המשט לעזה

הפעילים ייבדקו בידי בדואים דרוזים ומוסלמים

מסתמן כי בשל השבת, האנשים שיקבלו את מאות הפעילים הנמצאים על ספינות המשט יהיו עובדים לא יהודים של רשות האוכלוסין וההגירה. עם זאת, התקבל אישור מיוחד להעסיק יהודים באופן חד פעמי, ככל הנראה משום שהאירוע מוגדר כ"פיקוח נפש"

פנחס וולף
28/05/2010

הערכה: המשט לעזה יגיע לנמל אשדוד בשעות אחר הצהרים מחר (שבת) – כך על פי הערכת רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים המתבססת על הנחיות הצבא. בהתאם להערכות אלה, הרשות נפרסה בשטח והקימה מאהל גדול עם 16 עמדות בידוק ורישום, כולל עמדה אחת לאח"מים.

את העמדות והמאהל מתפעלים במשמרות 250 עובדי הרשות. העובדה שהמשט יגיע ככל הנראה במהלך השבת יצרה צורך מצד רשות האוכלוסין וההגירה לבקש אישור מיוחד להעסיק עובדים יהודים בשבת. ואכן, במהלך השבוע נציבות שירות המדינה ומשרד התמ"ת, אישרו זאת באופן חד פעמי, ככל הנראה משום שהדבר מוגדר "פיקוח נפש".

למרות האישור המיוחד, ברשות הבהירו היום כי קודם ישתמשו בעובדים לא יהודים – בדואים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים, ורק לאחר מכן יפעילו את העובדים היהודים, הזכאים לסרב לעבוד בשבת. עם זאת, ההערכה היא שיאלצו להפעיל את העובדים היהודים ברגע הראשון.

גורמים ברשות אמרו לוואלה! חדשות כי "מרגע שכף רגליהם של משתתפי הספינה תדרוך בנמל, הנושא נכנס לטיפולנו". כאשר נוסעי המשט ייכנסו לנמל, הם יעברו בידוק ביטחוני ולאחר מכן הליך זיהוי ושימוע לפני הרחקה.

טוב לדעת (מקודם)

לנצח את הכאב בלי חשש: בי-קיור לייזר במבצע התנסות חסר תקדים

מוגש מטעם בי קיור לייזר

לפי הערכות רוב הפעילים יסרבו להתפנות

במהלך השימוע, נוסעי המשט יישאלו האם ברצונם לשוב חזרה למדינתם. נוסעים שישיבו בחיוב, יוסעו לנמל התעופה בן גוריון ויעלו על הטיסה הקרובה למדינתם. הערכת רשות האוכלוסין וההגירה היא שרוב המשתתפים יסרבו להתפנות מיד ויעדיפו את האופציה השנייה – להיכלא במתקן המשמורת "אלה" הסמוך לבאר שבע.

דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, הבהיר אתמול לוואלה! חדשות כי הדיפלומטים שיימצאו על המשט יועברו לטיפול הקונסוליות להן הם שייכים. "ברגע שיובהר מי האדם - הוא יטופל על פי החוק", הוא אמר. "אם יהיה חבר כנסת, יעמדו לו כל הזכויות המוקנות לו על פי הדין הישראלי. ברגע שיובהר מה מעמדו ואזרחותו של כל אדם הוא יטופל על פי הקבוע בחוק ויועבר לטיפול הקונסוליה שלו. אבל אם יימצא שעבר על החוק הוא ייאלץ להיות מגורש למדינתו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully