פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   האנטנה תוריד את ערך הנכס? עכשיו ניתן לתבוע

   עד היום, הותרו תביעות רק על סמך תוכניות שאושרו, אולם, ועדת הערר המחוזית קבעה, כי אם ימומש החוק כלשונו, לא ניתן יהיה לעולם להגיש תביעה על ירידת ערך בגין התקנת אנטנה

   הוועדה המקומית הוציאה היתר בנייה להתקנת אנטנה סלולרית סמוך לביתכם וקיים חשש כי האנטנה תגרום לירידת שווי הדירה? אתם זכאים להגיש תביעת פיצויים ירידת ערך, על אף שהחוק, לכאורה, אינו מאפשר זאת - כך קבעה ועדת הערר המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז תל אביב, בראשות עו"ד מיכה גדרון.

   הוועדה דנה בערר שהגישו תושבי רמת השרון, שתבעו פיצוי על התקנת אנטנה סלולרית בקרבת דירותיהם, אך נידחו על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רמת השרון.

   הוועדה טענה כי לא ניתן להגיש תביעה לפיצויים בגין ירידת ערך של מקרקעין בשל מתן היתר בנייה להקמת מתקן סלולרי. היא נימקה את החלטתה בכך שסעיף 197 לחוק קובע כי על התביעה להיות מוגשת בזמן שהתוכנית מאושרת ונכנסה לתוקף, ולא בעת הוצאת היתרי בנייה לפיה - הליך שנעשה שנים רבות לאחר אישור התוכנית. למעשה סוברת הוועדה כי לתושבים עמדה הזכות להגיש תביעת פיצויים עם אישור תוכנית מתאר ארצית (תמ"א) 36 להקמת אנטנות תקשורת.

   אלא שוועדת הערר לא קיבלה טענה זו. הוועדה הסבירה כי תמ"א 36 היא תוכנית מיוחדת וכוללת שמתגבשת לכלל ביצוע קונקרטי רק עם הוצאת היתרי בנייה.

   "כל עוד לא הוצאו היתרי בנייה, לא ניתן לדעת היכן יוצב מתקן סלולרי. לפיכך, עצם כניסת התמ"א לתוקף לא גרמה לפגיעה במקרקעין, כפי שסוברת הוועדה המקומית. לכן, כשמוגשת תביעה לפי סעיף 197 בעקבות מתן היתר בנייה להקמת מתקן סלולרי, היא מוגשת בשל הפגיעה שנגרמה על ידי תמ"א 36. לפיכך התביעה מתיישבת עם לשון סעיף 197. לשיטת הוועדה המקומית, בעל מקרקעין לא יוכל לתבוע לעולם פיצויים לפי סעיף 197 בשל הקמת מתקן סלולרי במקרקעין גובלים - גם אם זו גרמה לירידת ערך מקרקעיו. מצב זה אינו סביר בעינינו", כתבה הוועדה בהחלטתה.

   מדובר בהחלטה משמעותית, בעיקר על רקע מהלכים של משרד הפנים לצמצם את השימוש שנעשה בהגשת תביעות פיצויים לפי סעיף 197 לחוק. ההחלטה היא תקדימית, כשעד היום לא ניתן היה להגיש תביעת פיצויים על התקנת אנטנה סלולרית, מחשש שההתקנה תגרום לירידת ערך במקרקעין גובלים.