פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   היועץ המשפטי לממשלה משהה את בחירת הרמטכ"ל

   בתום כינוס דחוף של וינשטיין עם פרקליט המדינה וראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה הוחלט על חקירה פלילית של פרשת "מסמך גלנט". בהתאם לתוצאות החקירה, ישקול היועמ"ש אם להורות על הקפאת הליך מינוי הרמטכ"ל

   המשטרה תחקור במתכונת של חקירה פלילית ממוקדת את התלונה שהגיש יועץ התקשורת אייל ארד בנוגע לזיוף "מסמך גלנט", כך הוחלט הערב (ראשון) בפגישה שקיים היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עם פרקליט המדינה משה לדור, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה ניצב יואב סנגלוביץ' ובכירים נוספים. בשל רגישות הנושא, היועץ ביקש שהחקירה תתבצע במהירות האפשרית.

   בעקבות ההחלטה הורה ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ לראש יחידת להב 433 , ניצב דוד מנצור לפתוח בחקירה פלילית, שתבוצע על ידי מפלג פשיעה בינלאומית ביחידה הארצית לחקירות בינלאומיות.

   בתוך כך, היועץ הבהיר לשר הביטחון, אהוד ברק, כי אין מניעה משפטית בהמשך קיום התייעצויות וראיונות לקראת מינוי הרמטכ"ל הבא, אולם נוכח הנסיבות ועל רקע השלכות אפשריות של בירור התלונה, לא ניתן יהיה בשלב זה להחליט על בחירת הרמטכ"ל עד למיצוי בירור התלונה.

   במכתב ששלח ששלח וינשטיין לח"כ נחמן שי, הוא הוסיף וציין כי אין מקום לערב את השב"כ או את הממונה על הביטחון במערכת הביטחון בנושא החקירה.

   במסגרת סבב השיחות של שר הביטחון אהוד ברק לקראת מינוי הרמטכ"ל הבא, צפוי ברק לקיים בקרוב ראיון טלפוני עם הנספח הצבאי בוושינגטון גדי שמני, כך נודע לוואלה! חדשות. בכך יסיים שר הביטחון את סבב הראיונות הראשוני לקראת המינוי. עם זאת, מדגישים גורמים במערכת הביטחון, שר הביטחון כפוף להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, שכזכור הורה שלא לבחור רמטכ"ל, אולם לא הורה להפסיק את סבב הראיונות. ברק ניפגש באחרונה עם האלוף שמני במסגרת ביקורו בארה"ב לפני כשבוע, אולם פגישה זו הייתה במסגרת הפגישות השגרתיות של ברק והיא לא הוגדרה כפגישת ראיון לקראת המינוי.

   קודם לכן התייחס שר הביטחון אהוד ברק לראשונה ל"מסמך גלנט". בהודעה שהוציאה לשכתו של ברק נאמר כי ההחלטה לפנות ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין נעשתה על ידי ראש הממשלה ובעצה אחת עם שר הביטחון. "אני משוכנע כי ניתן ודרוש לברר במהירות את אמינות המסמך ולחשוף את זהות מי שעומדים מאחוריו", אמר ברק.

   הדיון של ראשי מערכת המשפט התבצע לאחר שהבוקר גילה ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית כי פנה אמש לוינשטיין, בבקשה לבחון את הפרסום. "לאור הפרסומים בכלי התקשורת נועצתי בשר הביטחון, האחראי על צה"ל, ולאחר מכן פניתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי ממנו לבחון את הנושא בהקדם. וינשטיין השיב כבר בשיחתנו אמש שכך יעשה".

   "פרשה חמורה שדורשת בירור"

   המסמך, שנחשף ביום שישי בערוץ 2, נושא את הלוגו של משרד יחסי הציבור של אייל ארד, "ארד תקשורת", ובו רעיונות לקמפיין שיסייע למינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, באמצעות סכסוך בין שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי, וכן הצגת אשכנזי כ"נעלב סדרתי". בנוסף מציעים כותבי המסמך לפתח תדמית שלילית לאלוף בני גנץ, המתחרה אף הוא על התפקיד.

   דובר צה"ל פרסם בצהרים הודעה חריגה בשמו של הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, ובה התייחסות לפרסום. בהודעה שפורסמה בשמו של הרמטכ"ל אשכנזי נכתב כי "צה"ל ישתף פעולה עם כל חקירה שיוחלט עליה ושתבוצע על ידי הגוף שיסוכם". עוד נאמר בהודעה כי "הרמטכ"ל מצר על כך שלתוך התהליך החשוב והרגיש של מינוי הרמטכ"ל משתרבבים נושאים ועיסוקים שיש בהם כדי לפגוע בצה"ל ובאמון הציבור בו".

   בהודעת הרמטכ"ל אין התייחסות למקור הדלפת המסמך, אלא למהימנותו בלבד. אשכנזי סבור, כך לפי ההודעה, "כי כל אחת משתי האפשרויות הנידונות בתקשורת, הן הגרסה לפיה מדובר במסמך אותנטי ואמין והן הגרסה לפיה המסמך מזויף הן חמורות מאוד ודורשות בירור וחקירה מעמיקים. הרמטכ"ל מקווה שהאמת תצא לאור מוקדם ככל האפשר על מנת שלא יוותר צל צילו של חשד על אף אחד מהמעורבים, קצין או אזרח".