פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   טייסי המסוקים יוצאים להגן על היסעור

   אל"מ (מיל') שאול שפי ותא"ל (מיל') נחמיה דגן, טייסי מסוקים ותיקים, מסרבים לשתף פעולה עם הכפשת המוניטין של היסעור. "אם נאסוף את כל אלה שחייבים ליסעור את חייהם, גם איצטדיון רמת גן לא יספיק"

   טייסי המסוקים יוצאים להגן על היסעור

   ברבות השנים נקשר מסוק היסעור למספר רב של תקלות ותאונות אוויריות. אמש, לאחר התרסקות המסוק של חיל האוויר הישראלי ברומניה, נפתח פעם נוספת הדיון בדבר מוכנותו ואמינותו של כלי הטייס הוותיק.

   אל"מ (מיל') שאול שפי ותא"ל (מיל') נחמיה דגן , טייסי מסוקים ותיקים, לא היו מוותרים עליו כל כך מהר, אם בכלל. "היסעור הוא כלי יפה בכיעורו. הוא מסוק שנבנה למשימה, הוא חזק, הוא מהיר ויש לו טווח כמעט בלתי מוגבל, כי הוא יכול לתדלק באוויר", אמר אל"מ שפי. "זה מסוק שמכל המסוקים שהטסתי, והטסתי מסוקים רבים, זה המסוק שלי".

   גם תא"ל דגן החמיא לכלי. לדבריו, "היסעור הוא המסוק הכי טוב בעולם. הייתי מפקד הצוות שהביא אותו מאמריקה, והמפקד הראשון של הטייסת הזו. אין לו תחליף גם היום, הדבר היחיד שמשתווה אליו הוא הינשוף, שהוא הרבה יותר קטן. להטיס יסעור זו הרגשה מדהימה, כמעט כמו להטיס ג'מבו".

   ומה לגבי מספר התאונות שהמסוק היה מעורב בהן? גם בנקודה זו שני הטייסים תמימי דעים לגבי בטיחותו של היסעור. לדברי דגן, "ביסעור יש הרבה אנשים, ואז כל תאונה שלו נתפשת כאסון גדול, כי זה באמת אסון גדול לאבד כל כך הרבה לוחמים". שפי מבהיר: "תאונות לא מודדים במספר, תאונות מודדים בשיעור - כמות התאונות שקורות ביחס לכמות שעות הטיסה שמתבצעות. אם היו רק 22 גיחות וכולן הסתיימו בתאונה, מובן שיש בעיה, אבל היסעור מבצע אלפי משימות בשנה".

   "אלפי משימות בשנה"

   "תאונת יסעור היא אירוע מאוד תקשורתי" אומר שפי, "אבל מבחינת שיעור התאונות הוא לא יותר גרוע מכל מסוק אחר. אם נאסוף את כל אלה שחייבים ליסעור את חייהם, גם איצטדיון רמת גן לא יספיק".

   דגן מוסיף מנסיונו האישי: "אני טסתי 38 שנים. מהפעם הראשונה שעליתי על המטוס עד הפעם האחרונה, תמיד לקחתי בחשבון אפשרות שאני לא אחזור. אני אישית התרסקתי פעמיים. פעם אחת ביסעור ופעם אחת בקוברה. התנגשנו באוויר במשהו. התרסקנו על הקרקע, המסוק נשרף, וזהו מסוק מאד אמין, אחד מהטובים בעולם".


   האם החיילים צריכים לחשוש ולהיזהר יותר כשהם עולים על היסעור? "היסעור הוא כמו מטוס", אומר שפי. "כל אחד מהחיילים יודע שהמסוק שעושה את הטיסות האמיתיות הוא היסעור, הצעירים רוצים לטוס ביסעור, זה הכלי הכי גדול, הכי עוצמתי". דגן מסביר שקיים הבדל בין פחד טבעי מטיסה, לבין פחד ספציפי לגבי היסעורץ לדבריו, "אין חיילים שמפחדים יותר לטוס ביסעור. מהרגע שפחדתי לטוס, פחדתי כל הזמן. ללא קשר ליסעור, אלא בכלל. לדבריו, "אם אתה לא מפחד לטוס, אתה לקוי בשכלך. העניין הוא להתגבר על הפחד, לוודא שלא ישתלט עליך".