פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כמה יעלה לכם להעסיק פועל פלסטיני?

   מדו"ח בנק ישראל עולה, כי העלות הממוצעת של יום עבודה של פועל פלסטיני בעל היתר עמדה ב-2008 על כ-210 שקל, בעוד העלות של פועל ללא היתר הסתכמה בכ-124 שקל ליום עבודה

   "על פי נתוני רשות ההגירה במשרד הפנים הישראלי, העלות הממוצעת של יום עבודה מדווח של פועלים פלסטינים בישראל עמדה בשנת 2008 על כ-210 שקל, ואילו העלות היומית של עובד בלתי חוקי כללה רק את שכרו, כ-124 שקל ליום עבודה", כך עולה מדו"ח בנק ישראל בקטע העוסק בהתאוששות התעסוקה הפלסטינית במשק הישראלי.

   עוד נכתב בדו"ח, כי הפרש זה מהווה תמריץ משמעותי למעסיקים להעסיק תושבי שטחים ללא היתרי עבודה. עלות ההעסקה הנמוכה של תושבי יהודה ושומרון במשק הישראלי עלולה להשפיע לרעה על השכר של עובדים ישראליים בלתי מיומנים וטומנת בחובה השלכות חברתיות שליליות.

   בדו"ח מצוין כי ניתן להעריך כי הרוב המוחלט של חסרי ההיתרים עובדים בתחומי מדינת ישראל, שבה הם משתכרים שכר יומי גבוה (כ- 124 שקל), יחסית לשכר היומי במשק הפלסטיני (כ- 85 שקל). עם זאת השכר היומי של העובדים במשק הישראלי בלא היתר נמוך מהשכר היומי נטו של בעלי ההיתרים (כ- 141 שקל).

   עוד עולה, כי הקריטריונים הביטחוניים למתן היתרי עבודה בישראל והאכיפה הישראלית משתקפים בהשוואה של מאפייני העובדים במשק הישראלי עם היתר עבודה ובלעדיו: בעלי ההיתרים הם מבוגרים יותר, שיעור הרווקים בקרבם נמוך, והם עובדים יותר ימים בחודש מאשר חסרי ההיתרים. עקב ההפרש בימי העבודה בחודש ובשכר היומי בין עובדים בהיתר לעובדים בלא היתר שכרו החודשי של עובד בהיתר גבוה בכ-34 אחוזים משכרו של עובד בלא היתר.