הרופא קיבל שוחד ונשלח לעבודות שירות

ד"ר אריה פיגר, ששימש כסגן מנהל המחלקה האונקולוגית בביה"ח איכילוב יבצע חצי שנה של עבודות שירות לאחר שהורשע בקבלת שוחד. השופטת: "ניצול מכוער של חולי סרטן מתוך תאוות בצע"

גלעד גרוסמן
28/02/2010
טל אנגלנדר

(צילום: טל אנגלנדר, קריינות: אילן שניג, עריכת וידאו: גדי וינשטוק)

בית משפט השלום בתל אביב גזר הבוקר (ראשון) שישה חודשי עבודות שירות וקנס בגובה של 75 אלף שקלים על ד"ר אריה פיגר, סגן מנהל המחלקה האונקולוגית לשעבר בבית החולים איכילוב, שהורשע בשורה של עבירות שוחד, עושק, מרמה והפרת אמונים. לפי כתב האישום, פיגר הפנה חולים ובני משפחותיהם לקליניקה הפרטית שלו, שם הם נאלצו לשלם עבור הפגישה.

בנוסף, ד"ר פיגר קיבל תשלום עבור יחס אישי וזירוז מתן תרופות. השופטת אמרה בהקראת גזר הדין, כי "זהו ניצול מכוער במיוחד של מצוקתם של חולי סרטן ובני משפחותיהם מתוך תאוות בצע".

עוד אמרה השופטת כי "אין צורך להכביר מילים על חומרת העברות בהן הורשע הנאשם ועל השחיתות המאפיינת את מעשיו. הנאשם עשה שימוש ציני במעמדו הבכיר בבית החולים תוך ניצול חולשותיה של הרפואה הציבורית והעומס שבו היא נתונה לשם גריפת כסף לכיסו. התמונה העולה מהתנהלותו של פיגר היא של יוהרה וחוסר אמפטיה למצבם". פיגר ייאלץ לשלם גם פיצויים על סך 25 אלף שקלים.

למרות הדברים החמורים, בית המשפט גזר על פיגר עונש קל של חצי שנת עבודות שירות בלבד. הוא עצמו אמר לאחר הדיון שאינו מתחרט והוא אינו מודה בכך שקיבל שוחד, למרות הרשעתו. הוא טען שהוא חף מפשע וכי לא יעשה דבר שיפגע בחוליו. עוד הוסיף פיגר כי, לדעתו, בית המשפט הבין שיש לאפשר לו לחזור ולטפל בחוליו שלדבריו הם כל עולמו.

פרקליטו של פיגר, עו"ד עמוס תל-צור הוסיף כי הוא שוקל לערער על הכרעת הדין בשל הדברים הקשים שנאמרו נגד מרשו. כמו כן, עתידו של פיגר בגזרה הציבורית אינו ברור מכיוון שהשופטת לא התייחסה בגזר הדין לסוגיית הקלון שעשויה למנוע ממנו לחזור לעבוד בבית חולים ציבורי. לאחר הכרעת גזר הדין התנהל ויכוח באולם בין אחת המתלוננות שטענה כי ביהמ"ש צריך היה למנוע ממנו לחזור לעסוק ברפואה, לבין חולים אחרים שטענו שיש לאפשר לו להמשיך לטפל בהם ובבני משפחותיהם.

לקח שוחד במספר מקרים

לפני חודשיים הרשיע בית המשפט את ד"ר פיגר בחמש עבירות שוחד שלקח מחולי סרטן עבור טיפול, חמש עבירות עושק ועבירה אחת של הפרת אמונים. השופטת רחל גרינברג דחתה את גרסתו של פיגר שטען כי לא זכר את האירועים המוזכרים בכתב האישום, אך סיפר כי באופן כללי ניסה לספק את הטיפול הטוב ביותר עבור חוליו.

פיגר, בן 61 מגבעתיים, הורשע כי תמורת השוחד שקיבל העביר את החולים לתוכנית טיפול ניסיונית. לפי כתב האישום שהוגש לפני למעלה משנה וחצי, הוא לקח שוחד במשך כשבע שנים מחולי סרטן כדי להכניס אותם לרשימה של משתתפים בניסוי לטיפול במחלה.

כתב האישום כלל מספר מקרים שבהם לקח פיגר שוחד ממטופליו, בסכומים שנעו בין כמה מאות שקלים ל-20 אלף שקל. באחד המקרים שתואר בכתב האישום, נטען שפיגר אמר לבנה של חולת סרטן הלבלב, שתמורת 850 שקלים הוא יכניס את אמו לניסוי שמתבצע במסגרת מחקר קליני אותו ניהל על מחלת סרטן הלבלב.

במהלך הניסוי שילמו בני משפחתה לפיגר סכומים של מאות שקלים עבור טיפולים ועבור ביקורים במרפאתו הפרטית. במקרה אחד אף שילמו אלף שקל בעבור טיפול מיוחד שיאפשר לה לטוס לחתונת בנה בחו"ל. בסך הכל שילמו בני המשפחה לפיגר כ–20 אלף שקל.

במקרה אחר דרש פיגר 24 אלף שקל מחולה בסרטן המעי הגס כדי לצרפו לקבוצת ניסוי שבה יוכל לקבל בחינם תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, אולם החולה דחה את הבקשה.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
  • אריה פיגר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully