גלובל שקשוקה

ממחקר שנערך על ידי התאחדות התעשיינים עולה, כי החברה לישראל (כולל את צים וכי"ל) היא החברה הישראלית הגלובלית הגדולה ביותר, והיקף נכסיה בחו"ל עומד על כ-4 מיליארד דולר

אורה קורן
31/03/2010

החברה לישראל (כולל את צים וכימיקלים ישראל) היא החברה הישראלית הגלובלית הגדולה ביותר - היקף נכסיה הכולל בחו"ל עומד על כ-4 מיליארד דולר. בשנה שעברה נמדדה כי"ל כחברה עצמאית.

אלקו אחזקות, המחזיקה בחברת אלקטרה , המייצרת ומשווקת מזגנים ומכשירים אלקטרוניםנמצאת במקום השני עם אחזקות בחו"ל בהיקף של 3.9 מיליארד דולר. החברה שאחריה היא טבע, עם אחזקות בחו"ל בהיקף של כ-2.7 מיליארד דולר.

הנתונים עולים ממחקר שנערך על ידי התאחדות התעשיינים, באמצעות פרופסור זאב הירש מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב, ד"ר ניראון חשאי מבית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית ומרכז וייל של אוניברסיטת קולומביה בניו-יורק לחקר הגלובליזציה. הסקר שהתבסס על נתוני 2008 בוחן את מאפייני הפעילות הבינלאומית של החברות הרב לאומיות הישראליות הגדולות.

מהמחקר עולה, כי החברה לישראל ואלקו אחזקות מחזיקות ב-40% מסך הנכסים הבינלאומיים של 25 החברות הגלובליות המובילות בישראל. היקף נכסי השתיים בחו"ל עמד על למעלה מ-7 מיליארד דולר בשנת 2008.

עוד עולה מהסקר, כי 25 החברות הישראליות הגלובליות מחזיקות בנכסים בשווי של 18 מיליארד דולר; היקף המכירות בחו"ל, בשנת 2008, עמד על כ-40 מיליארד דולר; מספר המועסקים שלהן בחו"ל גדל ב- 36% ועמד על כ-93 אלף מועסקים.

במקום הרביעי נמצאת אמדוקס עם נכסים זרים בהיקף 2.3 מיליארד דולר, במקום החמישי אורמת עם נכסים זרים ב-1.5 מיליארד דולר.

עוד עולה מהמחקר כי לרשימת 25 החברות הגלובליות הישראליות נוספו השנה חברת אלרון, שנמצאת במקום ה-14, פלרם, במקום ה- 15, כרמל אולפינים, במקום ה- 17, ריטליקס במקום ה- 18, אליאנס, במקום ה-19 וחברת חוד אסף, סוגרת את הרשימה במקום ה-25.

מהתאחדות התעשיינים נמסר, כי למשבר הפיננסי העולמי הייתה השפעה מועטה בשנת 2008 על פעילויות החוץ של 25 החברות הישראליות הגלובליות המובילות. חלקם של הנכסים הזרים והמכירות מסך הנכסים והמכירות ירד בשיעור קל, אך חלקם של המועסקים בחו"ל דווקא עלה. ביצועים אלה עולים בקנה אחד עם ביצועי הכלכלה הישראלית כולה בשנת 2008, אשר רשמה ירידה באבטלה של קרוב ל-15%.

לחברות הישראליות היו 572 חברות בנות ברחבי העולם ב-2008. החברות הישראליות המשיכו להעדיף את אירופה כיעד להשקעותיהן. כ-51% מהחברות הבנות נמצאות באירופה, 22% בצפון אמריקה, 16% באסיה ואוקיאניה, בדרום אמריקה הוכפל שיעורן ל-10% ובדרום אפריקה נמצא 1% מהחברות הבנות שלהן.

החברות הישראליות הגלובליות הן בעיקר מתעשיות עתירות ידע, תעשיות הדורשות השקעה גדולה יחסית במחקר ופיתוח. לדוגמא, טכנולוגיית הלייזר, תחנות כוח, תרופות וטכנולוגיית מידע מייצגות כ 50% מ-25 החברות המובילות בנכסים זרים. כמו כן, 7 מתוך 25 החברות הינן מתחום טכנולוגיית המידע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully