המגעים לשחרור שליט

חמאס: יש הזדמנות היסטורית לגיבוש עסקה

גורמים בכירים בחמאס אמרו לעיתון 'אל-חיאת' כי העסקה ככל הנראה לא תושג בקרוב אם ישראל לא תשנה את דעתה בנוגע לשחרור אסירים תושבי מזרח ירושלים. ברגותי מכלאו: "מקווה להשתחרר בעסקה"

ניר יהב, כתבנו לענייני ערבים
11/12/2009

"נשקיע את מירב המאמצים על מנת שתושג עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט בקרוב, אולם כפי הנראה היא לא תושג בקרוב אם ישראל לא תשנה את דעתה בנוגע לשחרור אסירים תושבי מזרח ירושלים ובנוגע לגירוש אסירים" – כך מסרו (שישי) גורמים בכירים בחמאס לעיתון 'אל-חיאת' היוצא לאור בלונדון. לדברי הגורמים, ישראל הטילה ווטו על מספר שמות אסירים, ביניהם נשים, ברשימת חמאס ואילו חמאס "מתעקש לשחרר את כל שמות הקטינים והנשים".

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"
חמאס "מתעקש לשחרר את כל שמות הקטינים והנשים". שליט(צילום: GettyImages)

הגורמים סיפרו כי עד כה, הם טרם קיבלו תשובה מישראל. "אם לא תושג עסקה, נפנה לכלי התקשורת ונספר בצורה גלויה מהן הסיבות שהכשילו את העסקה", אמרו. לדבריהם, יש כרגע הזדמנות היסטורית לגבש עסקה. "איננו ממהרים לשום מקום, ישראל תשגה אם היא לא תיענה לדרישות חמאס, שכן מדובר בהתחייבות כלפי האסירים ואי אפשר לסגת מהתחייבות זו", אמרו.

עד כה ישראל מסרבת לשחרר 100 אסירים(צילום: רויטרס)

בנוגע לסוגיית גירוש האסירים אמרו הגורמים כי חמאס סרב לגרש אסירים מתוך עקרון "אולם הסכמנו לכך שהגירוש יהיה מוסכם על האסירים". לטענתם, עד כה ישראל מסרבת לשחרר 100 אסירים, "וזה כשלעצמו התקדמות במשא ומתן". הגורמים הזהירו מפני אופטימיות-יתר אולם הבהירו כי התיווך הגרמני ממשיך להשקיע מאמצים רבים כדי להשלים עסקה. "יש לנו תחושה שהעסקה לא תושג בקרוב, כי אנחנו עומדים על כך שכל דרישותינו יענו. אנחנו נמשיך להמתין כי גורם הזמן לא משפיע עלינו", מסרו.

בתוך כך, מנהיג הפתח מרואן ברגותי הכלוא בישראל, אמר הלילה בראיון לרשת CNN האמריקאית כי הוא מקווה להשתחרר מהכלא במסגרת עסקת שליט. בראיון שבוצע מכלא הדרים באמצעות פרקליטו, אמר ברגותי כי "אני נמצא ברשימה של חמאס במסגרת המשא ומתן ויש לי תקוות וציפיות להשתחרר בעסקה זו".

  • גלעד שליט
  • חמאס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully