המגעים לשחרור שליט

ישראל דורשת נורמליזציה בתמורה לאסירים?

לפי דיווח בעיתון ערבי, נתניהו ביקש ממובארק לשכנע את המדינות החברות בליגה הערבית לנרמל את יחסיהן עם ישראל, בתמורה לשחרור אסירים במסגרת עסקת שליט

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים

גורם בכיר בחמאס אישר הבוקר (רביעי) לעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון כי ארגונו דחה את הצעת העסקה לשחרור שליט. הגורם אמר כי ישראל מסרבת לשחרר 13 אסירים פלסטינים במסגרת העסקה וכן דורשת להגדיל את מספר האסירים שיגורשו ל-200. "ישראל הודיעה למתווך הגרמני כי היא מוכנה שכל המגורשים יועברו לרצועה", הוסיף.

לדברי המקור, 13 האסירים שישראל מסרבת לשחרר הם בכיר פתח מרוואן ברגותי, מזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת, בכירי הזרוע הצבאית של חמאס עבדאללה ברגותי, איברהים חאמד, חסן סלאמה, ג'מאל אבו אל-הייג'א, עבאס א-סייד, עבד א-נאסר עיסא וואליד עקל. בנוסף, מסרבת ישראל לשחרר את האסירות אמנה מונא, קאהרה סעדי ואחלאם תמימי.

"בתשובתה הקודמת הסכימה ישראל לגרש 130 אסירים פלסטינים במסגרת העסקה אולם כעת היא דורשת לגרש 200", מסר. לדבריו, הלשכה המדינית של חמאס ביקש ממשלחת הארגון לשוב לרצועת עזה ולהודיע למתווך הגרמני כי הארגון מסרב להצעה. "משמעותה של התשובה הישראלית היא שהמשא ומתן לגיבוש עסקה יארך זמן רב. חמאס דורש לשחרר את כל 450 האסירים ומוכן לגרש מספר מצומצם", הוסיף.

בתוך כך, דיווח הבוקר העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי במהלך פגישתם אתמול בקהיר ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו מנשיא מצרים חוסני מובארק לנסות ולשכנע את המדינות החברות בליגה הערבית לנרמל את יחסיהן עם ישראל "בתמורה להסכמתה של ישראל לשחרר אלף אסירים פלסטינים עבור שחרור החייל גלעד שליט". בנוסף ביקש ממובארק לקדם נורמליזציה עם מדינות ערב אולם מובארק השיב שקודם לכן יש להשכין שלום ולהקדים מדינה פלסטינית "ורק לאחר מכן לדבר על נורמליזציה".

רשת "פוקס" האמריקאית דיווחה מפי בכיר מצרי כי "חמאס לא יתפשר ולא יקבל פחות מ-100 אחוז ממה שהוא דרש". לדברי הבכיר, אם לא תושג עסקה בשבועיים הקרובים, יעברו עוד חודשים ארוכים עד שייפתח חלון הזדמנויות חדשה לגיבוש העסקה.

בתוך כך, העיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר כי חמאס יגיש "תוך ימים ספורים" את תשובת הארגון להצעת העסקה המתגבשת. מקור בכיר בחמאס מסר לעיתון כי "יש מגמה כללית בתוך חמאס שלא לוותר על אף שם של אסיר ברשימת 450 האסירים הפלסטינים שהגיש חמאס". המקור הוסיף עוד כי בארגון לא דוחים על הסף את עקרון גירוש האסירים, אולם רק בכפוף להסכמת האסירים עצמם.

אתמול פרסם האתר הרשמי של חמאס כי סירובה של ישראל לשחרר ארבעה "אסירים כבדים" היא זו שמונעת עסקה בין חמאס לישראל. לפי הדיווח, מדובר בבכיר פתח מרואן ברגותי, במנהיג החזית העממית אחמד סעדאת ובשניים מבכירי הזרוע בצבאית של חמאס, ביניהם חאמד ועבדאללה ברגותי. ואולם, נמסר כי חמאס לא דחתה לגמרי את ההצעה הישראלית וההתייעצויות בהנהגת התנועה יימשכו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully