שנתיים מאסר לפלסטינים שתכננו לחטוף חייל

בית המשפט בירושלים שלח לכלא את איאד ועבדאללה אעביד, שהורשעו כי קשרו קשר לחטוף חיילים וכי סייעו לשרוף קלפי. זאת, אף שהפרקליטות דרשה לגזור עליהם חמש שנות מאסר

גלעד גרוסמן
30/12/2009
גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר, עריכה: ענת ברק)

טוב לדעת (מקודם)

האם בי-קיור לייזר באמת עוזר לכאבי ברכיים? זו האמת

מוגש מטעם בי קיור לייזר

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (רביעי) שנתיים מאסר על איאד ועבדאללה אעביד, שהודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון בקשירת קשר לחטוף חיילים, סיוע להצתה במטרה לפגוע בנכס של המדינה וסיוע להפרעת בחירות.

השניים הודו כי בשנה שעברה תכננו לחטוף חיילים בכך שהתכוונו להתנגש בג'יפ צבאי המוצב בקצה שכונת עיסוויה באמצעות טרקטור ששייך למשפחתו של עבדאללה, ולחטוף את החיילים מתוך הג'יפ. מטרתם היתה לבצע עסקת חילופי שבויים בין החיילים שייחטפו לבין שני בני משפחתו של איאד שנשפטו למאסרי עולם בישראל. כמו כן, התכוונו הנאשמים לקחת את כלי הנשק של החיילים שיחטפו.

כדי לבצע את החטיפה רכשו השניים שני פיגיונות, שתי אלות, אקדח-שוקר חשמלי, אקדח גז, שתי רעלות פנים ושני זוגות כפפות. כמו כן, הם ניסו לרכוש רובה 16-M מקרוב משפחתו של איאד שעובד במנגנוני הרשות הפלסטינית. בנוסף, השניים הורשעו בכך שבמהלך הבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר אשתקד נטלו חלק בהצתת שלוש קלפיות.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לגזור על השניים 5 שנות מאסר, בטענה שתכנון החטיפה החל כבר להתממש ברמה גבוהה של פירוט וכן מכיוון ששריפת הקלפיות חותרת תחת יסודותיה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית.

"עבירת הקשר בה הורשעו הנאשמים, כוונה לביצוע פיגוע שמטרתו חטיפת חיילים. מדובר אפוא בעבירת ביטחון, לגביה החילה הפסיקה מדיניות ענישה מחמירה, הנותנת משקל מיוחד למטרות הגמול וההרתעה", כתב השופט משה סובל בגזר הדין. "המעשה הספציפי של חטיפת חיילים לצרכי מיקוח, הממוקם ברף העליון של עבירות הביטחון, כפי שיוכיחו אירועים חמורים ומוכרים מהעבר שפגיעתם בביטחון המדינה קשה מנשוא".

אולם, הוא הוסיף שהשניים היו רק בשלב ראשוני של קשירת הקשר ולא ביצעו פעולות שהיו מסוגלות להוביל לחטיפת חיילים מזוינים. הוא הוסיף שכוונתם של הנאשמים לחטוף חיילים התגלתה רק לאחר שהודו בכך במהלך חקירתם לאחר שנעצרו בגין שריפת הקלפיות. "התוצאה הפוטנציאלית נמנעה לא בשל ערנותם של גורמי הביטחון ולא בשל נס שהתרחש, אלא מאחר שהנאשמים עצמם נמנעו מלקדם את הקשר", הבהיר השופט סובל. "גם חלקם באירוע ההצתה היה משני, כאשר שימשו כתצפיתנים ולא היו שותפים לתכנון המעשה ולא לקחו חלק בהצתה עצמה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully