פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   פרס על רבני ההסדר: "למנוע פילוג צבאי"

   נשיא המדינה הצטרף לגינויים על ישיבת הר ברכה ורבה אחיעזר מלמד ואמר כי "צבא ללא שרשרת פיקוד עצמאית לא יכול לנצח". הרב סרב להגיע לשימוע אצל שר הביטחון

   נשיא המדינה שמעון פרס מתח הערב (שני) ביקורת על רבני ישיבת ההסדר הר ברכה שקראו לסירוב פקודה. "מותר להתפלג פוליטית אבל אסור להתפלג צבאית", אמר פרס. "צבא ללא שרשרת פיקוד ברורה ועצמאית לא יכול לנצח". בהתייחסו לשאלה בדבר אפשרות לשחרור גלעד שליט אמר הנשיא שהדבר אינו תלוי רק בישראל אלא גם בחמאס, שם יש פילוג בין הנהגות הפנים והחוץ של חמאס.

   מחאת חיילי גדוד נחשון נגד פינוי יישובים (יח"צ , אסף פריד)
   "אין צבא עם שרשרת פיקוד כפולה". חיילי חטיבת "כפיר" (יח"צ)

   הרב אליעזר מלמד ראש ישיבת הר ברכה, שהוסרה ממסגרת ישיבות ההסדר, הגיב מוקדם יותר היום במכתב שפורסם בערוץ 7 להוצאת ישיבתו מההסדר עם צה"ל. בתגובתו כתב מלמד כי "אף שידעתי שבעקבות גסותו של שר הביטחון, הדברים יכולים להגיע להפסקת ההסדר עם ישיבת הר ברכה, עם כל המשמעויות הקשות הכרוכות בזה, הייתי מחויב לשמור על העיקרון של עמדה עצמאית ולא להיכנע לעריצותו. ולכן גם לא הסכמתי לבוא 'לשימוע' או 'זימון' תחת אולטימטום, ביטויים שאינם מכובדים כלפי מי שזכאי ומחויב לחירות מחשבה וביטוי".

   יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה היום כי "החלטת שר הביטחון לנקוט בצעדים נגד ישיבה שרבה מסית וקורא לסירוב פקודה הינה החלטה נכונה ונדרשת". בדברים שנשאה בפני חניכי תנועת הנוער הקונסרבטיבית בקיבוץ חנתון הוסיפה לבני כי "הלוואי ולא היינו מגיעים לכך. אם לא נגיד את הדברים כהוויתם וננסה להמשיך ולהשביע רצונם של גורמים פוליטיים - נגיע למצב בו אנו חיים זה לצד זה אך בקבוצות שונות וללא שום מכנה משותף".

   יושב ראש הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) תקף את החלטתו של שר הביטחון להוציא את ישיבת הר ברכה ממסגרת ישיבות ההסדר ואמר כי "לפעמים יש יותר סובלנות כלפי צד אחד וחוסר סובלנות כלפי הצד האחר. כל זה לא נוגע בצורך להבין שלא נקרא תיגר על סמכות הצבא לתת פקודות לחייליו".