צה"ל שולט על השטחים הפתוחים שלכם

נייר עמדה של החברה להגנת הטבע חושף נתונים על צה"ל ואיכות הסביבה. בין הנתונים: צה"ל מחזיק ב-16% מרצועת החוף וביותר משליש משטח המדינה. המטרה: להכריח את משרד הביטחון לנקוט בתוכנית סביבתית

  • צה"ל
  • איכות הסביבה
אייל דץ

כמה אחוזים משטח מדינת ישראל נמצאים בידי מערכת הביטחון? מהי כמות השטח של רצועות החוף שסגור בפנינו על ידי הצבא? מהי מידת השפעתו של צה"ל על זיהום הסביבה? נייר עמדה שהעבירה החברה להגנת הטבע ליו"ר ועדת הכספים של הכנסת לקראת הדיון שהתקיים היום (שלישי) על הגדלת תקציב הביטחון, שופך אור על צריכת השטח של מערכת הביטחון.

עוד בוואלה! NEWS

הדרך שלכם להציל חיים: עזרו בתרומת מוניטורים למד"א

לכתבה המלאה
נייר העמדה הוגש לוועדת הכספים על מנת להניע את חברי הוועדה להתנות את הגדלת תקציב משרד הביטחון בנקיטת תוכנית סביבתית מקיפה של משרד הביטחון (צילום: רויטרס)

על פי המסמך, שטחי האימונים והניסויים בתחום המדינה משתרעים על פני שטח של לא פחות מ-7.5 מיליון דונמים, המהווים יותר משליש משטח המדינה כולה.עוד עולה כי 60% משטח הנגב נמצאים בשליטת מערכת הביטחון. בתחום שטחי יהודה ושומרון מתפרסים השטחים שבידי צה"ל ומערכת הביטחון על פני 1,315,000 דונם, שהם כרבע מכלל השטח.

על רקע המאבקים נגד השתלטות כוחות נדל"ן על רצועות החוף בישראל חושף המסמך כי יותר מ-30 קילומטרים מרצועת החוף של ישראל שהם 16% מכלל רצועת החוף, סגורים על ידי מערכת הביטחון, ביניהם חוף הים מצפון לעתלית, אזור מפעל תע"ש (הנטוש) בנוף ים, אזור פלמחים וחולות ניצנים וזיקים.

עוד טוענים בחברה להגנת הטבע בנייר העמדה כי צה"ל, מהיותו אחד הגופים שצורכים את כמויות הדלק והשמנים הגדולות במדינה, הוא מזהם פוטנציאלי של קרקע ומים כתוצאה מדליפות ממתקני אחסון המצויים במחנות הצבא, בחוות דלק, תחנות תדלוק ועוד. כמו כן מציין המסמך את העובדה כי מתחמי התעשיות הביטחוניות הם מהגורמים הגדולים לזיהום קרקע ומים. בין היתר מצביע המסמך על מתחמי התעשייה הצבאית בעבר ובהווה ביניהם נחלת יצחק, תע"ש נוף ים, תע"ש רמת השרון ואתרים נוספים.

נייר העמדה הוגש לוועדת הכספים על מנת להניע את חברי הוועדה להתנות את הגדלת תקציב משרד הביטחון בנקיטת תוכנית סביבתית מקיפה של משרד הביטחון, זאת מתוקף היותו חולש על שטח כה גדול במדינה. חברי הוועדה החליטו בסופו של דבר לא להתייחס לנתונים ולדרישת החברה להגנת הטבע ואישרו את הגדלת תקציב משרד הביטחון בשלושה מיליארד שקלים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לצה"ל מדיניות סביבתית מוגדרת וברורה שגובשה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. צה"ל פועל באופן יום יומי לקידום הגנת הסביבה בשטחים שבאחריותו ובבסיסיו, כולל השקעת משאבים לחינוך והסברה, אימוץ אתרים, ניקיון שטחי אש ועוד. הפעילות בשטחים הפתוחים מתבצעת בשיתוף פעולה צמוד עם רשות הטבע והגנים ועם רשות העתיקות. השטחים המדוברים הינם שטחים חיוניים לכשירות וכוננות כוחות צה"ל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully