המגעים לשחרור שליט

בג"ץ דחה העתירה לפרסם את פרטי עסקת שליט

בג"ץ את עתירת ההורים השכולים וארגון אלמגור נגד שחרור האסירים במסגרת עסקת שליט. עם זאת, הובהר כי שמות האסירים שישוחררו יפורסמו לפחות 48 שעות לפני שחרורם

גלעד גרוסמן
01/12/2009

העתירה להורות למדינה לפרסם את רשימת האסירים הפלסטינים הצפויים להשתחרר בעסקה נדחתה היום (שלישי) על ידי בג"ץ. העתירה הוגשה על ידי ארגון אלמגור ושלושה אבות שכולים. עם זאת, בפסק הדין הובהר כי המשפחות השכולות יכולות לבדוק לפנות למחלקת החנינות במשרד המשפטים ולהעביר מראש התנגדות לשחרור האחראים למות יקיריהם. כמו כן, הובהר כי שמותיהם של האסירים שישוחררו יפורסם לפחות 48 שעות טרם שחרורם.

"טענת העותרים כי הכול ידוע לכל המעורבים, מלבד לאזרחי ישראל, אינה נכונה". בייניש(צילום: מגד גוזני)

נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש כתבה בפסק הדין כי "בדיון החסוי נמסר לנו כי עדיין אין עסקה וכי העסקה המיועדת היא מורכבת ולא מוסכמת. כן נמסר, כי ישנם פערים בין הצדדים ו"יכול להיות שלא תהיה עסקה". במצב דברים זה הובהר לנו מדוע לא ניתן לפרסם את הפרטים לעת הזו. מתברר, כי טענת העותרים כי הכול ידוע לכל המעורבים, מלבד לאזרחי ישראל, אינה נכונה".

עם זאת, הבהירה ביניש כי "נמסר לנו מטעם המשיבים כי משפחות של נפגעי טרור רשאיות לפנות למחלקת החנינות במשרד המשפטים, ובלי קשר לידוע על העסקה תוכלנה לקבל פרטים המזהים את המחבל שהורשע בפיגוע שבו נפגעו יקיריהם. על יסוד הפרטים שבידיהן יכולות המשפחות להעביר את התנגדותן מראש לשחרור". היא הוסיפה כי "אם תחליט הממשלה על קיום העסקה קיימת כוונה לשמור על הכלל שהותווה בבית משפט זה, לפיו יינתנו לפחות 48 שעות ממועד פרסום שמות האסירים הצפויים להשתחרר ועד לביצוע השחרור".

נשיאת בית המשפט העליון הוסיפה כי "אשר לטענה כי פרטי העסקה נלמדים מפרסומים זרים, נטען בפנינו כי בעניין זה יש להביא בחשבון כי עקב מעורבותם של גורמים שונים ובעלי אינטרסים שונים במהלך, הרי שיש בפרסומים הזרים כר מניפולטיבי נרחב ובהתאם לכך יש להתייחס אליהם". היא ציינה כי "ניתן לומר ללא ספק כי המהלכים הננקטים לשחרורו של גלעד שליט מעוררים קשיים ודילמות מורכבות מההיבט האנושי, המוסרי, הביטחוני, המדיני והציבורי ואלה מצדיקים דיון ציבורי; עם זאת אי אפשר להתעלם מהאופי הקשה והמיוחד של ההליך שעניינים כה רגישים וקשים טרם הוכרעו בו".

המדינה הגישה שלשום את תגובתה לעתירה, ומסרה לראשונה כי תמורת שליט ישוחררו 980 אסירים(צילום: GettyImages)

אתמול אמרה בייניש במהלך הדיון בעתירה כי "העסקה לשחרור גלעד שליט מורכבת, ועדיין אין עליה הסכמה. לכן אי אפשר עדיין לפרסם את פרטיה". לאחר כשעתיים וחצי, הסתיים הדיון ללא החלטה.

לפני הדיון אתמול אמר יוסי מנדלביץ', אביו של יובל ז"ל שנרצח בפיגוע בקו 37 בחיפה במרץ 2003, כי בכוונת ההורים להיאבק עד השנייה האחרונה כדי לקיים דיון ציבורי הולם לגבי העסקה. "כתוצאה מעמימות ב-85 בעסקת ג'יבריל אנחנו עד היום סוחבים את פרי הבאושים של אותה עסקה מתועבת, שעד היום נרצחו בעקבותיה 180 אזרחים", אמר. "מן הדין שאותה עמימות לא תקוים ותהיה שקיפות מרבית על מנת שאזרחי המדינה יזכו לכל המידע על הסכנות הברורות והמיידיות שצפונות להם בגין העסקה ההזויה המתרקמת לנו". במהלך הדיון הקריא מנדלביץ' מכתב בשם האבות.

העותרים טענו שהממשלה מונעת דיון ענייני בעסקה המתגבשת, בכך שהיא מונעת את פרסום שמותיהם של האסירים הפלסטינים שצפויים להשתחרר במסגרתה. מנגד, בפרקליטות שבו על הטענה שמתקיים דיון ציבורי לגבי העסקה וכי החשאיות היא חלק הכרחי במשא ומתן מסוג זה. בשלב מסוים גם קיימו השופטים דיון בדלתיים סגורות עם נציגי הפרקליטות. לאחריו אמרה הנשיאה ביניש שכרגע אין עסקה.

המדינה הגישה שלשום את תגובתה לעתירה, ומסרה לראשונה כי תמורת שליט ישוחררו 980 אסירים, מהם 450 ששמותיהם הועברו על ידי חמאס, ו-530 אסירים נוספים אותם תבחר ישראל ושישוחררו כמחווה לרשות הפלסטינית.

עוד בוואלה!

תגידו לנו מי אתם - ונגלה לכם באיזה כרטיס אשראי תקבלו יותר

בשיתוף max

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully