שר החינוך רוצה יותר ציונות ויהדות בבתיה"ס

השר סער הודיע במהלך דיון של ועדת החינוך בכנסת כי החל משנת הלימודים הבאה יתוגברו לימודי היהדות והציונות לתלמידי כיתות ו'-ח'. "בלי לימודי מורשת, אנחנו מערערים את עתידנו כאן"

פנחס וולף

החל מהשנה הבאה יתוגברו לימודי היהדות והציונות לתלמידי כיתות ו' עד ח', כך אמר הבוקר (רביעי) שר החינוך גדעון סער בדיון בוועדת החינוך של הכנסת בנושא "תגבור לימודי יהדות". סער הסביר כי מדובר רק בתחילת התוכנית. במשך הזמן יצטרפו ללימודי המורשת והציונות גם תלמידי כיתות ד'-ה'.

לדברי סער, "בלי לימודי מורשת, אנחנו מערערים את עתידנו כאן ויש סכנת התנתקות מהשורשים. אנחנו מבקשים לחנך בצורה שורשית, עם סולידריות חברתית. שמנו למטרה לחזק את לימודי הציונות והיהדות. זה לא לימודי דת או החזרה בתשובה. מדובר בידיעת הבסיס. לא סביר שתלמיד לא יודע מי זה היה הרמב"ם, או לא יודע מי היו המחתרות הלוחמות ותרומתן במאבק להקמת המדינה. בלי זה, הוא לא מחובר למי שאנחנו בכלל".

"החברה הישראלית ככלל היא היום פחות אידיאולוגית, כמו כל העולם המערבי, אך היא מתמודדת עם דברים שמדינות מערביות אחרות לא מתמודדות איתן", אמר סער והוסיף כי "באותה מידה, אני מבקש לתת חיזוק לערכים דמוקרטיים – סולידרית חברתית, התנדבות, אכפתיות, לימודי מידות, קבלת האחר והשונה. המערכת שלנו איננה יכולה להסתפק רק בהקניית ידע אלא גם בהקניית ערכים".

טוב לדעת (מקודם)

שיטת השחייה שתשנה את חייכם (ותעשה אתכם חטובים)

לכתבה המלאה

"מרשם לחברה גזענית ולמדינה פשיסטית"

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) טען כי רק כ-10% מהחברה הישראלית מתנגדים להכנסת לימודי מורשת לבתי הספר. "אני הצעתי הפוך", אמר, "שבתי הספר הממלכתיים יזכו לחינוך מתוגבר, ומי שלא רוצה שיעשה בתי ספר כופרניים, בתי ספר ממלכתיים חילוניים, למי שלא רוצה זיקה ליהדות. בואו נשים את המיעוט המעכב הזה בפינה, ושהנורמה תהיה הכנסת לימודי מורשת וציונות".

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) תקפה את תוכניתו של שר החינוך ואמרה כי, "אני מבינה עד כמה חשוב לדבר על זהות ועל היסטוריה, אך למה זה סלקטיבי רק עבור קבוצה אחת? איך מדברים על דמוקרטיה כאשר מדכאים את הזהות של קבוצה אחרת? זה מרשם לחברה גזענית ולמדינה פשיסטית. גם אני רוצה להכיר את האחר וללמוד על הרמב"ם, אבל שהאחר ילמד גם על ההיסטוריה והזהות שלי. למה הגענו לנקודה שבה עצם האמירה שלי שאני פלסטינית נתפסת כאיום אסטרטגי? איום אסטרטגי זה מה שאתם עושים פה, כשמובילים את כל החברה לנקודה בה זהותו של האחר נתפסת כאיום אסטרטגי".

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) מיהר להגיב לדבריה וקרא לעברה: "זו צביעות מצידך לבוא ולדרוש הכרה וזהות, כאשר מצד שני את מעודדת את ההפך, כשאת מגדירה את הקמת מדינת ישראל כ'אסון'. כאשר רק לפני יומיים ישבנו כאן בוועדה ודיברנו על מערכת החינוך הפלסטינית, בה מדינת ישראל כלל לא נמצאת על המפה ומלמדים לשנאת ישראל. היית צריכה לקרוא לחיזוק הישראליות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully