וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברחוב הפלסטיני לא מחרימים את ההתנחלויות

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים

5.5.2010 / 9:44

הודעת הרשות הפלסטינית על החרמת תוצרים והפסקת העבודה בהתנחלויות התקבלה ברחוב הפלסטיני בזעם. "אם הם רוצים למנוע ממני לעבוד בהתנחלויות, שימצאו לי מקום עבודה"

במסגרת מדיניות ההחרמה הכלכלית הנוקשה של הממשלה הפלסטינית כלפי ישראל, הודיעו אתמול (שלישי) ברשות כי כל הפועלים הפלסטינים העובדים בהתנחלויות נדרשים לעזוב את עבודתם אחרת יסתכנו במאסר וקנסות כבדים. שר העבודה הפלסטיני, אחמד מג'דלאווי, הבהיר אמנם כי אין עדיין חוק האוסר על פועלים פלסטינים לעבוד בהתנחלויות, אך ציין עם זאת כי "מוטלת עליהם אחריות פוליטית ומוסרית להפסיק זאת מיוזמתם".

הפלסטינים תושבי הגדה מפקפקים בהחלטה החדשה וטוענים כי יהיה כמעט בלתי אפשרי לאכוף אותה: "זו החלטה שהגיעה מאוחר מאוד, אולי אפילו מאוחר מדי", אומר לוואלה! חדשות זכריא, תושב אחד הכפרים הפלסטינים הסמוכים לשכם. "הרי היו יכולים לקבל את ההחלטה הזו לפני שנים ארוכות, אז למה דווקא עכשיו? נראה לי שההחלטה התקבלה מאוחר מדי".

הפועלים הפלסטינים העובדים בהתנחלויות הגיבו בזעם להחלטת השר הכלכלה הפלסטיני: "השר חסן אבו ליבדה יכול לדבר אבל הוא לא יכול לעשות", אומר לוואלה! חדשות פועל פלסטיני העובד באזור התעשייה ברקן, שביקש לשמור על עילום שם. "זה כמו לקחת את האוכל מהיד של האנשים. העבודה עבורנו היא הדבר הכי חשוב בעולם. אם הוא רוצה למנוע ממני לעבוד בהתנחלויות, שימצא לי קודם כל מקום עבודה".

"אף אחד לא ימלא אחר ההוראה שלו, זה ברור", קובע אותו עובד. "הרי אם הרשות הפלסטינית תיישם את ההחלטה, אף אחד לא יבחר בנציגים שלה בבחירות. אני בטוח שיהיו גם הפגנות גדולות. מה בסך הכול ביקשתי? שימצאו לי מקום עבודה לפני שהם אוסרים עלי לעבוד כאן. ואני לא מבקש משכורת של 5,000 כמו שאני מקבל עכשיו. אני מוכן להסתפק במחצית. אין לי מקצוע, אני פועל פשוט. אסכים לעבוד בכל עבודה שתיתן לי משכורת, לא אכפת לי איפה".

יותר מ-25 אלף עובדים ללא עבודה

"אני מכיר פלסטינים רבים שעובדים בהתנחלויות ואני לא חושב שהם יצליחו למצוא עבודה אחרת בגדה המערבית", מסכים זכריא. "גם ככה יש עוני רב ומחסור במשרות ברחבי הגדה. אין ספק שאם ההחלטה תיאכף, היא תפגע כלכלית בתושבי הגדה. האנשים לא יצליחו למצוא עבודה וזה יביא לאסון בגדה. הרי מדובר ביותר מ-25 אלף עובדים פלסטינים שיישארו מחוסרי עבודה. על כן אני לא חושב שבסופו של דבר ההחלטה תצא לפועל בצורה של חוק. אני לא רואה סיכוי שהפועלים הפלסטינים ייענו לקריאות שר הכלכלה הפלסטיני בזמן הקרוב".

ברשות הפלסטינית מבינים כי צעד קיצוני זה עלול לגרום לנזק כלכלי גם לאלפי פועלים פלסטינים שמוצאים את פרנסתם בהתנחלויות, ולכן מבטיחים כי מדובר בתהליך של כשנה-שנתיים שבסופו לא יצטרכו הפועלים הפלסטינים לחפש עבודה בהתנחלויות. "אנחנו פועלים לקידום מספר פרויקטים, ביניהם קרנות לעידוד כלכלי של משפחות עניות וסיוע בבניית עשרות אלפי דיור ואזורי תעשייה בג'נין ובבית לחם. אלו יקלטו ודאי כ-14 אלף עובדים", הבטיח השר מג'דלאווי.

שר הכלכלה הפלסטיני חסן אבו ליבדה, שהיה זה שהודיע אתמול כי על הפלסטינים העובדים בהתנחלויות לסיים את עבודתם במהלך השנה הנוכחית, הסביר גם הוא כי הכלכלה הפלסטינית חזקה ומפותחת מספיק כדי לקלוט את הפועלים שיישארו מובטלים. "אם נצליח להכפיל את שיעור התוצר המקומי בכ-40 אחוז, ניצור עוד 50-60 אלף מקומות עבודה", הוא סיפר עוד כי בחודשים הקרובים תושג התפתחות משמעותית בטיב התוצר הלאומי.

בניגוד לפסימיות של תושבי הגדה שחוששים מאיבוד מקום עבודתם, שר העבודה מג'דלאווי מביע אמון במדיניות הפלסטינית החדשה. "אם הממשלה הפלסטינית תמשיך לאסור על כניסת סחורות מההתנחלויות לשטחה ואם היא תמשיך במדיניותה הכלכלית, עד סוף שנת 2011 לא יעבדו פועלים פלסטינים בהתנחלויות. זאת משום שהמדיניות הכלכלית שלנו מבוססת על יסוד לאומי ויסוד כלכלי ולכן לא הגיוני שנעבוד בהתנחלויות, אותן אנחנו מחשיבים בלתי לגיטימיות, ושנשמש עבורם עורק חיים", אמר השר.

לפנייה לכתב - nir_yah@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully