חוקר תורני לא אקדמי? קבל פטור ממס

ועדת הכספים כפתה על משרד האוצר להעניק פטור ממס גם לחוקרים במכוני מחקר תורניים שאינם אקדמיים, נוסף על פטור ממס למלגות לסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה

צבי זרחיה
10/02/2010

ועדת הכספים כפתה על משרד האוצר להעניק פטור ממס גם לחוקרים במכוני מחקר תורניים שאינם אקדמיים, נוסף על פטור ממס למלגות לסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה.

הבוקר אישרה ועדת הכספים את העלאתה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית של הצעת החוק למתן פטור ממס למלגות במוסדות להשכלה גבוהה, אלא שהח"כים אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ויו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הצליחו לכלול בנוסח החוק גם את מכוני המחקר התורניים.

לדברי אריאל, במהלך הדיונים הוצע לו להעניק פטור ממס למכוני המחקר על ידי פיתרון מנהלתי וללא שינוי החוק באופן רשמי, אך הוא לא הסכים. "מלבד הצדדים הטכניים הבעייתיים בהצעה זו, אני רואה בזה הכרה ממלכתית בחשיבות היצירה התורנית והנחלתה לדורות הבאים באמצעות מכוני המחקר", הדגיש חבר הכנסת אריאל.

לפי הגדרת החוק, מכון מחקר תורני הוא מוסד ציבורי אשר מקבל תמיכה רשמית ממשרדי החינוך או התרבות, שמקדם, עורך או מקיים מחקרים בתחומי לימודים תורניים. לפי משרד התרבות מוכרים על ידו כמאה מכונים תורניים העוסקים ביצירה תורנית, הוצאת כתבי יד ישנים ויישום ההלכה בחיי היומיום מבחינה טכנולוגית, רפואית ועוד.

בין המכונים ניתן לציין את "מכון הלכה ברורה", המוציא כתבי יד תורניים, "המכון התורני אור עציון", מוותיקי המכונים התורניים הציוניים, ו"מכון צומת" המתמקד בפתרונות הלכ-טכנולוגיים.

אריאל אמר שהחוק הוא רק ההתחלה - "זהו צעד חשוב בדרך להכרה ביצירה תורנית ובלימודים תורניים כשווי ערך לתארים אקדמאיים. אנו מקדמים חקיקה בנושא זה ומקווים להגיע להישגים נוספים בקרוב", הדגיש.

הפטור ממס לסטודנטים אינו מוגבל בסכום בשנה. הפטור ממס לחוקרים החרדים והתורניים יהיה כ-100 אלף שקל בשנה לחוקר.

"ועדת הכספים משלמת דמי מעבר לחרדים"

ח"כ חיים אורון (מרצ) מתח בקורת חריפה על ההחלטה להכליל גם את מכוני המחקר התורניים ואמר כי "כנראה שוועדת הכספים אינה יכולה לחוקק חוקים בלא לשלם דמי מעבר לחרדים. ההחלטה להכליל גם את תלמידי המחקר התורניים פירושה שמי ש"תורתו אומנותו", אינו מתגייס לצבא, וממילא נסמך על תקציביה ומנוע מעבודה. ומי שרשום באופן פיקטיבי כתלמיד תורה אין שום סיבה לפטור את הכנסתו ממס. גם כאשר מגיע נושא נכון לוועדת הכספים - הוא יוצא ממנה כמס ששולם לחרדים וככניעה לסחטנותם".

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) שהגיש את הצעת החוק, הסביר שכיום המלגות הניתנות לסטודנטים פטורות ממס מאחר שהמוסד המעניק לא מקבל תמורה כנגד מתן המלגה. למרות זאת, הוציאו רשויות המס שומות בדרישה לחייב במס את המלגות הניתנות לסטודנטים הלומדים לתארים מתקדמים. ההצעה מבקשת לעגן בחקיקה את הפטור במס לכלל הסטודנטים בכל המסלולים והתארים כדי למנוע את המצב שנוצר.

הליך החקיקה של ההצעה החל עוד בכנסת הקודמת ואף אושרה בקריאה ראשונה, אך נגנזה בסופו של דבר. כעת, לאחר משא ומתן ארוך בין נציגי האוצר, נציגי הסטודנטים, ההשכלה הגבוהה ומציעי החוק, הוסכם בין הצדדים כי כדי לקבל את הפטור לא יתבקשו החוקרים או הסטודנטים לא לעבוד כלל, אלא יתחייבו להקדיש את מירב מרצם וזמנם ללימודים ולמחקר. עוד הוסכם כי ההטבה תינתן למשך תקופת המחקר בלבד, לתלמידי תואר שני במשך עד 4 שנות מס ולתלמידי תואר שלישי עד 8 שנות מס.

ח"כ מילר, שעומד גם בראשות שדולת הסטודנטים בכנסת אמר כי "אישור ועדת הכספים היום היווה את הנדבך החשוב ביותר לסיום החקיקה בנושא. ממשלת ישראל חרטה על דגלה את נושא ההשכלה הגבוהה ואת המאבק בבריחת המוחות האקדמאים לחו"ל, ולכן ביטול המס על מלגות הוא צעד חיוני ומתבקש."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully