פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מורה נבוכים לאסתמתי הישראלי

   מהי בדיוק מחלת האסתמה, למה ילדים סובלים ממנה יותר ממבוגרים, ואיך מטפלים ומתמודדים איתה? כל ההסברים לחולה האסתמה לרגל ציון יום האסתמה הבינלאומי

   לרגל יום האסתמה הבינלאומי המצוין היום (רביעי) ברחבי העולם, פורסמו הנתונים על המחלה בישראל. מהנתונים עולה כי בישראל חיים כ-200,000 אנשים אשר אובחנו כחולי אסתמה, שליש מתוכם הם ילדים עד גיל 18, אולם על פי הערכות, שיעור חולי האסתמה בישראל גבוה בהרבה ואף ייתכן כי כפול מכך.

   אסתמה היא מחלה כרונית דלקתית של דרכי הנשימה, הנגרמת בשל היצרות ותגובתיות יתר של דרכי הנשימה. התקפי האסתמה, מאופיינים בשיעולים, צפצופים או קוצר נשימה. הסיבות למחלה הינם מגוונות ונובעים בעקבות גירויים שונים מהסביבה כמו קרדית אבק הבית, זיהום אוויר, פליטת מכוניות עשן סיגריות, חילופי עונות ועוד. בקרב חלק מהחולים הסימפטומים יעלמו באופן ספונטני כעבור זמן מה, ובקרב חלקם באמצעות טיפול תרופתי.

   לפי ד"ר צחי לוטם, מנהל מרכז בריאות הילד ברמלה בשירותי בריאות כללית, "המחלה נפוצה בילדים כיוון שההתפתחות של הריאות לא הושלמה ולכן דרכי הנשימה לא בשלים מספיק".

   "במקרים רבים ילדים הסובלים משיעולים חוזרים וצפצופים בנשימה, אינם בהכרח סובלים מאסתמה. אלה הם ילדים הרגישים יתר על המידה, רגישות אשר מתמתנת ונעלמת עם הגיל, במיוחד כאשר מדובר בילדים עד גיל חמש", הסביר ד"ר לוטם.

   80% מהחולים - בגלל אלרגיות

   לפי ד"ר לוטם, לפני שממהרים להתחיל בטיפול קבוע או מונע המכיל סטרואידים העלולים להזיק לבריאות הילד, רצוי להמתין עד לביטחון מלא באבחנה. לדבריו, ההמתנה לאיבחון המחלה חשובה במיוחד אם האבחנה נעשית על פי מצבו ותפקודו של הילד ולא באמצעות בדיקת תפקודי ריאות, אשר עלולה להיות קשה לביצוע לחלק מהילדים. ד"ר לוטם מציין כי "באם התסמינים מופיעים לאורך זמן, והילד אובחן כחולה אסתמה, יש לטפל בו בטיפול מונע לאורך זמן ובטיפול שונה בעת החמרת המחלה"

   עוד הוסיף לוטם כי כדי להתמודד עם אסתמה בילדים צריך לזהות את מקור המחלה ובהתאם אליו להתמודד איתה. אחד הגורמים השכיחים להתקפי אסתמה בקרב ילדים הינו מחלות ויראליות של דרכי הנשימה כמו צינון או שיעול ונזלת. אצל ילד אסתמתי, מחלה ויראלית תיצור התלקחות ריאתית ותביא ליצירת ליחה, שיעול וקוצר נשימה. במקרים כאלה צריך להישמר מהידבקות במחלות השונות, בעיקר בעונות הרגישות כמו חורף ועונות מעבר, אך בד בבד להמשיך באורח חיים נורמטיבי.

   גורם נוסף הגורם להתקפי אסתמה בקרב 80% מהסובלים מהמחלה הוא האלרגנים. בני אדם הסובלים מאלרגיה לחומרים כמו זרעים של עצים, עשבים ושרכים, פסולת בעלי חיים, קרדית אבק הבית ועוד, עלולים לסבול מהתקפים בעת חשיפה לחומרים אלו. עשן סיגריות ומדורות ל"ג בעומר עלולים גם הם לעורר את ההתקף, ועל כן מומלץ להורים לילדים אסתמתים להימנע כמה שיותר מעישון לצדם ולמזער את הימצאותם לצד מעשנים. ד"ר לוטם מציין כי חשוב מאוד להקפיד בכל שנה לחסן נגד שפעת את הילדים הסובלים מאסתמה. לדבריו, הקטנת התחלואה בקרב אותם ילדים תקטין את הרגישות של דרכי הנשימה וכן את התקפי האסתמה. כמו כן ממליץ ד"ר לוטם להקפיד על תכנית טיפולית קבועה ומעקב סדיר.

   פרט נוסף וחשוב שמציין ד"ר לוטם מתייחס להורים רבים החוששים לשלוח את ילדיהם לשיעורי ספורט בבתי הספר או בחוגים. לדברי ד"ר לוטם, "פעילויות גופניות ובעיקר שחייה מומלצות לפיתוח הריאות. רק החמרה נשימתית בילד מחייבת הימנעות זמנית מפעילות גופנית מאומצת העלולה להחמיר את מצבו" .