פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שנה קשה לאלביט הדמיה

   דו"חותיה לשנת 2009 של החברה של מוטי זיסר מצביעים על הפסדים כבדים של יותר מחצי מיליארד שקלים. הסיבה: היעדר מימושים, הפחתות בגין מימושי נכסים והוצאות מימון

   אתמול בערב לאחר סגירת המסחר פירסמה אלביט הדמיה של מוטי זיסר את תוצאותיה לשנת 2009, שכללו הפסד כבד של 533 מיליון שקל. היעדר מימושים, הפחתות בגין מימושי נכסים בסך 232 מיליון שקל והוצאות מימון שבחלקן אינן תזרימיות - הובילו את החברה לתוצאות אלה.

   היעדר המימושים הובילו את החברה לירידה של 37% בהכנסות ל-693 מיליון שקל, כאשר ב-2008 עוד נהנתה חברה ממכירת נכסים והתאמות מחיר בנוגע למכירת קניון ארנה. את הרבעון הרביעי סגרה החברה בהפסד של 203 מיליון שקל, כאשר ירדו הכנסותיה בכ-43% ל-155 מיליון שקל.

   חברת האחזקות של זיסר, העוסקת בעיקר בפיתוח נכסי נדל"ן באירופה ובהודו, מסרה כי "בהתאם למדיניות העסקית, הקבוצה מפתחת ומפעילה מרכזים מסחריים מניבים עד למועד בו מבשילים התנאים למימושם. לפיכך בתקופות בהן אין החברה מממשת מרכזים מסחריים, כמו בשנת 2009, היקף ההכנסות פוחת באופן משמעותי ומשפיע ישירות על שורת הרווח הנקי. בנוסף, השלכות המשבר העולמי ניכרות גם הן בתוצאות שנת 2009".

   באלביט מסבירים עוד כי בשנת 2009 רשמה החברה, במסגרת סעיף הוצאות המימון, הוצאות שיערוך שאינו תזרימי בסך של כ-177 מיליון שקל נטו. הדבר נבע מכך שחברת הבת, פלאזה סנטרס, רשמה את איגרות החוב שלה בדו"חות הכספיים לפי מחירי השוק (שווי הוגן). עליית שווי האג"ח בבורסה בשנת 2009 גרמה לרישום התחייבות גבוהה יותר, ומכאן לרישום ההוצאה, כאמור.

   הכנסות מהפעלת בתי מלון וניהולם הסתכמו בשנת 2009 בכ-4% ל-397 מיליון שקל. הגידול נובע בעיקר מהכנסות מלון בוקרשטי ברומניה, אשר נפתח באמצע שנת 2008. מאידך חל קיטון בהכנסות ביתר מלונות החברה.

   אלביט מציינת עוד כי בתחום הקמעונות חלה עלייה של כ-15% בהכנסות ל-118 מיליון שקל בשל פתיחת חנות גאפ בירושלים, ומפעילותן של 8 חנויות מנגו שפעלו שנה מלאה בשנת 2009, לעומת פעילות חלקית ב-2008. מאידך חלה ירידה בהכנסות החברה מחנויות פעילות אחרות של מנגו.

   גם לאחר ההפסד לאלביט הדמיה מאזן חזק יחסית עם הון עצמי (המיוחס לבעלי המנות של החברה) בסך של 940 מיליון שקל. כמו כן לחברה יתרת מזומנים גבוהה של 2.3 מיליארד שקל - זכר לגיוסים ולמימושים שבוצעו בשנים שעברו.