פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מאדוף מאחוריך: הונאת פונזי נוספת בארה"ב

   הרשויות בוושינגטון טוענות כי נבין שפירו אחראי להונאת פונזי בסך 900 מיליון דולר. על פי החשד בכסף שגייס רכש לעצמו בין היתר בית בשווי 5 מיליון דולר במיאמי, בגדי מעצבים ורכב יוקרתי

   הרשויות בוושינגטון הגישו היום (רביעי) אישומים חמורים כנגד נבין שפירו, איש עסקים בן 41 ממיאמי-ביץ', בחשד כי עמד בראש הונאת פונזי בסכום כולל של 900 מיליון דולר, בה הפיל בפח משקיעים מניו ג'רזי וממדינות נוספות בארצות הברית. מדובר באותה שיטת הונאה בה נקט ברנרד מאדוף האחראי למה שהוגדר כ"הונאה הגדולה ביותר בתולדות וול סטריט".

   על פי החשד, שפירו ייסד וניהל את חברת "קפיטול השקעות ארה"ב", במסגרתה מכר למשקיעים בין השנים 2005 ו-2009 ביטחונות וניירות ערך אך למעשה עשה שפירו שימוש בכספי המשקיעים החדשים שגייס כדי לשלם תשואות למשקיעים ה"ותיקים" יותר שלו. כאשר התפוצצה פרשת מאדוף ומשקיעיו הביעו ספקות באשר לבית העסק – הציג להם שפירו על פי החשד קבלות מזוייפות וכן טופסי אישור ביצוע עסקה בגין עסקאות שמעולם לא בוצעו, כך לדברי הרשויות בארה"ב.

   על פי האישום, עשה שפירו שימוש בלפחות 38 מיליון דולר מכספי המשקיעים כדי לממן פעילויות עסקיות אחרות שלו. לא פחות מ-5 מיליון דולר נוספים מהכסף השקיע ברכישת בית מפואר לעצמו במיאמי ביץ' וברכישת בגדי מעצבים יוקרתיים. מסע השופינג של המשקיע הנהנתן כלל גם רכישת רכב מפואר תוצרת מרסדס, מושבי אח"מ מיוחדים על הפרקט למשחקי קבוצת הכדורגל האהובה עליו, מועדון מיוחד על שמו באוניברסיטת מיאמי שהקים וכן תשלום חובות שצבר כתוצאה מהימורים.

   הרשויות בארה"ב הגדירו את מעשיו של שפירו "הונאת פונזי קלאסית" וטענו כי הוא עודנו חייב לא פחות מ-80 מיליון דולר לגופים שהשקיעו בו ובחברה שהקים – הודות לתשואה המרשימה שהבטיח להם שנעה בין 10 ל-25 אחוזים בשנה.