנחס וולף

שעון החורף החל הלילה (ראשון) ובשעה 2:00 לפנות בוקר מחוגי השעון הוזזו שעה אחת לאחור לשעה 1:00. שעון הקיץ חל בין יום שישי האחרון שלפני ה-2 באפריל לבין יום ראשון האחרון שלפני י' בתשרי והשנה נמשך 170 ימים. באירופה, ברוסיה ובצפון אמריקה מונהג שעון קיץ במשך כשבעה חודשים והוא מסתיים באוקטובר או נובמבר.

הזזת השעון בשלב כה מוקדם בשנה תעלה מאות מיליוני שקלים למשק הישראלי, מתוכם 55 מיליון שקל רק על הוצאות התאורה של משקי הבית - כך עולה מסקר שערכה מנכ"ל 'גיאוגרין' מקבוצת גיאוקרטוגרפיה, ד"ר רינה דגני. על פי הסקר, מלבד עלות החשמל על התאורה, צפוי נזק מצטבר של עשרות מיליוני שקלים כתוצאה מירידת תפוקת העובדים בשל העובדה ששעות היום מתקצרות. כמו כן הזהירה ד"ר דגני כי "בשל ההפחתה בשעת אור יום יש סיכון שגם מספר תאונות הדרכים יעלה".

המעבר לשעון חורף, המתבצע בישראל בשלב מוקדם יחסית בגלל יום כיפור, מעורר ביקורת חריפה בקרב גורמים שונים. על עצומה הקוראת לדחיית המעבר חתמו עד כה עשרות אלפי אנשים. "הסיבה היחידה לאכיפת שעון החורף היא לקצר כביכול את זמן הצום של המיעוט החרדי ביום כיפור. אפילו תירוץ עלוב זה מעוות לחלוטין כיוון שהצום נמשך בכל מקרה 25 שעות והזזת השעון רק מעבירה אותו לשעות חמות יותר לצמים ולמתפללים", כתב יזם ההייטק שמעון אקהויז שקרא להחרמת שעון החורף.

ישי: בבסיס החוק לא עמד מניע דתי

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, פנתה בראשית השבוע לרבנים הראשיים לישראל, שלמה עמאר ויונה מצגר, בבקשה כי יפעלו למציאת פתרון יצירתי ומאחד למחלוקת סביב מועדי שעון הקיץ והחורף. במכתב ששלחה לשניים כתבה: "יש היום צורך דחוף לפעול כדי לעצור את תקתוק שעון הפילוג. בידיכם הכוח לעשות זאת. אנא מכם, הקשיבו לקולות העולים מהחברה הישראלית וגבשו פתרון יצירתי שיהיה בו כדי להעדיף את המאחד על פי המפריד. פתרון שיוכל לסייע באיחוי המחלוקות לקראת ימי החג הקרבים ובאים".

במקביל, יזם חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) דיון מיוחד בנושא בכנסת. עם זאת, הדיון לא ישפיע על המעבר הנוכחי לשעון חורף, אלא רק על הזזת המחוגים בשנה הבאה. הורוביץ תובע להאריך את שעון הקיץ בהתאם לצורך האמיתי ולתנאים השוררים בישראל, ולא לפי שיקולים דתיים. לדבריו, "לשעון הקיץ חשיבות מיוחדת במאבק בתאונות הדרכים. השעה שבין שש לשבע בערב, היא שעה של עומס רב בדרכים עקב החזרה מהעבודה. יש חשיבות קריטית לשאלה אם בשעה הזו שורר אור או חושך". לפי הצעת החוק של הורוביץ, שעון החורף יוחל ביום ראשון האחרון של אוקטובר, במטרה להתאים אותו לשעונים של מדינות רבות בעולם.

שר הפנים אלי ישי הגיב אמש לביקורות שהופנו נגד המעבר לשעון חורף. לדבריו, "חוק שעון הקיץ עבר בזמן שאברהם פורז ממפלגת שינוי היה שר הפנים וש"ס היתה באופוזיציה. החוק עבר בתמיכת מרצ ושינוי. בבסיס החוק לא עמד מניע דתי, אלא איזון בין צרכים חברתיים ושיקולים כלכליים ומועדיו נבחרו בהסכמה של כל הקשת הפוליטית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully