וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"המפגינים בשייח ג'ראח הם גיס חמישי"

1.2.2010 / 12:12

כך כינה את מפגיני השמאל חבר הכנסת אריה ביבי בדיון בוועדת הכנסת בנושא. נציגי השמאל בדיון לא נשארו חייבים, ח"כ גילאון ממרצ: "אני הייתי בהפגנה, האם גם אני גיס חמישי?"

ההפגנות בשייח ג'ראח הגיעו הבוקר לוועדת הפנים של הכנסת. חברי הוועדה קיימו הבוקר (שני) דיון בנושא התנהלות המשטרה מול מפגיני השמאל בשכונת שייח ג'ראח בירושלים. יו"ר הישיבה, ח"כ דב חנין (חד"ש), אמר בפתח הדברים כי "בחודשים האחרונים המשטרה פועלת בצורה קשה לדיכוי הפגנות. זה מתחיל בכך שהמשטרה לא נותנת אישורים להפגנות, וההפגנות הוכרזו כהתקהלות בלתי חוקית ולפי עדויות במקום, השוטרים פינו את המפגינים בגז, בפלפל". לדברי חנין אצבע המשטרה היתה קלה על ההדק והיא עצרה כ-90 איש. "למשטרת ישראל יש תפקיד לשמור על הסדר, אך גם לשמור על חופש התנועה והמחאה ולא לפגוע בזכות זו. השאלה אם אירועי המשטרה לא הפנימה את העניין. לא ניתן לדכא בכוח, ולכן העמדה הראויה היא לכבד את זכויות היסוד".

ח"כ אריה ביבי (קדימה) הגדיר את מפגיני השמאל "גיס חמישי". ביבי אמר כי, "המפגינים הללו הם הגורמים לכל הבעיות. הם מסיתים. זה לא בסדר. המשטרה שומרת שם. הם גיס חמישי בתוך מדינת ישראל". ח"כ אילן גילאון (מרצ) קרא לעברו: "גם אני מפגין שם. אתה אומר שאני גיס חמישי?". ביבי ענה כי "אם אתה יושב ומפגין בשקט זה בסדר. בהרבה מקרים הם חוסמים ועושים בעיות כדי לגרום לפרובוקציה וזה מה שקורה. ההיתממות הזו מרגיזה אותי. הפגנתם פעם משהו לטובת מדינת ישראל? הכול נגד?".

"המפגינים גורמים לכל הבעיות"

גם יו"ר מרצ חיים אורון הגיב בזעם לדבריו של ביבי. "אני גיס חמישי? כל פעם מגיע מישהו חדש לכנסת ואני צריך להביא תעודת יושר. מי שתולה על בית יונתן דגלי ישראל הוא מבזה את דגלי ישראל הוא מבזה את דגלי המדינה. המשטרה צריכה לגלות את רמת הרגישות המינימלית". מאוחר יותר בדיון, ביבי חזר בו מהתפרצותו ואמר כי, "לא מטבעי להתפרץ, ואם מישהו נפגע מההתפרצות שלי, אני מתנצל. מה שהרגיז אותי זה שהדיון הפך את המשטרה למטרה. המשטרה בראש מעיניי".

במהלך הדיון נציגי המשטרה ונציגי האגודה לזכויות האזרח הקרינו סרטונים מזוויות מנוגדות, כאשר בסרטון של המשטרה, נראים מפגינים שקוראים קריאות לעבר כל חרדי שעובר ברחוב וקוראים לו "מתנחל תתפלל, לא יסלח לך האל", ובנוסף, המפגינים מניפים דגלי אש"ף. ואילו בסרטים של האגודה לזכויות האזרח נראה כי המשטרה עצרה מפגינים שלא התנהגו באלימות. גם האגודה לזכויות האזרח הודו כי המפגינים חסמו כביש, אם כי הם טענו כי מדובר בכביש שולי.

במהלך הקרנת הסרט, נציגת האגודה לזכויות האזרח טענה כי מתנחלים שברו זכוכיות בבתי ערבים. ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) קרא קריאת ביניים ואמר: "את יודעת שזה מתנחל? איך את אומרת דבר כזה? זה לא יקרה פה". יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון השיב: "היא יכולה לומר מה שהיא רוצה. הגעתם לפה עם הבריונות שלכם".

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח טען בדיון כי "התופעה של התנכלות המשטרה לא חדשה. היא באה בגלים. יש בורות גדולה בקרב השוטרים בנוגע לחוקים, אבל הבעיה היא מערכתית". לדברי יקיר המשטרה מתכחשת לתפקידה לאפשר את חופש ההפגנה. "אנו רואים זאת שוב ושוב בהתנהלות המשטרה בכל רחבי הארץ. גם בתקופת ההתנתקות וגם בעופרת יצוקה ראינו הפרה של זכויות המפגינים מצד המשטרה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully