ח"כ טיבי: לא לקבל את ישראל ל-OECD

ח"כ טיבי קרא למזכ"ל ארגון המדינות המפותחות המבקר בארץ, לא לאשר את קבלת ישראל לארגון כל עוד היא אינה מנהיגה יחס של שיוויון כלפי ערביי ישראל

פנחס וולף וניר יהב
19/01/2010

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) קרא מעל דוכן הכנסת למזכ"ל ה-OECD אנגל גורייה, המבקר בארץ, שלא לאשר את קבלת ישראל כחברה בארגון, כל עוד היא אינה מנהיגה שיוויון לאזרחיה הערבים. במהלך הדיון עקץ ח"כ טיבי את סגן שר החוץ דני אילון כשהעיר לו: "איך אתה מרגיש כשאני גבוה ממך ואתה יושא על כסא יותר נמוך?".

בתגובה לדברי טיבי, השיב אילון בעקיצה משלו, "לפחות לא זורקים עלינו נעליים". בנאומו, אמר סגן שר החוץ כי, "אם המטרה שלנו היא שתי מדינות לשני עמים, אז זו מטרה ללא תוכן. המטרה צריכה להיות שלום במזרח התיכון, ואם הדרך להשיג את המטרה הזו היא שתי מדינות לשני עמים - זה בסדר. אנחנו צריכים לדבר על העתיד ולנסות להגיע להסכמה. הממשלה הנוכחית עשתה רבות כדי להגיע למו"מ לשלום".

"מי שהגיע אחרון - שייצא ראשון"

במהלך נאומו של אילון, היו חילופי דברים נוספים בינו לבין טיבי. בתגובה לטענות שאין שיוויון לערביי ישראל, אמר אילון כי, "בעוד שאני רציתי להיות רופא ולא התקבלתי והלכתי ללמוד כלכלה, הרי שטיבי התקבל לרפואה והפך להיות רופא טוב". טיבי השיב: "זה סימן לשיוויון? התקבלתי בגלל שהצלחתי בבחינות ואף אחד לא עשה לי טובה. שיוויון זה הרבה מעבר לכך".

אילון המשיך בדבריו ואמר כי, "הדוגמה הזאת רק ממחישה שבישראל יש שיוויון זכויות, אבל מי שמדבר על שיוויון זכויות צריך לדבר גם על חובות שוות. אנחנו חיים במדינה יהודית וזו דרך חיים שקיימת זמן רב. האירוניה של ההיסטוריה היא שמדינה פלסטינית תוקם על ידי המדינה היהודית. לא יכול להיות מצב שערביי ישראל לא יכירו במדינה שבה הם חיים". טיבי סיים את שלב העקיצות ואמר: "אנחנו לא הגענו לפה, הכלל צריך להיות שמי שהגיע אחרון שייצא ראשון".

בתוך כך, נשיא המדינה שמעון פרס ערך היום פגישת עבודה עם מזכ"ל ה- OECD, אנחל גורייה. ב-OECD חברות כיום 31 מהמדינות המפותחות בעולם שהתל"ג שלהן מהווה כשני שליש מהתל"ג העולמי וישראל מועמדת מובילה להצטרף לארגון. פרס אמר לגורייה כי "באמצעות הארגון נוכל להציג את ישראל האחרת, החדשנית, המובילה, הטכנולוגית, המדעית, הדואגת לכל אזרחיה ויש לכך חשיבות עליונה".

  • oecd
  • אחמד טיבי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully