פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מהפכת המפעיל הווירטואלי יוצאת לדרך

   יום חשוב בענף התקשורת הישראלי: שר התקשורת חתם על תקנות המפעיל הוירטאולי - רפורמה שתאפשר כניסת שחקנים חדשים לענף על בסיס תשתיות התקשורת של החברות הקיימות

   יום חשוב בענף התקשורת במשק הישראלי המבשר תחרות חדשה בשוק הסלולר. משרד התקשורת מודיע כעת כי השר משה כחלון חתם על תקנות המפעיל הוירטואלי, MVNO - רפורמה שתאפשר כניסה של שחקנים חדשים לענף הסלולר על בסיס תשתיות התקשורת של החברות הקיימות.

   החל מרגע החתימה, חברות יכולות לפנות ולבקש רישיון MVNO. החברות יצטרכו להגיע להסכמה מסחרית עם המפעילות הקיימות, ואם הסכמה כזו לא תושג בתוך 6 חודשים יתערב המשרד בתהליך, כפי שמוסבר בהודעה: "המתחרים החדשים, צפויים להתחרות באמצעות תעריפים זולים מאלה של החברות הסלולריות שכן בהיעדר הסכם עם בעל תשתית, יקבע שר התקשורת את המחיר של השימוש ברשת החברה הסלולרית על ידי המפעיל הווירטואלי בהתבסס על עלות + רווח סביר".

   השר כחלון הוסיף: "אין ספק שהצרכן הישראלי הוא המרוויח האמיתי ממהלך זה. אני צופה כי עם כניסתם של מפעילים וירטואלים, תתחזק התחרות בענף הסלולר, ובתגובה החברות הסלולריות יצטרכו להיאבק על כיסו של הצרכן, לחזר אחריו, ולהציע לו תוכניות משופרות. אני מעדיף שמקבלי הרישיון יגיעו להסכם ומחיר מוסכם עם החברות הסלולריות הקיימות, ושלא יהיה צורך בהתערבותי. יחד עם זאת, בהיעדר הסכמה אממש את סמכותי ואקבע את התנאים לצורך מתן השירות לציבור בהקדם".

   המשרד קובע כי חברות הקשורות בחברות הסלולר, כמו למשל שופרסל ונטוויז'ן, שהן אחיות של חברת סלקום בתאגיד IDB, לא יוכלו לבקש בשלב זה רישיון MVNO. על פי המשרד ישנם מספיק מתעניינים אחרים בפעילות בענף הסלולר במודל וירטואלי, כפי שאמר מנכ"ל המשרד עידן בר טל: "מהפניות אלינו בעת האחרונה, אנו מאמינים שגופים שונים יממשו את רצונם להיכנס לתחום ולהפוך למפעילים סלולריים. זהו שלב חדש בתחרות בתחום הסלולר שיפעל בעיקר לטובת הצרכן הפרטי".

   בחצי השנה האחרונה חברות רבות פנו אל המשרד בבקשה לרישיוןן MVNO, ביניהן 012 סמייל, חברת הדואר וכן מועדון הלקוחות חבר, רשת הום-סנטר, וחברת איתוראן.

   רפורמת ה-MVNO מקודמת על ידי משרדי הממשלה כבר משנת 2005 וההמלצה להכניס מפעילים חדשים לשוק בדרך זו עלתה בכל ועדה מקצועית שכינס המשרד. מסיבות שונות עד כה הרפורמה לא יצאה לפועל.