"החלטת היועמ"ש - הזניית בתי העלמין הצבאיים"

במערכת הצבאית זועמים בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, לאפשר את קבורתו של החייל העריק יאיר ששון בטקס צבאי. האלוף במיל' אלעזר שטרן: "זו החלטה שגויה שפוגעת במשפחות השכולות" גורמים צבאיים: פשיטת רגל ערכית לחברה שלנו

יהושע בריינר וגלעד גרוסמן

במערכת הצבאית סוערות הרוחות בעקבות הודעת משרד הביטחון הבוקר (שלישי) כי החייל יאיר ששון שמת בתאונת דרכים ביום שישי יזכה לקבורה צבאית. אתמול עתרו הוריו לבג"ץ בעקבות סירובו של משרד הביטחון להעניק לו קבורה צבאית מכיוון שהיה עריק.

הבוקר הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שהחוק מחייב לקבור אותו בקבורה צבאית. היועמ"ש הסביר שהחוק קובע שחובה לקבור כל חייל בקבורה צבאית ללא יוצא מן הכלל, וכי הוראת המטכ"ל שמחריגה עריקים, חורגת מסמכותה. בשל העמדה שהציג וינשטיין לא התקיים הדיון שנקבע לשעות הבוקר, וזאת לאחר שהצדדים הודיעו לבית המשפט על ההסכמה לקבור את ששון בטקס קבורה צבאית. לפיכך, הלוויתו של ששון צפויה להתקיים הערב בחלקה הצבאית בבית העלמין בבאר שבע.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "חוק 'בתי קברות צבאיים' הקובע כי חייל שנפטר יובאו לקבורה בבית קברות צבאי, מגדיר חייל כ'אדם בשירות צבאי'. בהתאם, צה"ל פירש את החוק באופן שחייל שנעדר מן השירות שלא ברשות אינו בא בגדר חייל לעניין חוק זה, ועל כן אינו נקבר בבית קברות צבאי. במעשה עריקותו הוציא עצמו יאיר ששון מכלל אוכלוסיית הזכאים להיקבר קבורה צבאית". עם זאת, צוין בהודעה, כי צה"ל ימלא אחר הוראות היועץ המשפטי, וכי סוגיית התמלוגים למשפחת ששון תידון בנפרד ומצוייה באחריות משרד הביטחון.

עוד בוואלה! NEWS

פשוט ומשודרג: איך תעשי קוקו שיסדר אותך לכל היום?

לכתבה המלאה

"מכה קשה למלחמה בעריקים"

גורמים צבאיים אמרו בתגובה להחלטה כי "זו מכה קשה למאבק שלנו בעריקים, וזו פשיטת רגל ערכית לחברה שלנו. להיקבר כחייל זו זכות גדולה והיא ניתנת רק למי שתרם למדינה, ולא נמלט מהחוק". הגורמים הוסיפו ושאלו: "איזה מן מסר זה מעביר למשפחות שכולות אחרות? שמי שנהרג במלחמה שווה לעריק שנהרג בתאונת אופנוע? זו החלטה שממעיטה בערך הקבורה הצבאית".

גם ראש אכ"א לשעבר, האלוף במיל' אלעזר שטרן, תקף את החלטת היועץ המשפטי ואמר לוואלה! חדשות, כי היא "תורמת להזניית בתי העלמין הצבאיים. זו החלטה שגויה שפוגעת במשפחות השכולות, בחללי צה"ל ובקדשות בתי העלמין".

עו"ד שלמה רכבי המייצג את ההורים אמר בתגובה להתפתחות כי חבל שהצבא גרר את המשפחה באבלה לבית המשפט. "אנחנו שמחים שלא רק שופטים יש בירושלים אלא גם יועץ משפטי שהזכיר לצבא את מה שכנראה שכחו, שיש כנסת שקובעת את החוק ולא הצבא", אמר רכבי, "אם הצבא חושב שצריך לשנות את החוק, שכל חייל זכאי לקבורה צבאית, שיפנה לכנסת ויבקש לשנות זאת".

עדכון ראשון: 11:12

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully