"יש פער בחינוך בין ישראל למדינות ה-OECD"

שר החינוך גדעון סער אמר בכנס הרצליה, כי לישראל יש את היכולות להפוך למובילה בתחום החינוך ויש לראותו כ"תוכנית אסטרטגית לטווח ארוך וחופשי מאינטרסים פוליטיים"

ליאור דטל
02/02/2010

"חייבים לסגור את הפער הטכנולוגי בין סביבת החיים לסביבת הלימוד בבית הספר" כך אמר שר החינוך גדעון סער, בכנס הרצליה במושב שעסק בחינוך במאה ה-21. סער אמר כי משרד החינוך מפתח תוכנית חומש ל"מהפכה" במערכת החינוך בישראל שתוצג בפני הממשלה בחודשים הקרובים. לדבריו, לממשלה יוצע ליישם את התוכנית תחילה בפריפריה בדרום ובצפון.

כיום, קיימים פערים בין יעדי משרד החינוך למחשוב הכיתות לבין המצב הקיים, לפיו עדיין קיים מחסור במחשבים ובטכנולוגיה מתקדמת. עלות התוכנית המתגבשת במשרד מוערכת ב-4 מיליארד שקל ולצורך יישומה מתכוון המשרד לבקש תוספת תקציבית לשנת התקציב של 2011. "המחירים שנשלם על החמצת ההזדמנות הם בלתי נסבלים. אני מאמין שהממשלה לא תחמיץ את השעה", אמר סער.

סער הבהיר כי "ההערכות לעידן הדיגיטלי החדש היא הכרח ולא אופציה. מחשב ואינטרנט הפכו לנחלת הכלל ומערכת חינוך שמעוניינת להישאר רלוונטית חייבת להתאים עצמה לשינוי הזה". סער מסביר כי במבחנים הבינלאומיים שייערכו ב-2012 תכלל בחינה של מיומנות התקשוב של התלמידים. הוא מבהיר כי התוכנית למחשוב הכיתות רואה את הטמעת מיומנות התקשוב בכל תהליך הלמידה והיא כוללת שילוב אינטרנט בפס רחב, הקמת כיתות חכמות, שילוב מחשבים ניידים בלמידה והכשרת המורים.

"הום אפשר לחפש בגוגל כל שאלה"

סער התייחס גם לדו"ח ארגון ה-OECD שהוצג בשבוע שעבר ועסק גם במערכת החינוך בישראל. "ישראל משקיעה הרבה פחות בחינוך ממוצע מדינות ה-OECD" אמר סער. וציין כי הוא מאמין שלמדינה יש את היכולות להפוך למובילה בתחום ולא למפגרת אחרי המדינות המובילות. עם זאת, סער אמר כי זוכי פרס נובל הישראלים רכשו את השכלתם בתקופה בה המדינה השקיעה פחות בחינוך מההשקעה כיום.

"הגיע הזמן להסתכל על מערכת החינוך כתוכנית אסטרטגית לטווח ארוך וחופשיה מאינטרסים פוליטיים", אמרה מנכ"לית אינטל ישראל מקסין פסברג, ממשתתפי הכנס. "בעולם אידיאלי צריך לשים את התלמיד במרכז. אי אפשר לעשות את זה אם לא נשים את המורה במרכז. לא יכול להיות שתלמיד יודע יותר ממורה. ההון האנושי הולך ואוזל וצריך לחנך ללמידת מיומנויות ולא לאגירת מידע, היות והיום אפשר לחפש בגוגל כל שאלה".

מנכ"לית המרכז לטכנולוגיה חינוכית, גילה בן הר, אמרה בדיון כי הכלים שישראל מעניקה לתלמידים עלולים להעמיד אותה בנחיתות מול המדינות המפותחות ובירכה על תוכניתו של סער.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר כי "נושא החינוך הוא קריטי אך לא מקבל חשיבות מספקת. החינוך הוא יעד אסטרטגי הכרחי שאליו צריך להתכונן". ברוש אמר כי התעשייה במאה ה-21 היא עתירת טכנולוגיה ולכן "מחייבת השכלה טכנולוגית של רמת טכנאי לפחות", בקרב בוגרי מערכת החינוך בעתיד.

יעקב נגל, המשמש כסגן ראש מפא"ת במשרד הביטחון (המרכז למחקר ופיתוח אמצעי לחימה) הציע למשרד החינוך את תמיכת משרד הביטחון, ואת יישום תוכנית תלפיות למנהיגות של המשרד. "גלישה באינטרנט, שליחת SMS ופייסבוק לא מלמדים ילדים קרוא וכתוב. אנחנו רואים אנשים עם תואר שני שלא יודעים לכתוב מסמך בסיסי. הדבר החשוב ביותר הוא קודם כל הקניית יכולות בסיסיות בשפת המקור".

  • גדעון סער
  • חינוך
  • oecd

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully