פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   גולדמן סאקס נכנעו לביקורת

   יו"ר ומנכ"ל בנק גולדמן סאקס, לויד בלנקפיין, קיבל בונוס בסך 9 מיליון דולר במניות לשנת 2009 - פחות מהצפוי וכמחצית מהבונוס שהוענק למנכ"ל בנק ג'י.פי מורגן צ'ייס, ג'יימי דימון

   יו"ר ומנכ"ל בנק גולדמן סאקס, לויד בלנקפיין, קיבל בונוס בסך 9 מיליון דולר במניות לשנת 2009 - פחות מהצפוי וכמחצית מהבונוס שהוענק למנכ"ל בנק ג'י.פי מורגן צ'ייס, ג'יימי דימון. הבונוס של בלנקפיין, בן 55, מהווה חלקיק מבונוס שיא בסך 68.5 מיליון דולר שקיבל בשנת 2007, מה גם שהוא כולו במניות מוגבלות, שאותן יהיה רשאי למכור רק בעוד חמש שנים. "הבונוס בהחלט היה נמוך מהצפוי", אמר מרק בורחס מחברת ייעוץ השכר קומפנסיה, בראיון לסוכנות הידיעות אי.פי. מספר מומחים העריכו כי הבונוס של בלנקפיין יהיה בטווח של 20-15 מיליון דולר. בשנה שעברה ויתר בלנקפיין על הבונוס על רקע המשבר הפיננסי.

   "גולדמן מנסה להיות מודע לאופן שבו הדברים נתפסים בציבור הרחב", אמר מנהל חברת ייעוץ השכר לבכירים סטיבן הול אנד פרטנרס, ג'וזף סורנטינו, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "הבונוס משקף את האקלים הציבורי הנוכחי יותר מאשר את הביצועים של הבנק", הוסיף. גולדמן סאקס, בנק ההשקעות הרווחי ביותר בתולדות וול סטריט, רשם בשנת 2009 רווח שיא של 13.4 מיליארד דולר, ומחיר מניית הבנק הוכפל בשנה שעברה.

   מנכ"ל ג'י.פי מורגן, דימון, קיבל בונוס שנתי בסך 17 מיליון דולר לשנת 2009 - והפך בכך למנכ"ל בעל השכר הגבוה ביותר מבין הבנקים הגדולים בארה"ב שפירסמו עד כה את סכום הבונוסים לבכיריהן. הבונוס של דימון ניתן כולו במניות מוגבלות ובאופציות למניות, ומצטרף למשכורת בסך מיליון דולר שקיבל דימון בשנה שעברה. דובר הבנק ציין כי דימון התעקש לקבל את מלוא הבונוס במניות ובאופציות, במקום במזומן. דימון, בן 53, לא קיבל בונוס בשנת 2008, ובשנת 2007 קיבל בונוס במזומן, מניות ואופציות למניות בסך 27.8 מיליון דולר. רווח ג'י.פי מורגן בשנת 2009 הסתכמו ב-11.7 מיליארד דולר.

   ג'י.פי מורגן המתין שלושה שבועות בין פרסום דו"חותיו הכספיים לשנת 2009 לבין פרסום סכום הבונוס שיקבל המנכ"ל דימון, ואילו גולדמן סאקס דחה את מועד פרסום סכום הבונוס של המנכ"ל בלנקפיין ביותר משבועיים. עקב כך, גברו ההערכות כי שני הבנקים המתינו לראות את גובה הבונוס שהבנק השני יעניק, שכן בדרך כלל פרטי הבונוסים מתפרסמים ימים ספורים בלבד לאחר פרסום הדו"חות הכספיים. העובדה שהבונוס של בלנקפיין נמוך יותר מזה של דימון מצביעה על כך שגולדמן נכנע לביקורת הציבורית על הבונוסים -כך העריך סורנטינו מחברת סטיבן הול.

   דימון, בלנקפיין ומנכ"ל מורגן סטנלי, ג'ון מאק, הגנו על חבילות השכר של בכירי הבנקים בשימוע שנערך החודש בועדת החקירה של המשבר הפיננסי של הקונגרס האמריקאי. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, גינה באחרונה בחריפות את הבנקים בגין הבונוסים השמנים שהם מחלקים לבכירים. לשם השוואה, ההכנסה החציונית השנתית של משק בית בארה"ב מסתכמת בכ-50 אלף דולרים.