פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בגלל האפר: הופסק ייצוא פרחים ותבלינים

   אפקט הפרפר: התפרצות הר הגעש באיסלנד מביאה להקפאת הייצוא האווירי של פרחים ותבלינים ליבשת. במשרד החקלאות מתקשים להעריך בשלב זה את היקף הנזק למשק הישראלי

   היצוא האווירי של פרחים ותבלינים לאירופה הופסק לחלוטין מאז אמצע השבוע שעבר, כך מסרה דוברת חברת היצוא החקלאי הממשלתית אגרקסקו. ישראל מייצאת תוצרת חקלאית טרייה בכ-5 מיליארד שקל בשנה, רובה למדינות השוק המשותף.

   בשנים האחרונות הסבה ישראל הובלת היצוא החקלאי מתובלה אווירית לימית, המבוצעת בעיקר באמצעות שתי אוניות קירור חדישות שרכשה החברה, העושות את דרכן לנמלי היעד באיטליה ובצרפת ב-3 ימים בלבד.

   עם זאת, עדיין נותרו ליצוא אווירי כ-40% מיצוא הפרחים והתבלינים מהמינים הרגישים ביותר. כאמור, בשלב זה הופסק היצוא של מוצרים אלו ואין הערכה מתי יתחדש. מנכ"ל משרד החקלאות יוסי ישי, אמר בסוף השבוע כי בשלב זה לא ניתן להעריך את הנזק שנגרם מההפסקה הזו, אם בכלל קיים נזק, מפני שמדובר בימים ספורים בלבד של עיכוב.

   עוד אמר ישי כי ליצוא החקלאי הישראלי לאירופה יתרון מובהק על היצוא החקלאי לאירופה מאמריקה ואפריקה, בכך שמשך ההובלה הימית מישראל לשוקי אירופה קצר מאוד ועל כן הנזקים ליצואנים החקלאיים באמריקה ובאפריקה עלולים להיות כבדים מאוד אם הטיסות לא יתחדשו בהקדם. מרבית התוצרת החקלאית שמייבאות מדינות השוק המשותף מקורה באמריקה הצפונית והדרומית וחלק קטן יותר מאפריקה ואסיה.

   מאגרקסקו נמסר עוד החברה בוחנת בקדחתנות את הדרכים להסב את היצוא האווירי החקלאי שהופסק להובלה ימית, במטרה למנוע מהחקלאים נזק גדול.

   שווי יצור הפרחים הכולל של ישראל מסתכם בכ-150 מיליון דולר לשנה ויצוא התבלינים בכ-80 מיליון דולר לשנה.

   מנכ"ל "מועצת הצמחים" צבי אלון, אמר כי למזלה של החקלאות הישראלית ההתפרצות הגעשית אירעה כחודשיים בלבד לפני סיום עונת יצוא הפירות והירקות, אך עם זאת ברור לנו שאם התובלה האווירית לא תתחדש בהקדם הנזק לחקלאים וליצואנים עשוי להגיע למיליוני שקלים.