פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "אם יפונו ישובים - ינסו לפגוע בבכירים"

   במערכת הביטחון חוששים מניסיון לפגוע בבכירים בצה"ל או במערכת הפוליטית אם יפונו ישובים ביהודה ושומרון. ההתנגדות לפינוי, לפי ההערכות, תהיה חריפה הרבה יותר מבהתנתקות

   במערכת הביטחון עוקבים בשבועות האחרונים אחר הלך הרוחות בימין הקיצוני. לדברי גורמים בכירים, עד מכתב האיום האחרון שנשלח לשר הביטחון, לא התקבלו איומים קונקרטיים על חייו של מישהו מהדרג הביטחוני או המדיני. עם זאת, מעריכים במערכת הביטחון כי במידה שיוחלט על פינוי ישובים יהיו מי מקרב המתנחלים שיבקשו לפגוע פיזית בגורם פוליטי בכיר. במערכת הביטחון אומרים כי לאחר ההתנתקות, הלך הנוער ביהודה ושומרון והקצין ימינה. עוד מעריכים שתהיה התנגדות כוחנית וחריפה הרבה יותר ממה שהיה בהתנתקות במצב עתידי של פינוי ישובים.

   אתמול קיבל שר הביטחון אהוד ברק מכתב ובו איום מפורש על חייו. במכתב, שנכתב בכתב יד, כתוב בין היתר: "אם תפגע בהתנחלויות אחסל אותך". מתוכן המכתב עולה כי כותב המכתב אף איים לפגוע בילדיו של ברק. לשכת שר הביטחון מיהרה להעביר את המכתב לטיפול השב"כ, אך סירבה להתייחס לנושא. מהשב"כ נמסר כי "הנושא נמצא בבדיקה".

   השב"כ הזהיר באחרונה את הדרג המדיני, כי עשרות פעילי ימין קיצוני עלולים לפגוע בו או בפלסטינים, ברגע שתהיה התקדמות במשא ומתן עם הרשות הפלסטינית או כשיפונו ישובים. לפי האזהרה, האיום החמור ביותר הוא על חייהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון ברק.

   בשבוע שעבר הוחלט לתגבר את האבטחה על שר הביטחון, בעקבות איומים מפורשים שהתקבלו על חייו, לאחר שגורמים בימין הקיצוני שלחו מכתב איומים לברק, שדומה למכתב שנשלח גם למפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן. בעקבות קבלת המכתב, הוחלט בשירות הביטחון הכללי להכפיל את מספר המאבטחים שינועו עם ברק ויגנו עליו, לפחות במהלך התקופה הקרובה.

   במכתב, שהופנה אל המפכ"ל, נכתב בין היתר כי "אתה סומנת לעולם הבא" וכי "יום הדין שלך קרב". כיוון החקירה המרכזי של השב"כ, שחוקר את הפרשה, מתרכז בימין הקיצוני. זאת, בעקבות דברים שאמר המפכ"ל לאחרונה נגד המתנחלים שפועלים נגד הקפאת הבנייה, ולפיהם "הפורעים חצו הפעם קו אדום".