וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשד: חברות בנייה לא דיווחו על מכירת דירות

שלומית צור

3.3.2010 / 14:50

זוכרים את חפציבה? משרד הבינוי והשיכון חושד כי כ-650 חברות בנייה הפרו את חוק המכר (הבטחת השקעות של רוכשי דירות). נגד החברות החלו בימים האחרונים הליכי שימוע

חשד במשרד הבינוי והשיכון: כ-650 חברות בנייה הפרו את חוק המכר (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974. נגד החברות החשודות החל בימים האחרונים הליך שימוע ובמידה שהחשדות יאומתו, כנגד החברות יופעלו הליכים של עיצומים כספיים - 25 אלף שקל לכל הפרה, כלומר על כל דירה שלא דווח על מכירתה.

כזכור, בעקבות משבר חברת חפציבה, תוקן חוק המכר דירות והוא מטיל על מוכרי דירות יד ראשונה (קבלנים) דרישות צרכניות שיבטיחו את כספי ההשקעה.

בין היתר קובע החוק, כי מוכר ימסור לממונה על יישום החוק, סמוך לחתימת חוזה המכר פרטים לגבי מכירה של כל דירה בפרויקט בנייה שלו: שם קונה הדירה, שם המוכר, פרטי המקרקעין, נותן הבטוחה וסוג הבטוחה שניתנה לטובת הקונה. פרטים אלו מתבקשים על פי החוק על מנת לוודא שרוכשי הדירות אכן מבטחים את כספם.

בהמשך קובע החוק, כי הקנס הכספי בגין אי דיווח לממונה על מידע לגבי מכירה של דירה הוא בסך 25 אלף שקל.

עוד מדווחים במשרד השיכון כי הנתונים על החברות שהפרו את החוק התקבלו לאחר הצלבות הנתונים עם רשות המסים, ועדות מקומיות לתכנון ובנייה וחקירות שונות שבוצעו. להערכת הממונה על יישום החוק, סך ההפרות המצטבר של 650 החברות עשוי להגיע לכ-3,000 יחידות דיור כשלכל הפרה ניתן קנס בנפרד. בסך הכל, עשויים הקנסות להצטבר לסכום של 75 מיליון שקל.

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס: "החוק נועד להגן על כספי רוכשי הדירות. החשיבות הצרכנית, בוודאי לאור לקחי משבר חברת חפציבה, חיונית לביטחון כספי הרוכשים. מרבית מוכרי הדירות מצייתים להוראות החוק, מדווחים על המכירות כחוק ונותנים בטוחות כנדרש. החברות שלא דיווחו פוגעות בראש ובראשונה ברוכשים, ומחובתי לפעול בכלים המתאימים להגן על כספי הרוכשים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully