רה"מ לחץ - והשרים טרפדו העלאת שכר המינימום

בעקבות לחץ שהפעיל נתניהו, הצביעו 20 שרים נגד הצעת החוק של ח"כ עמיר פרץ להעלות את שכר המינימום ל-4,600 שקלים. שרי מפלגת העבודה וש"ס הצביעו בעד היוזמה. שטייניץ: "זו הצעה פופוליסטית"

פנחס וולף
תאגיד כאן

שרי הממשלה הצביעו אחר הצהרים (ראשון) נגד הצעת החוק להעלאת שכר המינימום. 20 שרים הצביעו נגד ההצעה ועשרה הצביעו בעדה. בין המתנגדים להעלאת שכר המינימום היו שרי הליכוד וישראל ביתנו. לעומתם, שרי ש"ס ומפלגת העבודה הצביעו בעד היוזמה. גם שר המדע ויו"ר הבית היהודי דניאל הרשקוביץ תמך בהעלאת שכר המינימום.

מוקדם יותר חשש ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא יצליח לגייס רוב נגד ההצעה. לפיכך, הוא יצא במהלך הדיון יחד עם שר המדע ויו"ר הבית היהודי דניאל הרשקוביץ, בניסיון לשנות את דעתו ולשכנעו להצביע נגד ההצעה. עם זאת, בסופו של דבר הרשקוביץ הצביע בעד העלאת שכר המינימום.

לפי הצעת החוק, שיזם חבר הכנסת עמיר פרץ (העבודה), יועלה שכר המינימום מ-3,850 ל-4,600 שקלים. השינוי יתבצע במספר פעימות ויתפרס על פני שנה ושלושה חודשים. ההצעה נדונה היום בממשלה בעקבות ערר שהגיש שר האוצר יובל שטייניץ על החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לפני כחודש לתמוך בהצעת החוק.

ראש הממשלה אמר לאחר ההצבעה היום: "אני מברך על הודעת שר האוצר שבתקציב הקרוב תהיה הרחבה של מס הכנסה שלילי בפריסה ארצית. זה המענה הנכון לכל האזרחים שעובדים, אך שכרם נמוך. הדרך הזו תעודד את התעסוקה במשק, במקום ההצעות האחרות שהיו מגדילות את האבטלה. זו גם הסיבה שקיבלנו תמיכה מלאה למתווה הזה מהגורמים המקצועיים במשרד ראש הממשלה, באוצר ובבנק ישראל, ובראשם הנגיד הנגיד סטנלי פישר ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל".

ראש הממשלה הוסיף כי הוא "תומך בהעלאת שכר המינימום אבל במצב הכלכלי ששורר כיום בעולם הצעת החוק הזאת הייתה מביאה לאבטלה גדולה מאוד. הצעת החוק הזו תגרום למעסיקים לפטר אלפי ישראלים ולהעסיק במקומם עובדים זרים שזורמים למדינה דרך הגבול עם מצרים. אבטלה המונית תפגע קודם כל בחלשים. לכן ננהיג תוכנית מס הכנסה שלילי שתתגמל אנשים שעובדים ואינם משתכרים מספיק. זה הפתרון הנכון לאזרחי ישראל שיצור תמריץ להעסקה וימנע אבטלה".

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על חיי מין לא מספקים: כך תשפרו את הביצועים

לכתבה המלאה

"מסע איומים לא לגיטימי על השרים"

מנגד, חבר הכנסת עמיר פרץ הודיע כי יעלה ביום רביעי הקרוב את הצעת החוק להעלאת שכר המינימום להצבעה במליאת הכנסת. פרץ תקף את נתניהו בעקבות החלטת הממשלה להתנגד להצעת החוק ואמר כי, "בכל פעם שצריך להיאבק נגד האוכלוסיות החלשות רה"מ בנימין נתניהו מוצא את הכוחות והיכולות לרמוס את תקוותם לעתיד טוב יותר במדינה. מעניין שכאשר מדובר בנושאים אחרים רה"מ נחשף כראש ממשלה מזגזג ומקרטע, ורק כאשר מדובר בנושאים החשובים ביותר בשכבות המוחלשות הוא מצליח לגייס לו רוב".

פרץ הוסיף, כי "המסע שניהל שר האוצר, שלווה באיומים על משרדי ממשלה, על שרים שיצביעו כנגד החוק הינו מסע בלתי לגיטימי לחלוטין וייתכן אף בלתי חוקי. ציבור משתכרי שכר המינימום יכולים להבין היום כמה רה"מ ושר האוצר מוליכים אותם שולל ואיך הם מתכוונים להפוך גם את ציבור העובדים בישראל חלק ממדינת רווחה. פתרון ה'קסם' של מס הכנסה שלילי יוצר נורמה חדשה שבה גם העובדים בישראל מקבלים קצבת רווחה אך גם מייצר מכבסה למעסיקים וזו מתנה נוספת שהממשלה הזו מעניקה לבעלי ההון בישראל. אני מקווה שהכנסת תתעלה על הממשלה ותשנה את ההחלטה".

מישראל ביתנו נמסר, כי שרי המפלגה התנגדו להצעת חוק שכר מינימום "משום שאנו מעוניינים להעביר את הרפורמה במס הכנסה שלילי, שבוודאי תיטיב עם השכבות החלשות יותר ולא תפגע במשק כפי שהתוספת מאיימת לעשות".

שר האוצר יובל שטייניץ (ליכוד) אמר הבוקר בפורום שרי מפלגתו כי "מדובר בהצעת חוק פופוליסטית. אם היא תתקבל, ניאלץ לחתוך חמישה מיליארד שקל בשנתיים הקרובות ממשרדי הממשלה כדי לממן את החוק".

שטייניץ הוסיף כי "מי שמצביע בעד שלא יתלונן שתקציב משרדו יקוצץ. בנוסף, עלולה להיות גם פגיעה קשה ברשויות המקומיות, ובמיוחד ברשויות הבינוניות והקטנות שעלולות לקרוס. הצפי הוא שיהיה גידול חד באבטלה במקרה שהחוק יעבור, כיוון שחברות ישראליות יעדיפו להעתיק חלק מפעילותן למדינות אחרות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully