פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   התובע: "אולמרט הפר ברגל גסה את הכללים"

   בבית המשפט המחוזי בירושלים נפתח משפטו של ראש הממשלה לשעבר. אולמרט: "היום יסתיים פרק ההצהרות הבומבסטיות". התובע: "אולמרט קיבל כספים בסכומים ניכרים, בניגוד לכללים"

   התובע: "אולמרט הפר ברגל גסה את הכללים"

   (צילום: גדעון צנטנר, עריכת וידאו: יאיר דניאל, קריינות: אילן שניג)

   בבית המשפט המחוזי בירושלים נפתח הבוקר (חמישי) שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ושל ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן בפרשות ראשונטורס, מעטפות הכסף ומרכז ההשקעות. אולמרט וזקן נאשמים בעבירות של קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס ורישום כוזב במסמכי תאגיד. בנוסף, זקן נאשמת בציתות לשיחותיו של אולמרט. אולמרט עצמו הגיע לדיון והצהיר: "אני מאמין שאצא מכאן אדם חף מכל עבירה – היום יסתיים פרק ההצהרות הבומבסטיות, התיאורים הפלסטיים וההתקפות שהיו חלק מהאווירה הציבורית כלפי הנאשמים. מעכשיו הראיות ידברו ואני בטוח שהתוצאה בסוף תאשר את מה שאמרתי בהתחלה – שאצא מכאן חף מפשע".

   בפתח הדיון אמר פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר, אלי זהר: "מעתה ואילך רק ההוכחות ידברו – אני מקווה ומאמין שננהל את ההליך במהירות וביעילות". זהר התייחס עוד לפרשת החופשה הכפויה של הפרקליט אורי קורב ואמר: "מדובר בפרשה מצערת, צר לנו שהיא התרחשה, אך היא לא אמורה להשפיע על המשפט".

   לדברי זהר, "אנו מאמינים שבתום שמיעת הראיות בעניין טלנסקי, תתפוגג גם האשמה זו, וההיסטוריה תלמד, שכל מה שייוותר מפרשה זו הוא עדות מוקדמת, אשר הביאה להדחתו של ראש ממשלה". עוד הוסיף זהר כי "בעניין 'ראשונטורס', הטענה כאילו מדובר בשיטה ובמרמה היא חסרת כל יסוד. לא היתה שיטה, ולא היתה מרמה, לא בפן העובדתי ולא בפן הנפשי, ולכן - לא נעברה כל עבירה פלילית".

   זהר סיכם ואמר כי "קשה להתמודד עם התחושה הקשה של חוסר איזון בין שלב החקירה ועוצמת המהלכים שננקטו במסגרתו - דוגמת העדות המוקדמת - לבין טיב האישומים עמם נותרנו לבסוף". לדבריו, "אין ספק שהאחריות המוטלת על כתפיו של בית המשפט רבה".

   עדות טלנסקי אינה נקייה מקשיים

   "נוכיח ש-300 אלף דולר הועברו מטלנסקי לכסות חוב בחירות של אולמרט, חוב שאולמרט היה ערב לו אישית. אין צל של ספק שהאירוע התרחש. נוכיח גם שהעביר לידיו 72 אלף דולר במזומן", כך אמר פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, בנאום הפתיחה של התביעה במשפט.

   אברבנאל אמר עוד, שהאישום השני בפרשה, זה שעוסק במעטפות הכסף, מתבסס על עדותו של טלנסקי, מסמכי בנק וראיות, כשממול עומדת הכחשה גורפת של אולמרט בחקירותיו במשטרה ושתיקתה של שולה זקן. "משה טלנסקי הוא איש עסקים, במהלך שמונה שנים הוא העביר, בשורה של הזדמנויות שונות, סכומי כסף משמעותיים המגיעים לכדי 600 אלף דולר לנאשם. חלק מהסכומים מועברים ממש במזומן מיד ליד".

   אברבנאל הודה שעדותו של טלנסקי אינה נקייה מקשיים, וכי מדובר באדם מבוגר, שכבר בעדותו בבית המשפט בלבל בין האירועים ובין הסכומים, שנוטה להתבטא בקיצוניות, אך חשוב מכך, אמר אברבנל, טלנסקי הוא בעל עניין. "מדובר בשותף לעבירה, מדובר באדם שחבר לנאשם והעביר לידיו סכומי כסף נכבדים, חלקם במזומן חלקם בצ'קים. הוא הבין כבר כשהוא הובל לחקירה שהוא נחקר באזהרה. למרות זה, אנחנו נראה שחלק משמעותי מדבריו מבוסס על אדנים יציבים", אמר אברבנאל.

   לדברי אברבנל, אולמרט הוגה כבר בחקירתו השניה שטלנסקי מסר לידיו כסף מזומן במעטפות. "יש ויכוח מה היו הנסיבות, אבל מעטפות היו. מוסכם גם שטלנסקי שילם על שהותו של אולמרט במלון בוושינגטון. הוא לא פנטזיונר, הוא לא המציא דברים".

   "אין שום קסם במלים 'מימון בחירות' או 'הוצאות הגנה משפטיות' כשההגנה מצדקת קבלת כספים בהסברים אלה", אמר אברבנל, "אין בכך די. אין די שמועמד מסביר שקיבל כסף למימון בחירות. צריך להוכיח את הדברים. לא מספיק להגיד שקיבלתי כסף מכיוון זה או אחר, שאם לא כן, לנבחר ציבור יהיה פתח לקבלת כספים ללא הגבלה".

   "הפוטנציאל לנזק מפעילות כזאת (קבלת כספים למימון בחירות ג"ג) הוא גבוה. החשש מהיווצרות של ניגוד עניינים הוא משמעותי והפגיעה בתדמית העיתון בעיני הציבור כה בוטה, שהדבר עובר את קו הגבול בין התנהגות בלתי ראויה להתנהגות פלילית", אמר אברבנאל. "הנאשם הפר ברגל גסה את הכללים וקיבל כספים בסכומים ניכרים, בניגוד לכללים".

   "אנו נמצאים ברף הגבוה של עבירת הפרת האמונים, קרוב מאוד לעבירת השוחד", אמר אברבנל. אברבנאל התייחס בנאומו גם לאורי מסר וחלקו בפרשות השונות. "בסופו של יום לאיש לא יהיה ספק בכך שמסר החזיק קופה סודית עבור הנאשם ובידיעתו. הראיות לכך הן ישירות. בתקופת השיא, ככל הידוע לנו, מנתה הקופה סכום של מאות אלפי דולרים", אמר. לדבריו, הניסיון להציג את מסר כ"שוטה שאיבד את שפיותו", אינו רציני.

   פרקליטה של זקן, עורך הדין מיכה פטמן, אמר כי "אין עוזר משפטי או מזכירה או כל אדם אחר שהיה שואל את המעביד שלו האם הכסף שהעביר, בהנחה שראה בעיניים כסף, דווח כראוי למס הכנסה". פטמן הוסיף כי זקן שתקה בחקירה בנושאים שקשורים לאולמרט כי לא הסכימה להיות פיון ולהפליל אותו. "היא קיבלה פרס - כתב אישום", אמר פטמן.

   עדכון ראשון: 10:33