פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המפכ"ל: להימנע מאמירות שיגררו הסלמה בי-ם

   מפכ"ל המשטרה דודי כהן אמר כי "ההתבטאויות הקיצוניות והמסיתות אינן תואמות את המצב העובדתי בשטח". הוא קרא לגורמים השונים לגלות אחריות כדי למנוע הסלמה

   המפכ"ל: להימנע מאמירות שיגררו הסלמה בי-ם

   (הערוץ הראשון)

   מפכ"ל המשטרה רנ"צ דודי כהן התייחס הערב (ראשון) בסיום הערכת המצב בנוגע להיערכות משטרת ישראל בירושלים, למתיחות השוררת בעיר. כהן אמר כי הוא "מצפה מכלל הגורמים השונים בעת הזו לגלות אחריות למתן אמירות שעלולות להביא להסלמה מיותרת בעיר".

   המפכ"ל הוסיף כי "ההתבטאויות הקיצוניות והמסיתות אינן תואמות את המצב העובדתי בשטח. יחד עם זאת, משטרת ישראל ערוכה ופרוסה בי-ם בכוחות מתוגברים כדי להתמודד עם כל תרחיש אפשרי. אני סומך על המפקדים והשוטרים לגלות סבלנות, אורך רוח ובעת הצורך נחישות מול מתפרעים והפרות סדר ולאפשר קיום חופש הפולחן הדתי ושגרת החיים בירושלים".

   בתוך כך, חגגו היום מאות מתפללים את הכנסת ספר התורה לבית הכנסת "החורבה" בעיר העתיקה בירושלים. מחר יתקיים טקס חנוכת בית הכנסת בהשתתפות יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, הרבנים הראשיים ואישים נוספים.

   מוקדם יותר היום הוטחו חילופי דברים קשים בנושא בין יו"ר בל"ד ח"כ ג'מאל זחאלקה לח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), במהלך דיון בוועדת הפנים של הכנסת שעסק בנושא "אי ביצוע הריסת מאות בתים באזור כפר סילוואן". הוויכוח בין השניים התלהט לאחר שאריאל אמר כי "נושא שכונת סילוואן, זה גובל בהתפרעות". זחאלקה השיב: "למה, זה של אבא שלך? ירשת ממנו?". אריאל אמר בתגובה כי "זה של אבא שלי שקוראים לו אברהם אבינו". בתגובה, זחאלקה הוסיף: "אז תוציא את כולנו מפה". אריאל לא נשאר חייב ואמר: "זה מה שצריך, גיס חמישי". זחאלקה הגיב ואמר כי "כל המזרח התיכון יבער. אתם זורקים גפרור בוער לשדה קוצים יבש".

   בפתח הדברים אמר יו"ר הוועדה דוד אזולאי (ש"ס) כי "הוועדה קיימה סיור במקום, קיבלנו נתונים, ראינו את הדברים בעינינו, וההתרשמות היא שיש בנייה בלתי חוקית באזור סילוואן, כאשר במשך שנים השתוללה שם הפקרות בלתי מוסברת. איך ייתכן שנבנו מאות בתים בשטח ירוק ללא אישור? כנראה שמישהו נרדם בשמירה או שהיתה יד מכוונת שאפשרה את ההתפרעות של בנייה בלתי חוקית". זחאלקה השיב: "מי שבונה בית לא מתפרע, מתפרע מי שכובש בית. מה זה התפרעות? זה הבית שלהם. זה שוד". אריאל הגיב ואמר: "בוקר טוב, אדוני הגיס החמישי".