המפגינים הפלסטינים תפסו טרמפ על "אווטאר"

הפגנות יום שישי בבילעין תפסו נופך קולנועי, כשהמפגינים המקומיים צבעו עצמם בכחול בדומה לשבט הנאבי מהסרט המכניס בכל הזמנים

  • אווטאר
  • בילעין
עינב שיף

ההשוואה בין בני שבט הנאבי, היצורים הכחולים מהסרט "אווטאר" למצב הפלסטינים בשטחים אינה חדשה. בסרטו של ג'יימס קמרון מוצגים היצורים הכחולים שהם גיבורי הצלחת הענק של העת האחרונה בקולנוע כנתונים ליצר הכיבוש של בני האנוש, בדומה לטיעון של חוגים רבים נגד יחסה של ישראל לפלסטינים. בהפגנת יום השישי הקבועה בבילעין החליטו המפגינים נגד גדר ההפרדה בגדה, לקחת את ההשוואה הזו אל המציאות.

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
מפגינים פלסטינים מחופשים לבני שבט הנאבי, במחאה נגד גדר ההפרדה (צילום: AP, AP)

לפני המפגינים היצירתיים בבילעין היה זה ג'וליאנו מר,השחקן הפרובוקטיבי שהגיע להקרנת הסרט בקניון איילון ועורר מהומה במקום, כשטען שהפלסטינים צריכים להילחם בכיבוש כפי שבני הנאבי נלחמו בבני האדם. האם ההפגנה היא צעד ראשון בדרך להגשמת החזון של מר?

מגשימים את החזון של ג'וליאנו מר? (צילום: AP, AP)

ייתכן שהמפגינים גם צפו במערכון ב"ארץ נהדרת" בו הוצגו בני שבט הנאבי כבני הברית החדשים של מדינת ישראל בעידן שר החוץ אביגדור ליברמן, עד שהאחרון מגלה שהסרט עוסק במאבקו של השבט נגד עול הכיבוש. במערכון, יורה ליברמן בגילומו של אסי כהן בבן השבט מאור כהן. "כנראה שלא יהיה 'אווטאר 2'", אומר ליברמן.

הם יהיו האווטאר 2? (צילום: רויטרס, רויטרס)

למרות שבשורת "אווטאר" הגיעה גם לשטחים, מצב הקולנוע באיזור לא מעודד במיוחד. רק בקיץ האחרון התגייסו רוג'ר ווטרס, סולן פינק פלויד לשעבר ובית הספר הירושלמי לקולנוע סם שפיגל למען פתיחתו מחדש של בית הקולנוע של ג'נין, שנסגר בשנת 1987 עם פתיחת האינתיפאדה הראשונה. אולי כשזה ייפתח, ראוי שסרט הבכורה בו יהיה "אווטאר".

אולי ראוי ש"אווטאר" הסרט שיפתח את סינמה ג'נין (צילום: רויטרס, רויטרס)

כפי שפורסם בוואלה! חדשות, בהפגנה אמש נכחו כ-100 מפגינים. דובר צה"ל ציין בהתייחסותו לאירוע כי בימים אלו החלה מערכת הביטחון בעבודת המדידה לשינוי תוואי הגדר בבילעין בהתאם להנחיות בג"ץ. אולי עד שזו תסתיים, אכן יגיע "אווטאר 2".

מפגינים מניפים את דגל פלסטין, עד שיגיע "אווטאר 2" (צילום: רויטרס, רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully