וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בקרוב: דירה בת"א - לא לעשירים בלבד

רנית נחום-הלוי

1.3.2010 / 8:05

משתכרים פחות מהשכר הממוצע ורוצים לגור בתל אביב? העירייה תאשר קריטריונים להקמת פרויקטים לדיור בר השגה לשכירות ולרכישה

הנהלת עיריית תל אביב תאשר היום קריטריונים להקמת פרויקטים בעיר לדיור בר השגה לשכירות או לרכישה. זאת בהתאם להמלצת הוועדה העירונית שהוקמה לצורך בדיקת נושא דיור בר השגה וגיבוש המלצות.

על פי הדו"ח שהציגה הוועדה בפני הנהלת העיר, הדירות שישתרעו על 60-80 מ"ר יוקצו לזוגות ששכרם החודשי הוא עד גובה השכר הממוצע במשק (כ-12 אלף שקל נטו לזוג) ושאין בבעלותם דירה אחרת. 70% מהדירות מיועדות לזוגות עם ילדים. לפי הערכות, הדירות יותאמו לרמה סוציו-אקונומית של העשירון החמישי, ומחיר דירת 80 מ"ר יגיע לכ-420 אלף שקל (לפי חישוב של כ-5,300 שקל למ"ר). הדירות יוצעו לתושבי תל אביב או למי שגר בעיר במשך שלוש שנים רצופות, בהצגת תעודה מזהה והתחייבות שאין בבעלותו דירה נוספת. גובה שכר הדירה לא יעלה על 25% מגובה השכר החודשי. כלומר, שכר הדירה ייקבע לפי יכולת הזוג.

הדירות ייבנו על קרקעות עירוניות וביזמות פרטית ויועמדו להשכרה לתקופה של 5-15 שנה. בעירייה מציינים כי גם אם שכר הדירה לא יהיה שונה בהרבה מהשכירות בשוק החופשי, ייהנו הדיירים הזכאים משכירות יציבה לפרק זמן ממושך ומוגדר מראש, ללא תלות בגחמות של בעלים פרטיים. בתום תקופת השכירות תתאפשר מכירת הדירות כדיור בר השגה לקונים העומדים בקריטריונים של העירייה. עם זאת, שיעור החזר המשכנתא החודשי לא יעלה על 35% מהשכר של הזוג הרוכש.

הפרויקט הראשון שיפעל לפי הקריטריונים הוא פרויקט של חברת צמרת טאוור בשטח של כ-4 דונמים ברחוב ויסוצקי בעיר, הסמוך לכיכר המדינה, שבו מתחייב היזם להשכיר את הדירות בפרויקט למשך עשר שנים. במקום קיים כיום בניין משרדים בן שש קומות, אך תוכנית שמקודמת בעירייה תאפשר את הריסתו ובניית שני מבנים: אחד בן שמונה קומות עם כ-2,250 מ"ר בנוי שיכלול כ-48 דירות בהישג יד, לפי הקריטריונים שיאושרו השבוע, ולצדו מגדל מגורים עם 120 דירות.

לדברי ארנון גלעדי, יו"ר הוועדה לדיור בר השגה בתל אביב, "בשנים הקרובות נוכל להתמודד עם הרבה פתרונות דיור ונוכל לראות תל אביב אחרת, צעירה יותר, ידידותית יותר, לא רק קולטת אוליגרכים ומייעדת קרקעות למגורי יוקרה, אלא פתוחה לכל מי שמעוניין לגור בה וכיום אין ידו משגת לעמוד במחירי השוק הגבוהים".

דרושה משפחה צעירה

העירייה תפרסם שורה של קריטריונים לזכאות לדיור בר השגה, לפיהם יקבל כל רוכש פוטנציאלי ניקוד, אף ששיטת הניקוד עשויה להשתנות בין פרויקט לפרויקט. כך למשל, העירייה תעדיף משפחות צעירות עם ילדים בגיל בית ספר.

הקריטריונים יפורסמו בעיתונות לפני יציאת כל פרויקט תחת השם דב"י (דיור בהישג יד), ואלה יזמינו את הציבור להגיש מועמדות, לשלם דמי טיפול ולהיכנס להגרלה שתיערך בפיקוח ובנוכחות נציגי העירייה. בהמשך תיבדק כשירותם של הזוכים.

מבדיקה שהוצגה בתקציר לדו"ח עלה כי בדרום העיר ומזרחה דירות שלושה חדרים המתאימות לאוכלוסייה ברמה סוציו-אקונומית ממוצעת הנמנית עם העשירון השביעי והשישי. עם זאת, שכר הדירה בצפון העיר ובמרכז עד הקריה הוא מחוץ להישג ידם ומתאים לזוגות מהעשירון העליון בלבד.

כדי לאפשר דיור לצעירים מתכוונת העירייה לפעול להגדלת ההיצע של דיור בר השגה, בין היתר באמצעות שימוש בקרקעות עירוניות וסבסודן ומכירת דירות במחירים נמוכים. אחת האופציות שעלו הן מימוש הקרקע שייעשה על ידי חברה עירונית או הוזלת הקרקע במכרז. כך תוותר העירייה על מיליוני שקלים שיכלה לקבל מהמימוש לפי שווי שוק.

העירייה מתייחסת לקרקעות שנמצאות בבעלותה בשטח של 4 דונמים בגני שפירא, שעליהן ניתן להקים 100 יחידות דיור של כ-72 מ"ר; מגרש עירוני במתחם הגדנ"ע ליד תל כביר שבו מתוכננות כיום 24 דירות של כ-120 מ"ר; מגרש בצפון-מערב לבניית 150 דירות של 80 מ"ר; ומתחם רבינא ברמת אביב ל-32 דירות. כמו כן, העירייה תבחן שיתוף פעולה מוסכם עם מינהל מקרקעי ישראל בקרקעות שבבעלותו, לצורך הגדלת היצע הדירות, בהן מתחם מכבי יפו, מתחם הגדנ"ע ומתחם נס לגויים.

העירייה תשקול גם לתמרץ יזמים שיקימו פרויקטים לדיור בר השגה בתוספת זכויות בנייה של 0.46-0.69 מ"ר לכל מ"ר שיקימו בפרויקט. האזור שבו היזמים יקבלו את התגמול הרב ביותר הוא אזור מזרח יפו. העירייה תחייב להקצות בפרויקטים של פינוי-בינוי נתח לדיור בר השגה.

לדברי גלעדי, "עיריית תל אביב-יפו פועלת כחלוצה כשהיא מתערבת בשוק הנדל"ן בתל אביב, מבצעת רפורמה וקובעת מדיניות עירונית המאפשרת מגורים בהישג יד לזוגות צעירים ולסטודנטים. בישיבת ההנהלה שתתקיים היום יאושרו הקריטריונים להקמת פרויקטים לדיור בר השגה. מדובר בהחלטה תקדימית שתשמש לכל תוכנית חדשה שתקודם בעיר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully