המשט לעזה

קפריסין לא תאפשר למשט לעזה לצאת משטחה

קפריסין אסרה על אחת מספינות הסיוע לצאת משטחה לכיוון רצועת עזה. גורמים בניקוסיה מסרו כי לא יתירו לספינות המשט לעבור במים הטריטוריאליים של קפריסין

  • משט לעזה
  • אהוד ברק
יהושע בריינר ופנחס וולף
רויטרס

(צילום: שי מכלוף ורויטרס. עריכה: דורון שטיין)

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

לכתבה המלאה

האם קפריסין מושיטה יד לממשלת ישראל במאבקה נגד המשט לעזה?. קפריסין אסרה הערב (חמישי) על אחת מספינות הסיוע לצאת משטחה לכיוון רצועת עזה, כך פורסם בגלי צה"ל. גורמים רשמיים בניקוסיה מסרו כי לא יתירו למארגני המשט לעבור במים הטריטוריאליים שלהם או לצאת עם ספינה קפריסאית.

גורמים מדיניים מירושלים הביעו הערב סיפוק רב מההודעה של קפריסין, שלדבריהם "לא תשנה את נתיב המשט אך שולחת מסר ברור מבחינה מוסרית ופוליטית לראשי חמאס ולמנהיגי המשט". עוד הוסיפו בירושלים כי "אנו מביעים הסתייגות ברורה מטיבו של המשט ושאת נפש ממטרותיו. מדובר באחד ההישגים הדיפלומטים של ישראל וישנם מדינות נוספות שהביעו הסתייגות מקיום המשט. לעומתן, יש מספר מדינות, שאזרחיהן שותפים למשט, שלא גילו את האחריות הבינלאומית הנדרשת, ואת ההבנה המדינית עד כמה המשט עלול להיות הרסני לשלטונו של אבו מאזן, ולסיכויי השלום במזרח התיכון".

מוקדם יותר נפגש מנכ"ל משרד החוץ, יוסי גל, עם שגרירי טורקיה, קפריסין, שבדיה ואירלנד, המדינות שמהן יצאו ספינות הסיוע. המנכ"ל הסביר כי ישראל מציעה למארגני המשט הטורקי לפרוק את חבילות הסיוע בנמל אשדוד ולהעבירן לאחר בדיקה ביטחונית, לשטח רצועת עזה. כמו כן, הוא הדגיש כי "לא נאפשר למשט להגיע לחופי עזה".

גם שר הביטחון, אהוד ברק הפעיל את לחצו ושוחח אמש והבוקר עם מספר שרי חוץ בעניין המשט, ביניהם שר החוץ של יוון, שר החוץ של אירלנד, ושר החוץ של קפריסין. ברק מסר את עמדת ממשלת ישראל לפיה המשט הינו פרובוקציה פוליטית ותקשורתית ולא מבצע הומניטרי. עוד אמר השר ברק כי אין כל משבר הומניטרי בעזה, וכי אלפי טונות של מוצרים וציוד נכנסים בכל יום לרצועה. ברק העביר בשיחותיו עם שרי החוץ את הצעת ישראל לפרוק את הציוד באשדוד תוך התחייבות להעבירו ליעדו לאחר בדיקה וסינון.

בצה"ל, במשטרה ובמשרד הפנים השלימו היום את ההיערכות לקראת מבצע "רוחות שמים" - קליטת אנשי המשט האירופי שעושה את דרכו לעבר רצועת עזה. קצין בכיר בצה"ל אמר, כי אם הספינות לא ייענו לקריאת חיל הים לשוב לדרכן, ישתלטו עליהן כוחות יחידת השב"ס המיוחדת "מצדה" וכן חיילי שייטת 13 כשפניהם מכוסים לצורך מניעת זיהויים.

הכוחות יבצעו בידוק על האוניות מחשש שיש עליהן חומרי נפץ, אמצעי לחימה או פעילי טרור עולמיים. בנמל אשדוד הוקם מתקן מיוחד לצורך כליאתם וגירושם של נוסעי האוניות שכולל אוהלים ממוזגים. עם הגעת הספינות לנמל אשדוד, ילוו באופן אישי חיילי חיל הים כל אחד מנוסעי האוניות אל פקידי משרד הפנים שימתינו עם עמדות ממוחשבות. שם יציעו להם הפקידים אפשרות לצאת מן הארץ או להיעצר.

אם הנוסעים יסכימו לצאת מהארץ, הם יוחתמו על צו הרחקה ויועברו לנתב"ג על ידי שוטרי יחידת עוז. אם הם לא ייענו לבקשה, הם יועברו למעצר, כשקודם לכן ייבדקו בתאים, שהוכנו במיוחד לצורך האירוע, על ידי רופא צבאי על מנת לוודא כשירותם למעצר. משם הם יועלו לאוטובוסים של השב"ס ויועברו לכלא באר שבע. העיתונאים בקרב המשלחת יועברו לטיפולה של לשכת העיתונות הממשלתית.

להערכת צה"ל, על האוניות צפויים להיות בין 750 ל-800 בני אדם. במקביל יעברו כל הנושאים והמטען בידוק יסודי למניעת הברחות לארץ . לדברי גורם בחיל הים, ההערכה היא כי בזמן ירידתם מהאוניות ינסו הנוסעים לבצע מספר פרובוקציות ועל כן את השטח הסטרילי שהוקם סביב מתחם המעצר יאבטחו גם אנשי יס"מ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully