אל בראדעי: לא רוצה להיות נשיא מצרים

  למרות שהצהיר בעבר כי הוא שוקל להתמודד על נשיאות מצרים, חזר בו היום היו"ר לשעבר של סבא"א, מכיוון שלדבריו אין במדינה תשתית חוקתית הנחוצה לקיום "בחירות צודקות"

  ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים

  לאחר שהצהיר בעבר כי הוא שוקל בחיוב התמודדות בבחירות הבאות לנשיאות מצרים, היו"ר לשעבר של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מוחמד אל בראדעי, מנמיך כעת ציפיות. אל בראדעי אמר היום (שלישי) בראיון עיתונאי כי לדעתו אין במצרים תשתית חוקתית הנחוצה לקיום "בחירות צודקות". לדבריו, הוא כבר אמר בעבר כי "לא אתמודד לתפקיד אלא אם תגובש מסגרת עבודה מתאימה שתבטיח בחירות שקופות וחופשיות".

  לפני כחודש וחצי הודיע אל בראדעי כי הוא שוקל להתמודד לתפקיד הנשיא, רק אם תחוקק חוקה חדשה במצרים, שתבטיח זכויות פרט, וכן יובטח פיקוח של האו"ם על הליך ההצבעה בבחירות, ביקורת שיפוטית עליה וחשיפה שווה לכל המועמדים בכלי התקשורת במדינה. "יש עדיין הרבה סימני שאלה לגבי כל אלו", אמר היום אל בראדעי, "על כן איני סבור שהושגו התנאים המתאימים לקיום בחירות חופשיות ושקופות".

  אל בראדעי הודיע עוד, כי בכוונתו לפעול למען העברת רפורמות דמוקרטיות במצרים: "אינני רוצה להפוך לנשיא מצרים. יש לי מספר תכניות, ולהפוך לנשיא מצרים היא לא אחת מהן", אמר. לדבריו, אם יצליח להפוך את מצרים לדמוקרטית יותר, הוא יהיה מאושר מאד: "אנו בעולם הערבי זקוקים ליותר דמוקרטיה במהירות האפשרית".

  לפי שינוי שחל בסעיף 76 בחוקה המצרית, מתמודד עצמאי המעוניין להתמודד בבחירות לנשיאות מצרים, יתקשה מאד להשיג את מבוקשו. על פי הסעיף החדש, המועמד העצמאי ייאלץ להשיג 250 חתימות של חברי פרלמנט. זאת בניגוד למתמודד מטעם מפלגה המכהנת בפרלמנט, שלא יתקשה להתמודד בבחירות לנשיאות. בנוסף לאל בראדעי, עלה גם שמו של מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא כמועמד עצמאי אפשרי בבחירות לנשיאות, אולם הוא טרם אישר זאת באופן רשמי.

  נשיא מצרים חוסני מובארק קרא היום לזרמים השונים בארצו להיערך לבחירות לנשיאות, שיתקיימו לדבריו בשנת 2011. מובארק אמר בראיון לביטאון המשטרה המצרית כי הוא מקבל בברכה את כל מי שיכול "לתת למען מצרים ועמה". לדבריו, בשנה הקרובה ייערכו קודם כל בחירות לפרלמנט. "אנו רוצים שהבחירות יהיו חופשיות והוגנות ויביאו הרכב חדש שישקף את רצון הבוחרים ויכין את המפלגות לקראת המירוץ לנשיאות ב-2011", אמר מובארק.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully