"אובמה ערב לרשות: היכנסו למו"מ והבנייה תוקפא"

חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אישר כי אבו מאזן קיבל לפני כשבועיים מכתב מנשיא ארצות הברית. על פי דיווח, במכתב איים אובמה להפסיק לתמוך ברשות הפלסטינית ובהקמת מדינה פלסטינית, אם אבו מאזן לא יסכים להיכנס למו"מ ישיר עם ישראל

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים
31/07/2010

חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אישר היום (שבת) כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, קיבל לפני כשבועיים מכתב מנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית. על פי הדיווח, אובמה הבהיר במכתבו כי הוא יהיה ערב אישית להמשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות במידה ואבו מאזן יסכים להיכנס למשא ומתן ישיר עם ישראל.

עוד דווח, כי אובמה השתמש במכתב, בו היו 16 סעיפים, בשיטת "המקל והגזר", והבהיר כי לא יקבל דחייה של המלצתו לעבור למשא ומתן ישיר. על פי הדיווח, אובמה כתב כי הממשל האמריקאי יפסיק לתמוך ברשות הפלסטינית ואולי אף יסיר את תמיכתו בהקמת מדינה פלסטינית, אם אבו מאזן לא יסכים להיכנס למשא ומתן ישיר עם ישראל.

עם זאת, הכחיש עריקאת את הדיווח לפיו ההנהגה הפלסטינית מתכוונת לעבור למשא ומתן ישיר עם ישראל לאחר עיד אל-פיטר. "הסוגיה היא לא מועד המשא ומתן הישיר - לפני או אחרי החג. אנחנו רוצים לחדש את המשא ומתן אבל המפתח בידו של נתניהו. ברגע שהוא יחליט להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, כולל בירושלים, ויסכים לגבולות שתי המדינות - נעבור לשיחות ישירות", אמר. "99 אחוז ממה שהתקשורת הישראלית אומרת הוא שקר", הוסיף. "ישראל משגרת בלוני ניסוי כל שעה בערך". עריקאת הכחיש גם את הדיווח לפיו מצרים תיכנס כמתווכת בין ישראל לפלסטינים.

בתוך כך, אמרה חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, בראיון לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" הרואה אור בלונדון, כי הממשל האמריקאי איים לנתק את היחסים עם הרשות הפלסטינית אם יו"ר הרשות אבו מאזן לא יסכים לעבור למשא ומתן ישיר עם ישראל. לדבריה, "ארה"ב איימה לבודד את הרשות אם זו תסרב לפתוח בשיחות ישירות. הדברים הגיעו לרמה של סחיטה". עשראווי אמרה לעיתון כי להנהגה הפלסטינית נרמז שסירוב יגרור הפסקה של הסיוע הכספי הבינלאומי לרשות. היא ציינה עוד כי מעולם לא ראתה לחצים מסוג כזה על הרשות הפלסטינית.

ביום חמישי החליטה הליגה הערבית לאפשר לאבו מאזן לפתוח במשא ומתן ישיר עם ישראל. שר החוץ של קטאר אמר בתום ישיבת שרי החוץ בקהיר כי שרי החוץ של הליגה הערבית החליטו לאפשר, בעיקרון, ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לפתוח במשא ומתן ישיר עם ישראל. יחד עם זאת, האישור הוא עקרוני בלבד, והמעבר לשיחות ישירות נתון לשיקולו של ראש הרשות הפלסטינית עצמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully