החלטת ממשלה מאיימת לפלג את לשכת עוה"ד

הממשלה החליטה היום לתמוך בהצעת חוק הקובעת כי הרכב לשכת עורכי הדין ייקבע לפי מספר החברים במחוזות. עורכי הדין בפריפריה חוששים: "התל אביבים ישתלטו על כל התקציב"

גלעד גרוסמן

המאבק על מרכז ופריפריה מתנהל כבר שנים במסדרונות הכנסת, אולם היום (חמישי) הוא הגיע גם ללשכת עורכי הדין. הממשלה החליטה היום כי נציגי הקואליציה יצביעו בעד הצעת חוק של ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), לפיה ייצוגם של מספר החברים מאותו מחוז בלשכת עורכי הדין יהיה פרופורציונאלי למספר החברים במחוז. סעיף זה צפוי לשרת בעיקר את המחוזות המרכזיים ובראשם מחוז תל אביב ומחוז המרכז.

להחלטה השלכות כלכליות רבות, מכיוון שהיא תוביל לשינוי חלוקת תקציב הלשכה, שעומד כיום על כ-60 מיליון שקל - מתוכם כ-20 מיליון שקלים המועברים למחוזות השונים. לדברי יוזם החוק, ח"כ שאמה, מדובר ב"תרומה משמעותית להתנהלות תקינה של לשכת עורכי הדין והגשמת מטרותיה".

בלשכת עורכי הדין, לעומת זאת, סירבו לברך על ההחלטה וטענו כי מדובר בהצעת חוק שתוביל להשתלטות של מחוז תל אביב על הלשכה. גורמים שונים בקרב עורכי הדין אף הודיעו על כוונתם לפתוח במאבק כנגד החוק: בצעד יוצא דופן הוגש ערר על החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה, והנושא עלה לדיון בישיבת הממשלה, שהחליט לדחות לבסוף את הערער.

"הפגיעה בפריפריה בלשכה וצמצום הדמוקרטיה הישירה הם תוצאות שעלולות להיות קשות לעתידה של הלשכה ולציבור עורכי הדין", אמר ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון. לדברים הצטרפו ראשי כל המחוזות, מלבד מחוז תל אביב.

"מנסים לדלל פה את הייצוג של מחוז הצפון במועצה הארצית" הוסיף עו"ד מהצפון. "החלטות של המועצה הארצית נוגעות לכולנו, אז למה שתהיה פריבילגיה למחוז אחד על חשבון האחרים? לא ראוי שקבוצה מסוימת תשלוט בתקציב רק בגלל מקום מושבה".

ראש מחוז תל אביב ומרכז, עו"ד דורון ברזילי, טען כי החלטת הממשלה הולמת. "אני שמח שממשלת ישראל תומכת בהצעת חוק צודקת ונכונה, שמביאה למתן כוח רב יותר לציבור עורכי הדין ולא למנגנון. השינוי בחוק יאפשר את שיפור המינהל התקין, ימנע את המשך חלוקת הכספים ללא קריטריונים ברורים ובשרירות לב".

לא ברור עדיין מי ינצח בהורדת הידיים של הפרקליטים, אך עושה רושם שהמלחמה בין עורכי הדין מתרחבת בימים האחרונים מחוץ לאולמות המשפט - ומגיעה עד לשולחן הממשלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully