וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הגיע הזמן לעצור את הצעדה

יוסי צור

5.7.2010 / 9:34

יוסי צור הצטרף לארועים החותמים את ימי הצעדה, ומצא שם ציבור אוהב ומחבק, שלא מבחין בין סיסמאות לבין מציאות. כאב שכול הוא מבקש ממשפחת שליט: עצרו את הצעדה, היא לא תביא שינוי

נועם ואביבה ומשפחת שליט היקרה,

אתם צועדים כבר כמה ימים, מובילים טור של אלפי ישראלים שנוהים אחריכם, שחושבים באמת כי במצעד רגליהם יביאו את גלעד הביתה.

האם הצעדה הזו באמת נחוצה? האם היא מועילה לעניינו של גלעד או מזיקה לו?

צריך רק לשמוע את קולות העידוד של החמאס וקריאות החמאס לישראלים להצטרף לצעדה כדי להבין שהצעדה משרתת את האינטרס של החמאס.

איני צועד אתכם כי איני מסכים עם הקריאות הנשמעות מכיוון הצועדים "לשחרר בכל מחיר" או "לשלם את המחיר המבוקש", אך הצטרפתי לחלק מהעצרות שהתקיימו בסוף הצעדה. התמזגתי בקהל שהגיע לעצרות וגיליתי ציבור אוהב ומחבק, אבל כזה שאינו מבין באמת על מה ולמה מתנהל הוויכוח. ציבור שמדקלם סיסמאות שהומצאו על ידי יחצנ"ים משופשפים ושאינו מבין את משמעותן.

כל ניסיון לגרום לציבור להבין כי הנושא מסובך יותר מאשר סיסמא רדודה נדון לכשלון. קל מאד להזדהות עם הסבל של גלעד שליט ושל הוריו, להיכנע לכאב שבלב ולומר די, אי אפשר לשאת עוד. אבל בסופו של יום אין צועדים רבים אשר מבינים כי לא גורלו של חייל אחד מוטל על הכף, גורלה של אומה שלמה מונח על הכף.

אני שומע אותך, אביבה שליט, אומרת בטלוויזיה "עשינו הכל, ניסינו הכל, ועכשיו חייבים לשלם את המחיר". אני תוהה האם הדברים נאמרים מתוך ידיעה ברורה מה נעשה, או מתוך המיית לב של אמא שכמהה לראות את בנה אחרי ארבע שנים. אני לא יודע אם עשינו הכל, אני לא יודע אם ניסינו הכל, אני מעריך שלא. אני מעריך שמדינת ישראל יכולה לעשות הרבה ולא עושה אם בגלל מחדלים, או בגלל חשש מתגובות בינלאומיות או חשש מהסתבכות נוסח נחשון וקסמן.

השאלה היא לאיזה כיוון תוביל הצעדה? לי ברור כי היא לא תגרום לעסקה בלתי אפשרית לקרות, לי ברור כי הממשלה לא תיכנע ללחץ הצעדה, לא במתכונתה הנוכחית ומספר הצועדים היחסית-נמוך. האם הצועדים מייצגים את שבעת מיליוני התושבים? האם הם מייצגים את הציבור הישראלי? רבים מהם תופסים עליכם טרמפ למימוש אג'נדות שלהם ושל ארגוניהם.
השאלה היא למה להמשיך? למה לא לעשות חשיבה מחודשת ולהחליט על שינוי כיוון , להעמיד אוהל מחאה מול שגרירויות אירופאיות, או מול הצלב האדום בתל אביב? לבקש לארגן משלחת מחאה לעזה, חברי פרלמנט אירופאים היו על המשט לעזה, עכשיו שיבואו לבקר את גלעד שליט. השאלה היא למה להמשיך בצעדה שהחמאס תומך בה? למה לא לנסות דרכים שיש להן סיכוי להצליח?

יעדכם הוא ירושלים, לכשתגיעו ראש הממשלה יחבק אתכם יפגוש אתכם ויגיד לכם כי אין מה לעשות, העסקה תקועה ואין עם מי לדבר. ומה אז? תשבו באוהל המחאה? לכמה זמן? ומה אחר כך?

עצרו את השיירה, עשו חושבים. מה יביא את גלעד הביתה? לחץ לא יעיל על נתניהו או לחץ יעיל על גורמי חוץ? צלב אדום? קוורטט? שגרירויות אירופאיות? אמריקאים? חמאס?

צעדה והליכה כמי שקפאה שד, רק כי אי אפשר לשבת בשקט בבית, לא פותרת בעיות, היא מייצרת בעיות חדשות. הצעדה תסתיים ונזקה גדול מתועלתה. הצעדה תסתיים בירושלים, אתם תחזרו הביתה והחמאס יעלה את המחיר שישראל לא מסוגלת לשלם, מתוך הערכה מוטעית שהצעדה גורמת לחץ.

הצעדה לא עובדת, הצעדה לא מביאה לשינוי המבוקש. צריך לבחון דרכים אחרות.


יוסי צור, אביו של אסף הי"ד, כמעט בן 17 בהירצחו בפיגוע אוטובוס קו 37 בחיפה ב-2003.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully