"הדיבורים על התאוששות - כדי למכור מניות"

חתן פרס נובל לכלכלה, ג'וזף שטיגליץ, אמר כי הבנקים של וול סטריט מדברים על סימני התאוששות בכלכלה העולמית מתוך מטרה לתמוך בעליות בשוקי המניות, כדי שיוכלו לממש השקעות

סוכנויות הידיעות
07/01/2010

הכלכלן האמריקאי מאוניברסיטת קולומביה וחתן פרס נובל לכלכלה, ג'וזף שטיגליץ, אמר היום כי הבנקים של וול סטריט מדברים על סימני התאוששות בכלכלה העולמית מתוך מטרה לתמוך בעליות בשוקי המניות, כדי שיוכלו לממש השקעות - כך דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

"וול סטריט מדברת על התאוששות משום שהיא רוצה למכור מניות", אמר היום שטיגליץ לכתבים בכנס בפאריס. העליות שנרשמות בשוקי המניות נובעות מכך שהריביות נמוכות והחברות צמצמו הוצאות על ידי פיטורי עובדים - שניהם סימנים לכך שהחולשה הכלכלית צפויה להימשך, אמר שטיגליץ. "בכל פעם שהריביות נמוכות, שוקי המניות לא פעם גבוהים", הוסיף. לעומת זאת, כמעט כל הכלכלנים פסימיים לגבי המצב, הוסיף.

במסגרת דברים שנשא בכנס, אמר שטיגליץ כי הרגולטורים בארה"ב לא עשו די כדי להתמודד עם הסיכון שמהווים בנקים גדולים, נגזרים ובונוסים לבכירים. הוא המליץ להטיל מס על השקעות ספוקלטיביות כאמצעי להגדלת הכנסות הממשלות ולאלץ את המשקיעים להתמוקד בהשקעות ארוכות טווח.

שטיגליץ, אשר נחשב לאחד ממבקריו הבולטים ביותר של "קונצנזוס ואשיגנטון", מונה בשנת 1997 לתפקיד הכלכלן הראשי של הבנק העולמי לאחר פטירתו של מיכאל ברונו, נגיד בנק ישראל לשעבר שהיה גם הכלכלן הראשי של הבנק העולמי. זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד, פרץ המשבר הפיננסי בדרום מזרח אסיה ואחריו ברוסיה.

בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את "הנמרים האסיאתים", החל שטיגליץ להשמיע ביקורת הולכת וגוברת כלפי קרן המטבע הבין לאומית ומשרד האוצר האמריקאי. בשלהי 1999, אחרי סדרה של התבטאויות וראיונות לתקשורת, שבהם הביע הבנה למניעיהם של המפגינים נגד הגלובליזציה, הודח שטיגליץ מהבנק העולמי.

שטיגליץ זכה ב-2001 בפרס נובל לכלכלה על עבודתו המנתחת כיצד גישה בלתי אחידה למידע גורמת לתפקוד לקוי של שווקים, בהפחיתה את יכולתם של בני האדם לקבל החלטות רציונליות.

  • ג'וזף שטיגליץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully